fbpx
Naujienos, Scanorama

„Naujojo baltijos kino“ konkursinėje programoje varžysis 18 filmų kūrėjų iš 9 šalių

Gražina Arlickaitė
„Naujojo baltijos kino“ konkursinės programos pristatymas

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pristatė trumpametražių filmų konkursinę programą „Naujasis Baltijos kinas“ (NBK), kurioje šiemet dėl geriausio filmo titulo varžysis 18 filmų iš visų 9 Baltijos jūros regiono valstybių.

Pasak „Scanoramos“ įkūrėjos ir meno vadovės Gražinos Arlickaitės,  nepaisant pasaulį lydinčių iššūkių, šiemet NBK sulaukė dvigubai didesnio paraiškų skaičiaus nei praėjusiais metais – konkurse žiūrovai pamatys 18 vaidybinių, dokumentinių, eksperimentinių bei animacinių filmų, nuo sunkių, skaudžių istorijų iki gero humoro: „Džiaugiamės, jog pandemija paskatino dar didesnį jaunųjų kino kūrėjų aktyvumą – optimistinėmis nuotaikomis ruošiamės ir lapkričio 4 d. startuosiančiai „Scanoramai“, kurios programa baigta formuoti ir  apimtimi  prilygsta  ramių  ankstesnių  sezonų užmojams“, – spalio 1 d. Lietuvos Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusiame programos pristatyme kalbėjo G. Arlickaitė.

Karolis Kaupinis
„Naujojo baltijos kino“ konkursinės programos pristatymas

NBK konkursui pateiktas paraiškas vertino ir programą sudarė atrankos komisija, kurioje šiemet – režisierius, scenaristas Karolis Kaupinis, kino prodiuserė Giedrė Burokaitė, „Skalvijos“ kino centro programų koordinatorė Eglė Maceinaitė.  

Pasak komisijos atstovų, šiais metais jaunieji kino kūrėjai nustebino nauju žvilgsniu į iki šiol filmuose mažiau gvildentas arba visai nepaliestas temas: žmogaus teisių, laisvės paieškas, savęs tapatumo pažinimą, emocinį savęs priėmimą/atradimą bei globalias – rasinės nelygybės, socialinės atskirties –temas: „Konkursinės programos filmai labai skirtingi – režisieriai kalba apie sau artimus, gerai pažįstamus dalykus, todėl filmai labai nuoširdūs, jais patikėjome“, – renginio metu pasakojo viena iš komisijos narių Eglė Maceinaitė.

Eglė Maceinaitė
„Naujojo baltijos kino“ konkursinės programos pristatymas

Apžvelgdamas vertintus programos filmus iš Rusijos komisijos narys Karolis Kaupinis akcentavo juose juntamą laivės temą: „Filmus tarsi jungė viena tema – sukilimo, pasipriešinimo, noro iššaukti tiesą“.

Konkursinės programos filmus šiemet vertins ir apdovanos iškilių Europoje pripažintų kino profesionalų vadovaujama žiuri, kurios pirmininkas – kino kritikas ir istorikas, knygų apie kiną autorius, ilgametis Norvegijos kino instituto vadovas ir nuoširdus Lietuvos ir „Scanoramos“ draugas Janas Erikas Holstas.

„Trumpametražių filmų konkursai, peržengiantys šalių sienas, kaip ir NBK atveju, yra gerai žinomas ir sėkmingas indėlis į kino meną. Tai skatina kino režisierius, prodiuserius ir scenaristus ieškoti naujų būdų bendrauti su kritikais, žiniasklaida ir žiūrovais. Džiaugiuosi daugelį metų turėjęs galimybę NBK konkurso nugalėtojus ir nominantus kviesti į mūsų Baltijos šalių kino dienas Osle – tokie konkursai kaip NBK yra puiki proga filmams keliauti į kitų šalių festivalius“, – kino partnerystės svarbą plečiant žemėlapį akcentavo žiuri pirmininkas.

Kiti žiuri nariai:  Švedų distribucijos  kompanijos  „LevelK“ steigėja ir  vadovė Tine Klint, Vokietijos kino ekspertas, alternatyvaus  kino tyrinėtojas, trumpametražių  filmų  programų sudarytojas Berlyno, Marbugo ir  kitiems tarptautiniams kino festivaliams Sebastianas Apelas, Baltarusijoje vykstančio Šiaurės ir Baltijos šalių  kino festivalio direktorė, režisierė Volia Chaykouskaja.

Konkursui atrinkti lietuvių režisierių darbai: „Tesla“, rež. Vilius Lukošius,  „Viskas gerai“,  rež. Jorūnė Greičiūtė, „Autsaideriai“, rež. Almantas Petkūnas, „Anna from Ebuhando“, rež. Rimvydas Leipus.

Tradiciškai, tarptautinė žiuri „Scanoramos“ uždarymo metu lapkričio 15 d. apdovanos du geriausius filmus – geriausio lietuviško ir visos programos filmo kūrėjų lauks festivalio įsteigti piniginiai prizai.

Šiemet Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 4–15 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Pilnas konkursinės programos filmų sąrašas

Lietuva

 1. Tesla (rež. Vilius Lukošius)
 2. Viskas gerai  (rež. Jorūnė Greičiūtė)
 3. Autsaideriai (rež. Almantas Petkūnas)
 4. Anna from Ebuhando (rež. Rimvydas Leipus )

Latvija

 1. Self. Sufficient (rež.Diāna Daukste)

Estija

 1. The piece of tail in the mouth of the snake that bites its own tail (rež. Pablo Nicolás Martínez Ballarín)

Lenkija

 1. Ballast (rež. Daniel Howlid)
 2. I See the Abyss  (rež. Karolina Kajetanowicz)

Rusija

 1. RIO (rež. Zhenia Kazankina)
 2. Soup  (rež. Inga Sukhorukova)
 3. Seemed (rež. Baibulat Batullin)

Vokietija

 1. Mamanam (rež. Linda-Schiwa Klinkhammer)
 2. A blink of an eye (rež. Kiana Naghshineh)
 3. Good German Work (rež. Jannis Alexander Kiefer)

Švedija

 1. Memories (rež. Kristin Johannessen)
 2. Our Land (rež. Jean-Luc Mwepu)

Danija

 1. Sayonara  (rež.William Andreas Wivel)

Suomija

 1. Master of ceremony (rež. Miikka Niskanen)
Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.