
Organizatorių archyvas
Ką tik pasibaigusiame Krokuvos kino festivalyje filmų žiūrėti vyko ir specialiai deleguota festivalio „Nepatogus kinas“ žiūrovų komanda. Galimybė prisidėti prie festivalio programos formavimo atiteko trims žiūrovams, kurie festivalio bendruomenės organizuotame konkurse laimėjo kelionę ir akreditacijas į prestižinį Krokuvos kino festivalį. Jiems taip pat buvo patikėta ypatinga misija – išrinkti bent vieną dokumentinį filmą jubiliejinio „Nepatogaus kino” programai.
Krokuvos kino festivalis – svarbiausias Lenkijoje ir vienas seniausių Europoje kino renginių – šiemet vyko jau 56-ąjį kartą. Festivalis kiekvienais metais į programą įtraukia svarbiausias dokumentinio kino naujienas, tarp kurių dažnai minimi ir lietuvių kūrėjų darbai. Praėjusiais metais žiūrovų dėmesio ir kritikų susidomėjimo sulaukė šiame festivalyje pristatyta lietuviško kino panorama. Krokuvos kino festivalis yra šių metų festivalio „Nepatogus kinas” partneris.
„Esu dėkinga už suteiktą galimybę pamatyti festivalį iš vidaus. Užplūsta tikrai geras jausmas supratus, jog esi kito festivalio atstovas ir būvimas Krokuvoje nepasibaigia filmų žiūrėjimu, tačiau turi tęstinumą ir įtaką artėjančiam „Nepatogaus kino“ festivaliui. Krokuvos filmų programa pasirodė tikrai patraukli“, – įspūdžiais dalinosi Krokuvoje dalyvavusi festivalio „Nepatogus kinas“ bendruomenės narė Dora.
Bendruomenės narių atrinkti filmai iš 56-ojo Krokuvos kino festivalio paaiškės artimiausiomis dienomis. Jais galėtų tapti nemažai simpatijų sulaukęs ir festivalio pagrindinį prizą laimėjęs režisierės Zosya Rodkevich filmas „Mano draugas, Borisas Nemtsovas” (angl. My Friend Boris Nemtsov), bei tarptautinės kino kritikų federacijos FIPRESCI prizą laimėjusi režisieriaus Wojciech Kasperski juosta „Ikona” (angl. Icon). Festivalio bendruomenė kartu su festivalio organizatoriais norėtų pasidžiaugti, kad apdovanojimą už geriausią operatoriaus darbą laimėjęs režisieriaus Lino Mikutos dokumentinis trumpametražis filmas „Šaltos ausys” bus rodomas specialioje šių metų festivalio programoje.
„Festivalio bendruomenė, tai žmonės, kurie palaiko festivalio vertybes, aktyviai dalyvauja festivalio veiklose, skleidžia žinią apie renginį. Todėl mums labai svarbu, kad bendruomenės nariai jaustųsi prisidedantys prie festivalio formavimo. Iš čia ir kilo sumanymas pakviesti juos prisidėti prie festivalio programos sudarymo. Planuojame tęsti šią iniciatyvą ir pasiūlyti aplankyti kitus svarbius festivalius“, – apie bendruomenės svarbą kalbėjo festivalio koordinatorius Justinas Vancevičius. Laukdami festivalio bendruomenės nariai buriasi vieni kitų namuose žiūrėti filmų ir jų aptarti, o festivalio metu bendruomenei organizuojamos specialios peržiūros, išskirtiniai susitikimai su festivalio svečiais, suteikiamos akreditacijos dalyvauti renginiuose, galimybė iš arčiau pažinti atvykstančius kino kūrėjus.
Anot Gedimino Andriukaičio, festivalio vadovo, kurti bendruomenę svarbu, nes tokiu būdu išlaikomas betarpiškas ryšys su žiūrovais – kertine kiekvieno kino festivalio dalimi. „Kiekvienais metais siekiame visapusiško žiūrovų įsitraukimo į festivalio programą. Žiūrovų atsiliepimai padeda mums tobulėti, mums svarbus jų įvertinimas. Jau daugelį metų mūsų žiūrovai renka geriausią festivalio filmą, kuriam skiriamas „Žiūrovų balso” prizas. Šiemet nusprendėme savo ištikimiausiems žiūrovams pasiūlyti dar daugiau – galimybę prisidėti prie festivalio filmų atrankos. Tokiu būdu festivalio ir jo žiūrovų ryšis tampa turiningesnis.“

Festivalio organizatoriai primena, kad tapti bendruomenės nariu galima apsilankius puslapyje www.nepatoguskinas.lt/bendruomene ir parėmus festivalį vienu iš keturių nurodytų būdų. Laukiami visi mylintys kiną ir bendravimą.