fbpx
Festivalių filmai, Filmų apžvalgos, Nepatogus kinas

„Laivas“. Moterų laivas moterims

Kadras iš filmo „Laivas“, Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas
Kadras iš filmo „Laivas“, Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas
Kadras iš filmo „Laivas“
Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas

„Laivas“ (Vessel, 2014) – tai dokumentinis filmas apie moteris, kovojančias už moterų teisę rinktis. Rinktis gimdyti ar ne. Ši tema jautri visose pasaulio šalyse. Ir visi, ypač vyrai ir vaikų neturinčios moterys, jaučiasi šios temos ekspertai. Na, tokį įspūdį sukelia šis filmas.

Recco Gomprets – organizacijos „Women on Waves“ lyderė, reprodukcinės sveikatos ir moterų teisių aktyvistė. Kartu su kitomis organizacijos narėmis ji stengiasi padėti moterims šalyse, kuriose legalus abortas yra uždraustas. Visi žinome, kad nereiškia, jei uždraustas, tai ir nedaromas. Jei taip būtų – 47 tūkst. moterų kasmet nemirtų dėl nelegalių abortų, ar ne?

Dokumentinė juosta pradedama pasakoti nuo laivo ir organizacijos „Women on Waves“ atsiradimo. Atsiminkite, kad valstybių įstatymai tarptautiniuose vandenyse negalioja, tad moterys bangų siūbuojamame laive turi galimybę legaliai nutraukti nenorimą nėštumą. Šiame filme pamatysite daug įsiūčio, kaltinimų, svaidymų raudonais dažais, kiaušiniais, kaltinimu žmogžudyste, tikėjimo simbolių eskalavimu. Visa šį šurmulį sukėlė vienas laivelis.

Kadras iš filmo „Laivas“, Šaltinis - vesselthefilm.com
Kadras iš filmo „Laivas“
Šaltinis – vesselthefilm.com

Tai nėra dokumentinis filmas, siekiantis objektyvumo. Režisierė Diana Whitten fiksuoja būtent šios organizacijos darbą, susidūrimus su iššūkiais. Emocinio krūvio juostai prideda ir besikreipiančių pagalbos moterų laiškai, skambučiai: „Esu išprievartauta ir pastojusi, jei tėvai sužinos išmes iš namų“, „Finansai neleidžia turėti dar vieno vaiko, vyras smurtauja, esu visiškai viena…“ Tai nėra moterys, kurios tikėjosi ir laukė mažo stebuklo. Tai yra moteris, kurios neturi teisės pasirinkti, nes šalies įstatymai pasirinko už jas. O viso to kaina – moters ir vaisiaus gyvybė.

Filme įterpta nemažai archyvinės medžiagos, informacinių grafikų. Organizacija per dešimt metų pasiekė daug: supažindino pasaulio moteris su ankstyvos stadijos nėštumą nutraukiančiais medikamentais, apmokė daug žmonių, kurie, tikriausiai, ir šiuo metu konsultuoja pasimetusias ir visuomenės pasmerkimo bijančias moteris.

Iš kitos pusės, neapleidžia jausmas, kad šis filmas – tai dar viena organizacijos „Women on Waves“ baltosios propagandos priemonė: skleisti žinią apie saugų nėštumo nutraukimą, apie moters teisę rinktis. Bet ar tai blogai? Čia taip pat „lengva“ atsakyti, kaip ir į klausimą, ar abortai turi būti legalūs.

Šis filmas tikrai nepatogus visomis prasmėmis. Bet pamatyti jį tikrai verta ir tiems, kurie pasisako už abortų legalizavimą, ir tiems, kurie tam prieštarauja. Juk visada yra pravartu apsišviesti, ar ne?

Filmą turėsite galimybę pamatyti festivalio metu:
Kt 2014 10 23 – 17:30 – Vilnius – Skalvija, Po filmo vyks diskusija
Sk 2014 10 26 – 19:00 – Vilnius – Pasaka (Mažoji salė)
Sk 2014 11 09 – 17:30 – Kaunas – M. Žilinsko dailės galerija

Filmo anonsas:

Komentarai
Mėgstu kiną, nes jis man padeda bent akimirkai susikoncentruoti, išnykti iš tikra-netikra pasaulio ir padeda atrasti atsakymus į mano klausimus. O KINFO – erdvė, kurioje galiu dalintis tais atsakymais, kuriuos randu kine. Taip pat čia galiu ir bandau tobulėti ne tik kaip „man patiko – nepatiko“ pliurpėja, bet kaip argumentais ir įmantriomis frazėmis apsikausčiusi kino kritikė. Alfredas Hitchcockas yra pasakęs, kad filmo ilgis visuomet turi būti tiesiogiai proporcingas šlapimo pūslės ištvermei, o mano tikslas – rašyti tekstus taip, kad net ir labai norintys sisioti, neišbėgtų į tualetą tol, kol nepabaigtų skaityti mano teksto.