2013 m. balandžio mėn. įvyko Teresos Rožanovskos Zibolienės (kompanija „Ketvirta versija“) prodiusuoto dokumentinio filmo „Disidentai“ (režisierius Petras Savickis), premjera. Filmas – apie pilietinę visuomenę, disidento vaidmenį šiuolaikiniame pasaulyje. Jo metu kalbamasi su žmonėmis, kurių atkaklumas lėmė sovietų imperijos griuvimą. Jų svarstymai gali pasirodyti netikėti, o kritiškų situacijų prisiminimai – labai primenantys naujųjų laikų iššūkius. Juk gyvename vertybių sumaišties ir nuvertinimo laikais – toks reiškinys lydėjo visų didžiųjų civilizacijų žlugimą, bet jas pakeisdavo kitos, sudėtingesnės ir darnesnės vertybių sistemos. Galbūt iš tiesų stovime ant radikalių pokyčių slenksčio? Filmavimai vyko Lietuvoje, Lenkijoje, Norvegijoje. Filmas buvo rodomas Lietuvos televizijoje. Šiuo metu vyksta kito T. Rožanovskos Zibolienės prodiusuoto vaidybinio filmo filmavimas, taip pat šiais metais numatomos dviejų dokumentinių filmų premjeros, rašomas scenarijus vaidybiniam filmui. Būsimų filmų temos įvairios – nuo menininko portreto iki emigracijos problemų.
Netrukus įvyks filmo „Lietuvos lenkų kultūra“ (autoriai: Renata Vidtman, Romuald Lavrynovic, prodiuserė – T. Rožanovska) premjera. Šis filmas – pirmasis iš dokumentinių filmų ciklo „XXI a. Lietuvos tautų kultūra“. Filme pristatoma Lietuvos lenkų istorija, jos etapai, taip pat supažindinama su iškiliausiomis lenkų kultūrinio gyvenimo asmenybėmis, apmąstoma jų vieta šiuolaikinės Lietuvos kultūros kontekste. Būsimi filmai pristatys Lietuvos pagrindinių tautinių mažumų kultūrų istoriją, žmones, ilgus metus puoselėjančius ir skleidžiančius Lietuvos lenkų, žydų, gudų, rusų, karaimų ir totorių kultūras.
2013 m. pasirodė Rasos Miškinytės (kompanija „ERA FILM“) ir Jeremiah Cullinane (kompanija „Planet Korda Pictures“, Airija) prodiusuotas dokumentinis pilnametražis filmas „Under the Hood“ („Stebimi“), režisieriai Mark Byrne ir Rob Dennis. Filmas „Stebimi“ atskleidžia šiandienines Baltarusijos realijas, kur vis dar veikia slaptoji policija – KGB, kur žmonės nuolat stebimi, o bet koks žmonių susibūrimas viešoje vietoje – laikomas nusikaltimu. Filmas įvairiapusiškai pristato šalį: nuo protestų ir slaptų susitikimų sostinėje Minske su griežtai stebimais opozicijos lyderiais, iki kaimo kasdienybės – arkliais traukiamų vežimų ir rankomis renkamo derliaus. Filmo kūrybinė grupė buvo nedidelė, kadangi filmavimai vyko Baltarusijoje, nelengvomis, kartais net pavojingomis sąlygomis. Filmavime dalyvavo tik keli žmonės. Tačiau daug daugiau, iki dešimties, dirbo ruošdami filmavimus ir montuojant filmą. Filmo premjera įvyko kino festivalyje Nordic Film days, Lubeck.
Buvo sukurtas istorinės tematikos filmas – „Epochų ženklai“ (režisierius Algis Kuzmickas), prodiusuotas Audriaus Kuprevičiaus. Tai trumpametražis dokumentinis filmas, skirtas 2013 m. Europos paveldo dienoms. Filme pasakojama apie svarbią Lietuvos istorinę sukaktį – 2013-aisiais minimą 600 metų Žemaitijos krikšto jubiliejų.
„Elegija medui ir degutui“ (režisierė Alicija Žukauskaitė) – Kęstučio Drazdausko (kompanija „Artbox“) prodiusuotas dokumentinis filmas. Juosta, kalbanti apie (ne)žinomą tiesą Antro pasaulinio karo laike, paremta liudininkų prisiminimais. Šiuo metu vyksta filmo postprodukcijos darbai.
„Dzūkijos jautis“ (režisierius Linas Mikuta) – dokumentinis filmas apie kasdien nykstantį lietuvišką kaimą, sužalotą sovietinės praeities, bet išlaikiusį senąją, archajišką pasaulėjautą. Filmo prodiuserė Jurga Gluskinienė, jis buvo pristatytas Kino pavasaryje.
Šiuo metu Asta Valčiukaitė prodiusuoja pilnametražį dokumentinį filmą „Čia žuvies nėra“ (režisierius ir scenarijaus autorius Šarūnas Mikulskis). Tai filmas apie nykstančius senuosius Neringos žvejus. Archajiškas, nepelningas, sunkus žvejo darbas tampa vis didėjančia praraja tarp vyresniosios ir jaunosios kartos. A. Valčiukaitė taip pat vysto 4 pilnametražius filmus – „Vinių siena“, „Gyvenimas“, „Solo“ ir „Saula“ bei du dokumentinius filmus. Būsimi filmai bus sukami Kanadoje ir JAV. Prodiusuojamų filmų temos įvairios: filmuose analizuojamos ir politikos, ir socialinės, ir egzistencinės problemos. Filmai, kalbėdami apie praeitį, istoriją, paliečia ir šių dienų aktualijas.
Parengė Miglė Munderzbakaitė, NPA informacija