fbpx
Naujienos

„Medaus medžiotojai“ – neužmirštama kelionė per bičių ir žmonių gyvenimo istoriją

Kadras iš filmo „Medaus medžiotojai“
Kadras iš filmo „Medaus medžiotojai“

Rugsėjo 21 d. kino teatro „Pasaka“ žiūrovai turės išskirtinę progą iš arčiau pažinti margaspalvį medaus, bičių ir bitininkų pasaulį. Filmas „Medaus medžiotojai“ („Łowcy miodu“, 2016 rež. Krystian Matysek) supažindins su žmonėmis, kuriems medaus kopinėjimas yra ne tik darbas ar malonus laisvalaikio užsiėmimas, bet ir gyvenimo būdas. Dokumentinis pasakojimas suteiks galimybę žvilgtelėti į paslaptingą bičių visatą – nuo modernaus spiečiaus iki tradicinio laukinio avilio, įsikūrusio seno medžio drevėje.

Bičių nykimas – svarbi aplinkosaugos problema

Diskutuojant aplinkosaugos klausimais vis dažniau vienu rimčiausių iššūkių įvardijamas masinis bičių nykimas. Nėra vienareikšmiškai aišku, kas lemia šį katastrofiškų pasekmių galintį turėti procesą, tačiau kaip svarios priežastys minimi bites žudantys parazitai, žemės ūkyje naudojami pesticidai bei klimato kaita. „Medaus medžiotojai“ siekia atkreipti dėmesį į žmogaus atsakomybės klausimus – būtinybę saugoti bites bei įvairias to siekiančias iniciatyvas.

Dažnai prakalbus apie bičių nykimą atkartojama A.Einšteinui priskiriama frazė: „Bitėms išnykus nuo žemės paviršiaus, žmogui liktų tik keturi gyvenimo metai. Nebebūtų bičių, nebebūtų apdulkinimo, nebebūtų augalų, nebebūtų gyvūnų, nebebūtų žmogaus.“ Nėra visiškai aišku, ar išties fizikos genijus rūpinosi darbščiųjų skraiduolių likimu, tačiau abejonių nekelia faktas, jog be žiedadulkių pernešimo, iškiltų grėsmė daugybės augalų rūšių egzistencijai, taptų daug sudėtingesnis tam tikrų kultūrų auginimas.

Kadras iš filmo „Medaus medžiotojai“
Kadras iš filmo „Medaus medžiotojai“

Pakvies į neužmirštamą kelionę

Kartu su filmo herojais žiūrovai leisis į neužmirštamą kelionę po egzotiškus kraštus ir sužinos apie skirtingas tradicijas, metodus bei iššūkius, su kuriais tenka susidurti vietiniams bitininkams. Tarp tradicinių metodų praktikuotojų dažnai sutinkamas itin pagarbus požiūris į bites ir bitininkystę. Medaus kopinėjimas nėra tiesiog laisvalaikio užsiėmimas ar pajamas nešantis darbas, bet turi ir svarbią dvasinę, ritualinę dimensiją.

„Medaus medžiotojai“ vilios paklajoti po Lenkijos ir Uralo miškus, drauge su bebaimiais medaus rinkėjais leistis į kvapą gniaužiančią ekspediciją po Nepalo kalnus, aplankyti Paryžiaus ir Varšuvos miestų stogus ir taip susipažinti su didmiesčių gyventojams aktualiomis bičių auginimo alternatyvomis.

Kadras iš filmo „Medaus medžiotojai“
Kadras iš filmo „Medaus medžiotojai“

Tradicijos susitinka modernumą

„Medaus medžiotojai“ supažindins žiūrovus su skirtinguose pasaulio kampeliuose išlikusiomis senovinėmis bitininkystės tradicijomis bei Lenkijos miškuose vykdoma laukinių medžių bitininkystės atnaujinimo programa. Tokia bitininkystės forma – tradicinis vietinių amatas, turintis tūkstantmetes tradicijas ir beveik išnykęs devyniolikto amžiaus pabaigoje.

Nenuvertinant tradicijų svarbos, nemažai dėmesio skiriama ir šiuolaikinėms urbanistinėms bitininkystės iniciatyvoms, padėjusioms bitėmis apgyvendinti ne vieną Varšuvos daugiaaukščio stogą bei šiuolaikinėms technologijoms, padedančioms auginti bites motinėles.

„Medaus medžiotojai“ – filmas, užburiantis gamtos ir tradicijų grožiu. Dokumentinis pasakojimas ne tik atveria akis, bet ir kviečia aktyviai veikti. Gali būti, jog po seanso žiūrovai ir patys susidomės galimybėmis įsitaisyti avilį, nes kaip teigiama filme – bičių augintoju gali tapti kiekvienas.

Anonsas:

Komentarai