fbpx
Festivaliai, Nepatogus kinas, Reportažai

„Nepatogaus kino 2018“ atidaryme – Olegos Sencovo palaikymo akcija

Justė Zavišaitė (kairėje)
Festivalio „Nepatokus kinas 2018“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

52-u filmai, 7-ios programos, daugiau nei 20 diskusijų, įvairūs mokymai, susitikimai su režisieriais, parodos, susitikimai su herojais – tiek „nepatogumų“ galės patirti žiūrovai ir lankytojai susidomėję ir apsilankę šių metų Žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalyje „Nepatogus kinas“, vykstančiame net 12-oje Lietuvos miestų.

„Šiandien XXI a. vis dar turime garsiai kalbėti ir įrodinėti žmogaus teisės būti išgirstam, gerbiamam, laisvai reikšti savo mintis ir pažiūras. Žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalio filmais ir veiklomis norime prisidėti prie įsiskaudėjusių mūsų gyvenimo rakščių ištraukimo“, – atidarydama festivalį kalbėjo jo vykdomoji direktorė Justė Zavišaitė.  

Šių metų festivalio pagrindiniai nepatogūs klausimai palies smurto artimoje aplinkoje prevencijos priemonių, diskriminacijos darbe požymių, dezimformacijos įtakos šiandieniniame informaciniame sraute temas. Bus prisiminti žmogaus teisių pamatus dėję ir vis dar jas ginantys žmonės.

Olego Sencovo palaikymo akcija
Festivalio „Nepatokus kinas 2018“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

„Šis festivalis išaugo iš rėkiančio paauglio drabužių ir tvirtais žingsniais deklaruoja, kad mūsų visuomenė yra brandi ir pasirengusi įvardinti problemas tikraisiais jų vardais“, – kalbėjo J. Zavišaitė.  

Bus tęsiama ir praėjusiais metais pradėta iniciatyva kino filmus pritaikyti įvairias negalias turintiems žmonėms. Šiemet net vienuolika filmų bus pritaikyti kurtiesiems ir neprigirdintiems. Taip pat pirmą kartą bus parodytas filmas, pritaikytas neregiams ir silpnaregiams. Tai bus Mindaugo Survilo dokumentinis filmas „Sengirė“.

Atidarymo šventėje buvo prisimintas Ukrainos režisierius bei aktyvistas Olegas Sencovas, 2015 m. buvęs „Nepatogaus kino“ garbės žiuri nariu. Jis jau ketverius metus už teroristinę veiklą Krymo aneksijos metu kalinamas Rusijos kalėjime. Palaikymo akcijoje dalyvavę šventės svečiai iškeldami ant didelių plakatų užrašytą agnlų kalba parašytą užrašą „Free Oleg Sentsov“ (Laisvę Olegui Sensovui) ir kartu visi nusifotografuodami išreiškė palaikymą ir priminė tarptautinei bendruomenei apie bado streiką paskelbusį ir neteisėtai įkalintą režisierių.

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.