fbpx
Lietuviški filmai, Naujienos

Paryžiaus Pompidou centre – Giedrės Žickytės filmas „Šuolis“

Giedrės Žickytės filmas „Šuolis“

Tarptautinių kino kritikų įvertinimo ir apdovanojimų sulaukęs režisierės ir prodiuserės Giedrės Žickytės dokumentinis filmas „Šuolis“ („The Jump“) 2021-ųjų kelionę pradeda Prancūzijoje, ir toliau tęs Skandinavijoje bei Šiaurės Amerikoje.  „Šuolis“ atrinktas į kasmet Biarico kurorte vykstančio pagrindinio Prancūzijos dokumentinių filmų festivalio konkursinę „FipaDoc“ programą, o išskirtiniame seanse Nacionaliniame Žoržo Pompidou meno ir kultūros centre įvyks Paryžiaus premjera.

Giedrės Žickytės filmas „Šuolis“

„Iki pat paskutinės akimirkos festivalio „FipaDoc“ rengėjai neprarado vilties rodyti filmus dideliame ekrane. Prancūzai – prisiekę kino ir kino teatrų mylėtojai, todėl jų vyriausybei pratęsus karantino apribojimus, festivalis nusprendė, kad jo industrijos renginiai ir konkursas vyks jau taip visiems tapusioje įprastoje virtualioje erdvėje, tačiau publikai filmai bus pristatyti pavasarį ten kur ir pridera – didžiajame ekrane, iškart kai tik atsidarys kino teatrai. Labai dėl to džiaugiuosi, nes virtualus festivalis vis dėlto išlieka pakaitalu – su kokybišku turiniu, bet be dvasios. Prarandama magiška bendra kino patirtis salėje ir tas ypatingas  kino festivalio šurmulys, kai atrodo visas miestas tą savaitę gyvena tiesiog kinu! Tačiau tokia yra dabartinė realybė, ir turime susitaikyti dėl bendro visų mūsų saugumo. Mūsų filmui ir taip labai pasisekė šiuo sudėtingu metu – per dar tik keturis mėnesius trunkančią festivalinę pandeminę kelionę, „Šuolis“ greta virtualių kino festivalių turėjo gyvus pristatymus kino teatruose Romoje, Varšuvoje, Maskvoje, Taline, Malmėje – mūsų filmo pardavimo agentas juokauja, kad buvau daugiausia keliaujančia režisiere 2020 metais“, – pasakoja filmo režisierė Giedrė Žickytė.

Prestižiniame „FipaDoc“ festivalyje režisierės G. Žickytės filmas atrinktas į tarptautinę konkursinę programą tarp dešimties dokumentinių filmų, jau įvertintų daugelio kritikų bei pelniusių apdovanojimų. Tai pirmas kartas, kai į šį festivalį pakviestas kūrėjo darbas iš Lietuvos.

Giedrė Žickytė
Festa del Cinema di Roma 2020 – Cerimonia d’apertura | foto Luca Dammicco / Fondazione Cinema per Roma

„FipaDoc“ – Prancūzijoje puikiai žinomas dokumentinio kino festivalis, gausiai lankomas dokumentinio kino industrijos profesionalų. Kadaise, dar dirbant dokumentinių filmų festivaliuose Lietuvoje, yra tekę ir pačiai Biarice lankytis. Festivalio programa ir organizatorių priėmimas paliko išties gerą įspūdį, o ir auditorija plati ir susidomėjusi, – „FipaDoc“ festivalio reikšmę komentuoja Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje Austė Zdančiūtė. – Norisi pasidžiaugti, kad net galimai trečio karantino išvakarėse Prancūzijoje, randasi būdų kaip geriausiame šiuo metu įmanomame kontekste pristatyti lietuvišką filmą. „Šuolis“ bus rodomas Pompidu centro dokumentinių filmų virtualioje platformoje, specialiame kartu su „France Télévisions“ organizuojamame seanse. Šiuo seansu partneriai užsimojo pasiekti plačiausią prancūzakalbę auditoriją, tad išties didelis dėmesys. Filmas neabejotinai to vertas.“

Po Prancūzijos „Šuolis“ kelionę tęs svarbiausiame Suomijos dokumentinių filmų festivalyje „DocPoint „International selection“ programoje. 20-ąjį jubiliejų festivalis švęs nuotoliniu būdu su 71 filmu iš 38 pasaulio šalių. Taip pat „Šuolis“ atrinktas į „Doc Lounge“ kino platinimo programą, kurios metu 8 geriausi dokumentiniai filmai rodomi skirtinguose Skandinavijos miestų kino teatruose. G. Žickytės filmas vėl keliaus ir už Atlanto – „Šuolis“ bus parodytas JAV, Kolorado valstijoje vykstančiame Durango filmų festivalyje. Filmas atrinktas į oficialią festivalio programą, kurioje yra 11 dokumentinių filmų.

Praėjusiais metais vos per kelis mėnesius G. Žickytės dokumentinis filmas apkeliavo daugybę šalių bei kino festivalių Europoje, JAV ir Australijoje. Tarptautiniame A klasės Varšuvos kino festivalyje „Šuolis“ pelnė geriausio dokumentinio filmo apdovanojimą, Čekijoje buvo nominuotas „Silver Eye Award“ už geriausią Rytų Europos dokumentinį filmą, o didžiausiame Šiaurės Amerikoje Niujorko dokumentinių filmų festivalyje DOC NYC sulaukė publikos pripažinimo, patekęs į favoritų dešimtuką. 

Dokumentinis G.Žickytės filmas „Šuolis“ pasakoja Šaltojo karo metu nuskambėjusią lietuvio radijo operatoriaus Simo Kudirkos istoriją, kai 1970 m. peršokęs iš sovietinio laivo į JAV pakrančių apsaugos katerį, jis paprašė politinio prieglobsčio, tačiau netrukus buvo grąžintas į sovietinių budelių rankas. Incidentas sukėlė milžinišką politinį sąmyšį JAV ir Sovietų Sąjungoje. Taip prasidėjo neįtikėtina istorija apie įkalinimą, atradimą, šlovę, laisvę ir jos kainą.

Režisierės G.Žickytės kurtą filmą „Šuolis“ prodiusuoja studija „Moonmakers“ (Lietuva), bendroje gamyboje su „VFS Films“ (Latvija) ir „Faites un Voeu“ (Prancūzija).

Filmo „Šuolis“ premjera Lietuvoje įvyks jau šiais metais. Filmo gamybą dalinai finansavo Lietuvos kino centras, ES programa „Kūrybiška Europa – MEDIA“, Prancūzijos nacionalinis kinematografijos centras, Latvijos nacionalinis kino centras, LRT, France Televisions, WDR, MDR, YLE, SVT, ERR, Lietuvių fondas Čikagoje, Vilniaus miesto savivaldybė, JAV ambasada Vilniuje ir kt. Tarptautinis pardavimo agentas – MetFilmSales (JK). Filmo platintojas Lietuvoje „Pasaka distribution“.

Komentarai