fbpx
Naujienos

Neringoje devynioliktąjį kartą vyko kino dirbtuvės „Vasaros media studija“

Filmavimai
Summer media studio archyvas

Dvi savaites Juodkrantėje vyko tarptautinės kino kūrybinės dirbtuvės „Vasaros media studija“ (angl. „Summer Media Studio“), skirtos kino profesijų studentams bei jauniesiems kino profesionalams. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos devynioliktąjį kartą organizuojamas projektas šiais metais subūrė per keturiasdešimt dalyvių iš aštuonių Europos šalių. Tradiciškai kūrybines dirbtuves sudarė teorinės paskaitos bei praktiniai užsiėmimai, kurių metu dalyviai naudojosi moderniausią vaizdo, garso ir montažo techniką kurdami dokumentinius ir  vaidybinius trumpametražius filmus.

Dirbtuvių dėmesys muzikai kine

Kasmet gilindamasis į aktualiausius kino industrijos klausimus, šiemet projektas didžiausią dėmesį skyrė garso režisierių ir kompozitorių darbui bei jų indėliui į kino filmo kūrimą.

„Visada pirmiausiai galvojame apie Lietuvos poreikius kino profesijų prasme, iš to ir kilo šių metų tema. Daugelis studentų – kompozitorių ir muzikantų, atvykę į dirbtuves, tiek iš Lietuvos, tiek iš svetur, prisipažino, kad muziką kuria jau seniai, tačiau muzikos kinui jiems kurti dar neteko. O juk kurti muziką kinui yra atskiras ir labia subtilus amatas. Buvo išties labai džiugu pamatyti jaunus žmones iš jaudulio degančiomis akimis, kurie sakė: „mes pabandėme, mums patiko ir mes į tai gilinsimės toliau“ , – teigė „Vasaros media studijos“ vadovė, kino režisierė Inesa Kurklietytė.

Dirbtuvių lektoriais buvo keturi kino profesionalai: Lodzės kino mokyklos dėstytojas, kino režisierius Slawomir Kalwinek, Kolorado universiteto Denverio menų ir medijų koledžo lektorius, garso režisierius David Bondelevitch ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektoriai, kompozitoriai bei garso dizaineriai Jonas Jurkūnas bei Mantautas Krukauskas.

Tarptautinė dėstytojų komanda dalyvius supažindino su garso dizaino kine technologijomis, garso takelių kūrimo ypatumais, aptarė režisieriaus, kompozitoriaus bei garso režisieriaus darbo ypatumus, pristatė garso ir muzikos naudojimo galimybes ir inovacijas šiuolaikiniame kine.

„Šių metų dirbtuvių tema – muzika kine – labai pasiteisino, nes mes turėjome didžiulę muzikos įrašų studiją, kurią pasidarėme Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centre. Turėjome įvairiausių instrumentų, nes dalyviai patys jų atsivežė, taip pat labai tampriai bendradarbiavome su Klaipėdos kameriniu orkestru. Visų sukurtų filmų muzika yra originali, gyvai įrašyta, nebuvo pasitenkinta kompiuterinėmis programomis sukurta muzika. Visi dalyviai pajuto „apetitą“ tikrai muzikai, o ne pasiskolintai, ką dažnai studentai daro paskutinę naktį, kai reikai atiduoti filmus peržiūroms“, – dirbtuvių nauda džiaugėsi jų vadovė.

Apdovanojimų ceremonija
Summer media studio archyvas

Laureatai pagerbti apdovanojimų ceremonijoje

Dvi savaites Juodkrantėje vykusios kino dirbtuvės baigėsi geriausių dirbtuvių dalyvių apdovanojimais. Laureatams buvo įteiktos skulptoriaus Algirdo Kuzmos skulptūros, simbolizuojančios žuvį. Dirbtuvių nugalėtojus rinko patys dalyviai ir į filmų peržiūrą Liudviko Rėzos kultūros centro amfiteatre susirinkę neringiškiai. Vakaro programoje buvo parodyti penki trumpametražiai vaidybiniai filmai, du dokumentiniai ir vienas filmas apie dirbtuvių užkulisius.

„Jau šių dirbtuvių sumanytojas Henrikas Šablevičius buvo sugalvojęs tokį formatą – kad patys dalyviai ir susirinkę į peržiūrą svečiai išrenka geriausią filmą, o dirbtuvių lektoriams šiemet leidome išrinkti geriausią režisierių. Dėstytojai nusprendė, kad Lietuvos muzikos ir teatro akademijos vaizdo režisūros studentė Klaudija Matvejevaitė yra geriausia režisierė, o dalyviai – kad jos filmas „Vacation is not forever“ yra geriausias“, – teigė Inesa Kurklietytė, kuri taip pat atskleidė, kad filmui laimėti padėjo labiausiai išvystytas scenarijus, už ką taip pat buvo apdovanota jo scenarijaus autorė Živilė Zablackaitė. „Filmas buvo visapusiškiausias, profesionaliausias. Jis pasakojo apie jauno žmogaus apsisprendimą tarp pareigos ir lengvo gyvenimo. Tai labai paprasta istorija apie tai, kaip mergina vaikinui pasako, kad laukiasi, o jam reikia apsispręsti kaip jis toliau gyvens. Labai paprastas siužetas, tačiau jis buvo išskeistas tiek scenarijaus, tiek aktorine, tiek režisūrine prasme“, – teigė dirbtuvių organizatorė.

Specialus Neringos savivaldybės apdovanojimas filmui už geriausiai atskleistą Kuršių nerijos ir Neringos kurorto kraštovaizdžio unikalumą atiteko latvių režisierės Elizabete Mežule-Gricmane filmui „Place with no walls“ apie Neringos skulptorių Albertą Danilevičių ir jo santykį su kūrybine erdve.

Apdovanojimų ceremonija
Summer media studio archyvas

Genialumas paprastume

Dirbtuvių organizatorė sakė pastebėjusi tai, kad dabartiniai kino studentai ir jaunieji profesionalai techniškai yra daug labiau pažengę negu ankstesniųjų metų dalyviai, tačiau trūksta originalių idėjų. „Aš lieku nostalgiška toms pirmosios kūrybinėms dirbtuvėms, kada buvo daug mažiau techninių galimybių, tačiau filmų sumanymai buvo labiau konkretūs ir įtaigūs. Dabartinė karta masto labai komplikuotai ir trūksta genialumo paprastume, o tai yra labai reikalinga, nes filmams sukurti dalyviai turi tik dvi savaites, –  teigė Inesa Kurklietytė ir atskleidė, kad kitų metų dirbtuvių dėmesys bu skirtas scenarijaus rašymui. – Juk kinas prasideda nuo scenarijaus ir jam visada reikia skirti nepaprastai didelį dėmesį. Labai norisi, kad studentai ir jaunieji profesionalai, galvodami apie kiną, pirmiausiai tai daryti pradėtų nuo scenarijaus, todėl jam ir bus skirtos jubiliejinės, jau dvidešimtosios, kino dirbtuvės.“

Projektą „Vasaros media studija“ remia Lietuvos kultūros taryba , LR Kultūros ministerija, LR Mokslo ir Švietimo ministerija. Projekto partneriai – „Kūrybiškos Europos“ biuro Lietuvoje MEDIA paprogramė Lietuvos kino centre prie Kultūros ministerijos, Jungtinių Amerikos valstijų ambasada Lietuvoje, Lietuvos geležinkeliai, Liudviko Rėzos kultūros centras, Neringos savivaldybė, „Ąžuolyno“ poilsio namai, Audiovizualinių menų industrijos inkubatorius, LMTA Muzikos inovacijų centras, Latvijos kultūros akademija, Helsinkio Metropolia universitetas ir „CopyPro“.

Visas „Vasaros media studija 2017“ laureatų sąrašas:
Geriausias filmas – „Vacation is not forever“ (vaidybinis, rež. Klaudija Matvejevaitė),

Geriausias režisierius – Klaudija Matvejevaitė (filmas „Vacation is not forever“),

Geriausias kompozitorius – Jerina Lokmer  (filmas „Raibuliavimai“, rež. Saulius Kovalskas),

Geriausias garso režisierius – Manu Penttilä (filmas „Place with no walls“, rež. Elizabete Mežule-Gricmane),

Geriausias operatorius – Nojus Drąsutis (filmas „Place with no walls“, rež. Elizabete Mežule-Gricmane),

Geriausias montažo režisierius – Erdvilas Petras Abukevičius (filmas „Vacation is not forever“, rež. Klaudija Matvejevaitė),

Geriausias scenarijaus autorius – Živilė Zablackaitė (filmas „Vacation is not forever“, rež. Klaudija Matvejevaitė),

Geriausias aktorius – Donatas Želvys (filmas „Vacation is not forever“, rež. Klaudija Matvejevaitė),

Geriausia aktorė – Anelė Kerbauskaitė (filmas „Stiklakūnis“, rež. Danielius Minkevičius),

Geriausias prodiuseris – Vaiva Martišauskaitė (filmas „Stiklakūnis“, rež. Danielius Minkevičius).

Komentarai