fbpx
Nuomonė

Mums reikia pasikalbėti – „13 priežasčių kodėl“

Kadras iš serialo „13 priežasčių kodėl“

Galbūt jau teko girdėti apie naująjį „Netflix“ serialą „13 priežasčių kodėl“? Pastarosiomis savaitėmis visa socialinė media ūžia apie jį. Tiesa, bent kol kas daugiau užsienyje (vien per pirmąją rodymo savaitę „Twitter“ tinkle buvo pasidalinta 3,5 milijono įrašų apie tai) nei Lietuvoje, bet seriale aptariamos jaunimo temos globalios, todėl internetinė audra greičiausiai pasieks ir Lietuvą.

Pagrindinė herojė – Hana Baker – nusižudė. Po jos mirties praėjus savaitei, jos klasiokas Klėjus randa keistą siuntinį prie namų durų – 13 audiokasečių. Jose – Hanos lūpomis papasakota istorija. 13 priežasčių, kodėl ji nusprendė, taip drastiškai pasielgi.

Serialo veiksmas vyksta dvejose laiko juostose: Hanos – pasakojime iki jos mirties, ir Klėjaus, po šio skausmingo įvykio. Aptariama ne tik, kodėl ji taip pasielgė, bet ir kaip toliau su tokia netektimi bando susidoroti tėvai, kokių priemonių imasi mokykla, kaip į visa tai reaguoja bendramoksliai. Nesinori atskleisti per daug siužeto vingių, nes netikėti istorijos posūkiai tik sustiprina įspūdį, o išgirdus atskiras dalis galima susidaryti klaidingą įspūdį. Todėl geriausia patiems pažiūrėti serialą.

Kadras iš serialo „13 priežasčių kodėl“

Kai kurie pasižiūrėję pirmą seriją ar matę tik anonsą gali šį serialą nurašyti, kaip eilinį, paauglišką serialą, skirtą tik jaunesnei auditorijai. Ir išties tai būtų klaida. Nors pirmosios serijos yra daug „lengvesnės“, su kiekviena serija serialo temos stiprėja ir jame aptarinėjami vis sudėtingesnės ir „sunkesnės“ temos, o kai kurias scenas sunku stebėti, nes viskas atrodo labai tikroviškai.

„13 priežasčių kodėl“ vertas pagyrimo ne tik dėl skausmingos temos išsamaus atskleidimo, drąsių scenų, bet ir dėl įtikinančio jaunųjų aktorių darbo, įstringančio muzikinio takelio ir, žinoma, vizualių režisūrinių sprendimų – visa serialo visuma sukuria įtraukiantį ir įtaigų pasakojimą. Pasibaigus paskutinei serijai reikia laiko atsigauti ir suprasti, kas ką tik įvyko.

Kadras iš serialo „13 priežasčių kodėl“

Serialas sukurtas pagal to paties pavadinimo Jay`aus Asherio knygą, kuri pasirodė 2007 metais, ji buvo išleista ir Lietuvoje (2011, Alma littera). Autorius prisidėjo ir prie serialo įgyvendinimo. Jau dabar teigiama, kad 13-kos valandų serialas gerokai pranoksta knygą ir galbūt turės antrąjį sezoną. Pirmuosius du epizodus režisavo Tomas McCarthy`is (2016 m. pelnęs „Oskarą“ už filmą „Sensacija“).

Kūrybinė serialo komanda neslepia, jog tikisi, kad peržiūrėję visas 13 serijų žiūrovai diskutuos apie savižudybę, patyčias mokyklose ir kitus skaudžius dalykus, apie kuriuos kartais kalbėti taip sunku.

Jei turite 13 laisvų valandų – nedvejokite, nepriklausomai nuo Jūsų amžiaus serialas įtrauks, nes mokyklos laikus išgyvenome visi. Kai kuriems jie buvo lengvesni, kai kuriems sunkesni, bet visi juos prisimename, ir todėl taip lengva suprasti, kai kuriuos kartais naivokus jaunuolių sprendimus. O „13 priežasčių kodėl“ mums primena, kad niekada nežinome, kas vyksta kito žmogaus gyvenime.

Anonsas:

Nepamirškite, kad, jei jaučiatės blogai ar patekę į situaciją be išeities ir nežinote su kuo pasikalbėti apie savo problemas, visada galite kreiptis į „Jaunimo liniją“.

Save

Komentarai
Kinas - man tai galimybė pamatyti pasaulį kitų žmonių akimis, kartais gražesnį - žavesnį, kartasi žiauresnį ir sukrečiantį iki sielos gelmių, tai galimybė nukeliauti, į bet kurį laikmetį, į bet kurią erdvę. KINFO - nes čia kinas gyvas, apie jį kalbama, rašoma, diskutuojama, apie jį skleidžiama žinia visiems bendraminčiams. Aš čia, nes norisi, kad apie kino pasaulį, egzistuojantį čia pat Lietuvoje ir tą už jūrų marių sužinotų kuo daugiau žmonių.