fbpx
Nepatogus kinas, Reportažai

„Nepatogaus kino 2017“ festivalio uždaryme dukart apdovanotas režisierius iš Sirijos

Festivalio „Nepatogus kinas “ komanda
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Penktadienio vakarą uždarytas daugiau nei savaitę Vilniuje ir Kaune trukęs 11-asis „Nepatogaus kino“ festivalis. Šiais metais jis sulaukė rekordinio žiūrovų skaičiaus – jame apsilankė daugiau nei 9000 žmonių. Uždarymo metu buvo paskelbti ir konkursinės programos nugalėtojai. Prie festivalio sklandaus organizavimo prisidėjo ir rekordinis savanorių skaičius – jų buvo net 100-as.

Uždarymo šventėje pirmiausiai buvo paskelbtas „Žiūrovų balso apdovanojimas“. Jį išrinko ne tik festivalyje apsilankę, filmu žiūrėję ir už juos vėliau balsavę žiūrovai, bet ir visa festivalio komanda.

Žiūroviškiausio prizo įteikimas – labai svarbus festivalio momentas. Mums labai svarbu, kad kiekvienas „Nepatogaus kino“ žiūrovas gali išreikšti savo nuomonę apie filmus. Tokiu būdu mes ne tik pradžiuginam kažkurį iš festivalio programos filmų ir jo kūrėjus, įteikdami šį prizą, bet ir paskatiname žiūrovus stabtelėti, pagalvoti, kodėl vienas ar kitas filmas juos paveikė, kodėl jiems jis buvo svarbus“, – visos festivalio komandos vardu dėkojo jo direktorius Gediminas Andriukaitis.

Šiais metais „Žiūrovų balso apdovanojimas“ atiteko sirų režisieriaus Feraso Fayyado filmui „Paskutinis žmogus Alepe“ (De sidste mænd i Aleppo, 2017).

„Kaskart, kai žiūrovai išrenka filmą, yra didelė garbė. Žiūrovų palankumas yra tai, ko siekia kiekvienas filmas. Ypač kai tokia filmo tema“, – dėkojo filmo režisierius.

Prieš paskelbiant pagrindinį festivalio konkursinės programos nugalėtoją, buvo įteikti net du specialūs paminėjimo diplomai.

Režisierius Ferasas Fayyadas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Pirmasis atiteko sirų režisieriaus Ziado Kalthoumi filmui „Cemento skonis“ (Taste of Cement, 2017), kuris, pasak komisijos, „su neįtikėtinu tikslumu, gilia potekste kiekviename kadre kūrybiškai pasitelkus garsą sukuria sapnišką, hipnotizuojantį pasakojimą, nukeliantį mus į vienišų vyrų, priverstų palikti savo namus ir apsistoti kažkur kitur, pasaulį. Kūrybiškai tyrinėdama kūrimo ir destrukcijos sąvokas ši galinga kino esė kalba apie žmonių, atskirtų nuo savo pačių gyvenimo, darbo ir būties, sąlygas kviesdama mus reflektuoti pasaulį, kuriame gyvename“.

Antrasis specialaus paminėjimo diplomas už filmą, „pasakojantį apie šeimos ir ją palaikančio inkaro paauglės mergaitės kovą dėl išlikimo kartu“, atiteko lenkų režisierei Anna Zamecka už jos juostą „Komunija“ (Komunia, 2016). Žiuri nuomone, dokumentinės juostos režisierė „nuveikė išskirtinį darbą fiksuodama šeimos pastangas bei surasdama pagarbų, bet tuo pačiu metu labai efektyvų būvimo muse ant jų namų sienos priėjimo būdą. Viso to rezultatas – nuostabus ir širdį veriantis žvilgsnis į tai, ką reiškia mylėti savo šeimą, ką reiškia keltis ir kristi, ir vėl keltis šimtus kartų per dieną, bandant išlaikyti tai, kas tau brangu, net gi tada, kai visi koziriai ne tavo rankose“.

Pagrindinis festivalio konkursinės programos prizas atiteko režisieriui Ferasui Fayyadui už jo dokumentinę juostą „Paskutinis žmogus Alepe“.

Komisijos teigimu, „visiško nužmogėjimo epicentre šis filmas sugeba mums parodyti tikrąjį žmogiškumą. Tai stiprus, šokiruojantis ir emociškai sukrečiantis filmas, nešantis mums žinią apie gyvenimo vertingumą ir jo grožį.“

Festivalio „Nepatogus kinas 2017“ uždarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

„Kiekvieną kartą atsiimdamas apdovanojimą jaučiuosi nesmagiai, nes karas Sirijoje bei Irake tebevyksta. Kartu su kolega žiūrime per šiuos „langus“ ir ieškome vilties“, – atsiimdamas antrąjį apdovanojimą per vakarą dėkojo režisierius Ferasas Fayyadas.

Konkursinė programos filmus vertino ir laimėtojus rinko tarptautinė penkių asmenų žiūri: Tolerancijos festivalio Zagrebe edukacinės programos sudarytoja Vanja Daskalović, Goethe’s instituto Lietuvoje vadovas Detlefas Gericke`as, lietuvių dokumentinio kino režisierius Linas Mikuta, kino kritikė, kino kuratorė ir režisierė Rada Šešić ir Lektorius, kino kritikas, Bergeno kino festivalio edukacinės programos sudarytojas Håkonas Tveitas.

Festivalis savo kelionę tęs iki lapkričio 5 d. dešimtyje Lietuvos miestų. Spalio 25-29 d. festivalio seansai vyks Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Utenoje ir Tauragėje, o lapkričio 2-5 d. dalį festivalio programos galės pamatyti Ukmergės, Varėnos, Anykščių, Marijampolės ir Rokiškio žiūrovai. Visas programas ir filmų aprašymus galite rasti nepatoguskinas.lt. Kaip ir kiekvienais metais festivalio filmus galima pamatyti už pasirinkto dydžio auką, mažiausia auka – 1 centas.

Uždarymo akimirkos

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.