fbpx
Naujienos

Mediateka kviečia – knygos „Regimas žmogus, arba Kino kultūra“ pristatymas

„Regimas žmogus, arba Kino kultūra“
„Regimas žmogus, arba Kino kultūra“

Vasario 17 d., 18 val. bus pristatytas chrestomatinis kino teorijos veikalas – Béla Balázso knyga „Regimas žmogus, arba Kino kultūra“. Renginys įvyks „Meno avilio“ Mediatekoje (Vilniaus mokytojų namai, Vilniaus g. 39, II a.). Apie tai, kuo ši knyga aktuali šių dienų kino žiūrovams bus galima padiskutuoti su serijos „Kino raštai“ sudarytoja dr. Natalija Arlauskaite, kino teoretiku Luku Brašiškiu, intermedialiste Vakare Smaleckaite ir žurnalistu  Justinu Šulioku. Renginį moderuos kino apžvalgininkė Goda Jurevičiūtė.

„Nors knyga Lietuvoje išleidžiama praėjus beveik 90-čiai metų po pirmojo jos pasirodymo, ji yra labai svarbi ne tik kino specialistams, bet visiems, besidomintiems kinu ir norintiems geriau suvokti šios medijos specifiką bei vidinę estetiką“, – teigia N. Arlauskaitė

Pasak jos, šiuolaikiniame kontekste klasika tapęs „Regimas žmogus“ įsijungia į diskusijas apie kino antropologiją, kino fenomenologiją ir kino kalbą. Be to, be šio veikalo sunku būtų įsivaizduoti ir kino istoriją, kino kalbos analizę bei šiuolaikines diskusijas apie kūną, judesį, gestą, daiktą kine.

„Kraštovaizdžio ar kokios nors vietovės siela pasireiškia nevienodai. Štai ir žmoguje, tarkime, akys išraiškingesnės nei kaklas ar pečiai – ir stambusis akių planas spinduliuoja daugiau sielos nei bendrasis viso kūno planas“, – „Regimame žmoguje“ teigė knygos autorius.

B. Balázsas (1884–1949) – vienas iš kino teorijos pradininkų ir klasikų; kino scenaristas, dramaturgas, poetas, rašytojas, operų libretų autorius. Jo žymioji knyga „Regimas žmogus“ (1924) buvo parašyta dar tada, kuomet tik pradėta ieškoti būdų rimtai kalbėti apie naująjį meną – kiną.

Tokios diskusijos vyko tarptautiniame, dažniausiai europiniame, kontekste, o pagrindiniai ju dalyviai, be B. Balázso, buvo garsūs režisieriai Sergejus Eizenšteinas bei Dziga Vertovas ir akademikai Siegfriedas Kracaueris, Ieanas Epsteinas ir kt. Šiame „Regimo žmogaus” leidime pateikiamas kultūrinis kontekstas, kuriame knyga pasirodė – jį suteikia recenzijos (pirmiausia Roberto Musilio ir S. Kracauerio) bei apžvalginis Helmuto H. Diederichso straipsnis.

Lietuvos kino mėgėjams knygą pristato „Minties“ leidykla. Ją renginio metu bus galima įsigyti už leidyklos kainą.

Komentarai