fbpx
Naujienos

Pasaulį sužavėjęs lietuviškas „Rūgštus miškas“ – jau ir šalies kino teatruose

Kadras iš filmo „Rūgštus miškas“

24-ąjį Vilniaus tarptautinį kino festivalį „Kino pavasaris“ šiemet patikėta uždaryti Rugilės Barzdžiukaitės filmui „Rūgštus miškas“. Nacionalinė šio filmo premjera paskutinę festivalio dieną – balandžio 4-ąją įvyks 19-oje Lietuvos miestų. Nuo balandžio 5-osios filmas bus įtrauktas į kino teatrų repertuarus.

„Simboliška, kad filmo premjera Lietuvoje įvyks festivalyje, kuriame ir pati kadaise savanoriavau. „Rūgštų mišką“ pristatėme jau daugiau nei 15-oje tarptautinių kino festivalių visame pasaulyje, tačiau rodyti jį „Kino pavasaryje“ savotiškai reiškia grįžti į visus tuos tris pavasarius, per kuriuos jį ir filmavome. Tuo metu Kuršių nerijoje klausiausi, ką žmonės kalba apie kormoranus, o dabar klausysiu, ką jie kalba apie filmą“, – sako režisierė Rugilė Barzdžiukaitė, įtaigų pasakojimą sukūrusi vienoje didžiausių kormoranų kolonijų visoje Europoje.

Nors dokumentinio filmo centre – daug ginčų keliantys sparnuočiai, kameros objektyvas krypsta į žmones. Kormorano žvilgsniu iš viršaus užfiksuoti apžvalgos aikštelę Juodkrantėje lankantys turistai. Stebėdami paukščių išmatų išdegintą sengirę, smalsuoliai pateikia įvairius šio gamtos reiškinio vertinimus. Vieniems miręs miškas primena atominę katastrofą, kiti negali atsižavėti šio reginio grožiu. Žaismingi dialogai ir nesuvaidintos turistų emocijos atskleidžia skirtingas kultūrines reakcijas ir kelia painius moralinius klausimus apie tai, kam lemta gyventi, o kam išnykti.

Kontroversiškas gamtos reguliavimo temas paliečiantį „Rūgštų mišką“ kartu su režisiere filmavo juostos bendrakūrėjas Dovydas Korba. Įspūdingi aukštai medžiuose užfiksuoti kadrai pareikalavo ne tik kantrybės, bet ir aukštalipystės įgūdžių. Filmas kurtas konsultuojantis ir bendradarbiaujant su gamtosaugininkais, ilgai stebint kormoranus ir apžvalgos aikštelę, kuri jau tapo nelaimių turizmo objektu. Per metus čia apsilanko daugiau nei 65 tūkstančiai turistų.

Pasaulinė filmo premjera įvyko Lokarno kino festivalyje, kuriame „Rūgštus miškas“ apdovanotas pirmojo ilgametražio filmo kategorijoje. „Šis filmas mums yra vienas įspūdingiausių netikėtumų – jis lyg dokumentikos apie gamtą, trilerio, komedijos ir siaubo filmo sintezė“, – filmą įvertino vienas iš Lokarno kino festivalio sudarytojų Sergio Fantas. „Rūgštus miškas“ yra pirmasis lietuviškas ilgametražis dokumentinis filmas, patekęs į oficialią vieno seniausių pasaulyje kino festivalių programą.

Be šio A klasės kino renginio, filmas laurus skynė „Zinebi“ tarptautiniame filmų festivalyje Ispanijoje, kur pelnė didįjį prizą už ilgametražį debiutą. Rūgštus miškas“ taip pat rodytas kino festivaliuose Italijoje, Islandijoje, Graikijoje, Čekijoje, Latvijoje, Gruzijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Estijoje taip pat įvairiose JAV valstijose. Artimiausių savaičių filmo maršrutuose – Niujorkas, Torontas, Vokietija, Baltarusija, Australija.

Pagrindinis filmo „Rūgštus miškas“ rėmėjas – Lietuvos kino centras. Filmo gamybą iš dalies finansavo Lietuvos Kultūros taryba. Rėmėjas  – „JCDecaux Lietuva“.

Filmo anonsas:

Komentarai