fbpx
Naujienos

Pasaulinės savo filmo premjeros Karlovy Vary festivalyje laukiantis režisierius A. Stonys: „Poezija yra mūsų genuose“

Kadras iš filmo „Laiko tiltai“

Jau šį sekmadienį tarptautiniame Karlovy Vary festivalyje įvyks režisieriaus Audriaus Stonio naujausio filmo „Laiko tiltai” pasaulinė premjera. Filmas, kurtas drauge su latvių režisiere Kristine Briede bus pristatytas A klasės Karlovy Vary kino festivalio pagrindinėje konkursinėje programoje ir atidarys Baltijos kino retrospektyvą “Laiko refleksijos: Baltijos poetinė dokumentika”.

Anot lietuvių režisieriaus, festivalio publika turės galimybę įsitikinti Baltijos šalių dokumentinio kino grožiu. „Mūsų šalių dokumentalistai yra išsaugoję kūrybinę laisvę. Mes vis dar tikime, kad dokumentika, tai pirmiausia meno forma. Tai leidžia mums išlaikyti savo braižą. Ir net, jei šiandieniniai kino kūrėjai kalba kita kalba, nei kalbėjo didieji šeštojo dešimtmečio Baltijos kino meistrai arba mano karta, mes vis tiek galime užčiuopti tas pačias – poetinio dokumentinio kino šaknis,” – sako lietuvių dokumentinio kino ambasadoriumi vadinamas režisierius A. Stonys. Anot jo, poezija yra lietuvių kino kūrėjų genuose. Apie tai kalba ir jo naujausias darbas „Laiko tiltai”. Pasak filmo prodiuserio Arūno Matelio, šis filmas, tai nepaprastai jautrus dviejų režisierių žvilgsnis į jų mokytojų, kolegų kūrybą, praeinantį, bet kino juostose išsaugotą laiką. Tai labai įtaigus kinematografinis esė. Dialogas tarp kelių kino kartų arba nutiestas tiltas tarp praeities ir dabarties.

„Visi filmo herojai – tiesiogiai ar netiesiogiai buvo mano mokytojai. Kino kalbos mokiausi būtent iš jų filmų. Pokalbiai ir susitikimai su jais padėjo man suprasti kas yra dokumentinis kinas ir kodėl jam verta skirti savo gyvenimą. Už tai liksiu amžinai jiems dėkingas. Būtent todėl šis filmas/meilės laiškas skirtas jiems”, – sako režisierius A. Stonys.

Filmas „Laiko tiltai” prestižinio Karlovy Vary festivalio konkursinėje programoje varžysis su vienuolika kitų kino meistrų darbų.  „Mums yra didelė garbė būti pakviestiems į pagrindinę festivalio konkursinę programą. Nes šioje programoje Baltijos šalių dokumentinis kinas pateko po 15 metų pertraukos. Todėl pasiruošimui šiai, mums ir Lietuvai, labai svarbiai premjerai, norėjosi skirti ypatingą dėmesį. Su latvių ir estų koprodiuserių pagalba specialiai festivaliui išleidome filmui ir jo herojams skirtą laikraštį, kurį gaus visi žiūrovai, kolegos iš Latvijos ir Estijos pasirūpino, kad į premjerą atvyktų filmo herojai ir vienu garsiausių Europos kino blogerių vadinamas – Tue Steen Mulller, prisidėjęs prie filmo kūrimo. Premjeroje dalyvaus net keturiolika latvių filmavimo grupės narių ir tai bus viena didžiausių filmo delegacijų festivalyje. Filmuoti premjerą atvyks Latvijos nacionalinė televizija”, – sako A. Matelis.

Tarptautinis Karlovy Varų kino festivalis – tai didžiausias kino festivalis Čekijoje ir vienas svarbiausių kino renginių visoje Centrinėje bei Rytų Europoje. Tai vienas seniausių A klasės kino festivalių pasaulyje, esantis toje pačioje kategorijoje, kaip Kanų, Berlyno, Venecijos, Varšuvos ir Maskvos kino festivaliai. Kiekvienais metais čia dalyvauja apie 200 filmų iš viso pasaulio, renkasi garsiausi ir svarbiausi filmų kūrėjai. Šiais metais festivalis vyks birželio 29 – liepos 7 dienomis.

Filmas „Laiko tiltai” – bendras Baltijos šalių projektas, kurį prodiusavo Arūnas Matelis, Algimantė Matelienė („Studio Nominum“, Lietuva), Uldis Cekulis („VFS Films“, Latvija) ir Riho Vastrik („Vesilind“, Estija) bei parėmė Lietuvos kino centras, Latvijos nacionalinis kino centras, Estijos kino institutas, prestižiniai Europos kino fondai Eurimage ir Media, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Latvijos ir Estijos nacionalinės televizijos.

Komentarai