fbpx
Reportažai

„MAAT“ – kino poezija apie mokytojo ir mokinio ryšį

Režisierius Romas Lileikis Foto - Aistė Simonaitytė
Režisierius Romas Lileikis
Foto – Aistė Simonaitytė

Šeštadienio vakarą kino centre „Skalvija“ įvyko antrasis premjerinis dokumentinio filmo „MAAT“ seansas, kurį pristatė režisierius Romas Lileikis. Vakaras buvo pradėtas tylos minute, skirta artimam režisieriaus draugui, teatro ir kino aktoriui Vytautui Šapranauskui atminti.

Filmo „MAAT“ pristatymą R. Lileikis pradėjo nuo pavadinimo paaiškinimo: „Senovės Egipto pasaulėvaizdyje didžiausias egzaminas įvykdavo MAAT salėje, kurioje būdavo sveriama atėjusiojo širdis. Ant vienos svarstyklių lėkštės būdavo dedama širdis, ant kitos – plunksna. Širdis turėjo nenusverti plunksnos. Tada atėjusysis galėdavo keliauti toliau.“

Režisierius padėkojo kūrybinei grupei, su kuria dirba nuo 1989 metų, taip pat prisidėjusiems prie filmo kūrimo, palaikiusiems savo buvimu ir visiems filmo herojams, kurie įsileido į savo pasaulius.

„Labai norėjau, kad šitas filmas būtų šviesus“, – tarė R. Lileikis ir seansas prasidėjo.

„MAAT“ nėra naratyvinis filmas su aiškia pasakojimo linija, tai veikiau kino poezija, kuri susideda iš trumpų akimirkų tarp mokytojų ir jų mokinių, kurias sieja tik bendra emocija, tas momentas, kai mokinys įsisklauso į mokytojo pamokas. Filmas užburia nespalvotais vaizdais, tyrais vaikais ir kantriais mokytojais.

Režisierius Romas Lileikis Foto - Aistė Simonaitytė
Režisierius Romas Lileikis
Foto – Aistė Simonaitytė

Po seanso režisierius pasakojo, kaip buvo sudėtinga pagauti šias akimirkas, kai pamokas stebi visa kūrybinė grupė. Vienas įdomesnių faktų apie filmo kūrybos užkulisius – jog režisierius ir operatorius nesitartadavo, kaip tiksliai turėtų atrodyti kadrai, bet prieš filmavimus klausydavosi juos įkvepiančios muzikos. Taip pat R. Lileikis atskleidė, kad nespalvotą kino kalbą pasirinko tikslingai, nes, jo teigimu, spalvos šiam filmui ir jo minčiai tik trukdytų.

„Aš norėjau šviesos, man labai reikėjo šviesos, aš ją gavau, tą šviesą, ne iš filmo aš tą šviesą gavau, iš tų žmonių, su kuriais dirbau“, – filmą apibendrino „MAAT“ režisierius.

Filmas nominuotas trims „Sidabrinės gervės“ 2013 apdovanojimams: Metų geriausias kompozitorius, Metų geriausias operatoriaus, Metų geriausias ilgametražis dokumentinis filmas.

Komentarai
Kinas - man tai galimybė pamatyti pasaulį kitų žmonių akimis, kartais gražesnį - žavesnį, kartasi žiauresnį ir sukrečiantį iki sielos gelmių, tai galimybė nukeliauti, į bet kurį laikmetį, į bet kurią erdvę. KINFO - nes čia kinas gyvas, apie jį kalbama, rašoma, diskutuojama, apie jį skleidžiama žinia visiems bendraminčiams. Aš čia, nes norisi, kad apie kino pasaulį, egzistuojantį čia pat Lietuvoje ir tą už jūrų marių sužinotų kuo daugiau žmonių.