fbpx
Filmų apžvalgos, Repertuaro filmai

MANO tikrai neTOBULAS, bet visai linksmas GANGSTERIS (apžvalga)

Kadrai iš filmo „Mano tobulas gangsteris“ „Forum Cinemas“ archyvas
Kadrai iš filmo „Mano tobulas gangsteris“
„Forum Cinemas“ archyvas

Ak, Anna Kendrick… Kas gi tau galėtų atsispirti? Tikrai ne aš. Būtent todėl aš ir esu šioje kino salėje, ir laukiu tavo naujojo filmo, kurio plakatai, taip gausiai iškabinti mieste, nieko gero nežada. Viso labo dar vieną romantinę komediją su atsargia pretenzija į originalumą. Holivudas tokių daug prigamina. Gal net po vieną per savaitę.

Iš tikrųjų, nustebinti pasaulį romantine komedija yra praktiškai nebeįmanoma. Kiek gi to originalumo galima išspausti iš tokios paprastutės veiksmų sekos: nelabai savo gyvenimu patenkinti veikėjai->sutinka vienas kitą->puola į euforiją->trumpam išsiskiria->susitaiko->ima sau laimingai gyventi. Ne kažin kiek. Tačiau Holivudas vis tiek bando. Ir kodėl nebandyti? Tokie filmai pigiai atsieina, gana lengvai atsiperka, ir, regis, liaudžiai niekaip nesugeba atsibosti. Žinai, kad geriau už „Kai Haris sutiko Salę“ (When Harry Met Sally…, 1989) nebus, bet kažkaip dėl to ir nesijaudini. Originalumas romantinėse komedijose yra pageidautinas, bet toli gražu ne privalomas.

Tie originalumo trupiniai paprastai būna nulemti charizmatiškų aktorių (kaip mieloji Anna Kendrick) ir/arba scenarijaus, kuriame nebijoma šiek tiek pasišaipyti patiems iš savęs. Štai jums ir atsakymas, kodėl „Mano tobulas gangsteris“ yra visai „pusė velnio“ filmas. Bent jau toks, į kurį tempiamam jums tikrai nederėtų spardytis ir garsiai šauktis pagalbos.

Kadrai iš filmo „Mano tobulas gangsteris“ „Forum Cinemas“ archyvas
Kadrai iš filmo „Mano tobulas gangsteris“
„Forum Cinemas“ archyvas

Anna Kendrick yra tokia šiek ekscentriška mergiotė, kuriai nesiseka su vyrais. Savo ruožtu, Samas Rockwellas yra ekscentriškas (koks sutapimas!) samdomas žudikas su galvos trauma ir keistu garbės kodeksu. Jiedu susitinka kažkur parduotuvėje prie prezervatyvų skyriaus ir čia prasideda jų meilės istorija, kuriai vystytis vis bando sutrukdyti kažkokie idiotai-mafiozai ir S. Rockwello kolega – samdomas žudikas.

Reikia iš anksto pastebėti, kad visa tai yra absoliuti nesąmonė. Šitas siužetas yra tikrų tikriausia nesąmonė, kičas, nieko bendro neturintis su realiu pasauliu. Sakysit, anokia čia naujiena. Romantinės komedijos realistiškos ir neprivalo būti. Meilė šiaip juk iš principo neegzistuoja, o žmonės į tokias absurdiškas situacijas nepapuola. Tačiau bent jau  pats pasaulis, kuriame vyksta romantinių komedijų veiksmas, yra daugiau mažiau realus. Kitaip tariant, jame daugiau mažiau galioja mums pažįstamos taisyklės, bet to nepasakysi apie „Mano tobulą gangsterį“.

Gal todėl jis ir prasideda taip gremėzdiškai. A. Kendrick siužetinė linija tikrovę lyg ir primena. Tuo tarpu S. Rockwellas nuo pačių pradžių pristatomas lyg savotiškas superherojus. Ir tai visiškai nedera tarpusavyje. Taip ir muistaisi kino teatro kėdėje nesuprasdamas, ką čia tas scenaristas sau galvojo. Pastarojo vardas, beje, yra Maxas Landisas, ir jis neabejotinai viena didesnių šio filmo žvaigždžių, mat šis veikėjas pakankamai gerai žinomas moksliukų (arba gal greičiau pseudomoksliukų) bendruomenėje, kaip žmogus, kuris mėgsta keistas idėjas ir kiša jas į savo filmus. Rezultatai būna tokie, užsienio kalba tariant, hit or miss. Taigi gana ilgai atrodo, kad „Mano tobulas gangsteris“ yra kaip tik tas miss variantas. S. Rockwellas žudo žmones į kairę ir į dešinę vidury baltos dienos, ir niekas dėl to nesirūpina. Nei policija, nei kokia FTB. Net ir A. Kendrick sužinojusi apie tokius savo šviežiai iškepto mylimojo įpročius labiau įsižeidžia, o ne pašiurpsta.

Kadrai iš filmo „Mano tobulas gangsteris“ „Forum Cinemas“ archyvas
Kadrai iš filmo „Mano tobulas gangsteris“
„Forum Cinemas“ archyvas

Kitaip tariant, labai ilgai filmas bando derinti juodojo bei absurdo humoro elementus su realistiškumu ir tradiciniais romantinių komedijų triukais, tačiau iš to nelabai  pavyksta išspausti rezultato. Ir vis dėlto, kai jau nusprendi jį nurašyti kaip niekam tikusį, atsitinka kažkas keisto. „Mano tobulas gangsteris“ staiga įsivažiuoja. Ūmai pasipila meta-juokai bei įtraukiančios ir sykiu komiškos veiksmo scenos. Pagauni save besijuokiantį. Tą patį daro ir likę 20 salėje sėdinčių žmonių (na taip, neuždirbs šitas filmas daug pinigų). Žodžiu, pasidaro visai linksma, o kai filmas pasibaigia, tai nesijauti nei praradęs pusantros valandos gyvenimo, nei nuviltas.

Tai apsimoka eiti žiūrėti „Mano tobulo gangsterio“ ar visgi nelabai? Galas žino. Čia jau nuo jūsų pačių priklauso. Iš šito filmo tikrai negausite nieko naujo, nieko šviežio. Toks jausmas, kad prie jo dirbę žmonės patys ilgokai ieškojo savęs. Iš ten ir tono netolygumai, ir savotiškas pasimetimas, trunkantis beveik du veiksmus. Trečiasis kaltę šiek tiek išperka, bet tik šiek tiek. A. Kendrick ir S. Rockwellas yra visai neblogas duetas, pakankamai charizmatiškas, aktoriams pakankamai gerai išeina pasikrauti nuo vienas kito energijos. Scenarijuje irgi esama kelių įdomesnių idėjų. Veiksmo scenos gana įdomios.

Tačiau čia ir viskas. Net ir šitie komplimentai apipinti tokiais atsargumo pridedančiais prieveiksmiais kaip „visai“, „pakankamai“ ar „neblogai“. Taip jau atsitinka, kai filmas geriausiu atveju vidutiniškas. Kita vertus, ne tokia ir baisi nuodėmė būti vidutinišku. Juk dauguma iš mūsų irgi esam vidutiniški. Ir jeigu du vidutiniški žmonės norėtų nueiti į vidutinišką pasimatymą, kuriame būtų vidutiniškai smagu tiek jai, tiek jam, tai „Mano tobulas gangsteris“ tam tiesiogiai tobulai tiktų. Tiesiog per daug nesitikėkite iš jo.

Aš čia apie filmą, o ne apie jūsų porą.

Nors gal ir apie ją.

Žodžiu, nežiūrėkite į nieką per daug rimtai, ir, ko gero, visai gerai praleisite laiką.

Filmo anonsas:

Komentarai