fbpx
Naujienos

Pasaulio kino kompanijos jau laukia dar nesukurto lietuvės filmo

Idėjos bendraautoriai  Martynas Mendelis, režisierė ir scenarijaus  autorė  Domantė Urmonaitė ir prodiuseris Stasys Baltakis  Frontieres Koprodukcijos mugėje asmeninis archyvas
Idėjos bendraautoriai Martynas Mendelis, režisierė ir scenarijaus autorė Domantė Urmonaitė ir prodiuseris Stasys Baltakis
Frontieres Koprodukcijos mugėje asmeninis archyvas

Tūkstančiai žmonių pasaulyje išgarsėjo per vieną naktį. Jų gretose rikiuojasi rašytojai, dailininkai bei muzikantai, kurių karjera baigėsi sukūrus vos vieną šedevrą. Tokios sėkmės istorijos tiesiog verčia suabejoti jų autoryste. Dar ir šiandien yra svarstančių, ar Šekspyras tikrai parašė Hamletą, o Servantesas – Don Kichotą.

Lietuvoje vystomo pilno metro mokslinės fantastikos trilerio „Tabletė #1618“ kūrėja Domantė Urmonaitė kiekvienam būsimam šio filmo žiūrovui užduoda klausimą: o kas jeigu bet kurį talentą būtų galima išsinuomoti, o genialių žmonių sąmonė nėra sutverta tarnauti tik vienam kūnui?

„Tabletė #1618“ pusantrų metų Lietuvoje vystomas projektas, labai greitai virtęs tarptautiniu ir į savo komandą pritraukęs užsienio scenarijaus konsultantus ir Lietuvos prodiuserį: kino gamybos kompanijos „Film Jam“ įkūrėją, prodiuserį, bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentą Stasį Baltakį, kanadietį Džonataną Tamuzą, kurio trumpametražis filmas „Vaikų valgytojas“ buvo nominuotas Oskarui, ir kultinio kino kūrėjo Emiro Kustūricos mokinį italą Džiovanį Robiano. „Toks scenarijus į mano rankas patenka kartą per 4 metus. Neabejoju šio filmo sėkme,“ pirmąkart perskaitęs scenarijų komentavo Džovanis Robiano, šiuo metu dėstantis kiną Italijoje ir Prancūzijoje.

Šią liepą projektas „Tabletė #1618“ buvo pakviestas į du kino industrijai ypač reikšmingus renginius. Perskaičiusi 210 iš viso pasaulio atsiųstų paraiškų Sundance instituto komanda išsirinko 8 ir pakvietė filmo režisierę D. Urmonaitę į Sundance scenarijaus vystymo dirbtuves Italijoje. Iki šiol Sundance instituto susidomėjimą buvo sužadinęs tik vienas lietuvių filmas „Sangailės vasara“ šiemet besąlygiškai triumfavęs Sundance kino festivalyje.

„Sundance scenarijaus kūrybinės dirbtuvės prasidėjo lektorių iš JAV Džoanos Tiukesburės (angl. Joan Tewkesburry), dirbusios su filmais „Nešvilis“ ir „Vagys kaip mes“ bei Erinos Kresidos Vilson (angl. Erin Cressida Wilson), žinomos iš filmų „Sekretorė“ ir „Kloja“, paskaitomis. Po įkvėpiančių pasikalbėjimų gavome daug praktinių užduočių, lengvinančių scenarijaus rašymą bei padedančių atrasti ir identifikuoti specifinius jo vystymo įrankius irmetodus. Patys užsiėmimai ir jų forma buvo netradiciniai: pavyzdžiui, net negalėjome naudotis kompiuteriais ir rašėme tik ranka,“ įspūdžiais iš kelias dienas trukusių kūrybinių dirbtuvių dalijasi D. Urmonaitė.

Po visų paskaitų ir mokymų vyko individualūs susitikimai, kurių metu scenarijaus autoriai kartu su srities profesionalais analizavo savo scenarijus. Tokia patirtis yra ypač naudinga, siekiant kryptingai vystyti scenarijų ir sukurti produktą, orientuotą į pasaulinę rinką. „Sundance instituto dirbtuvės išsiskiria tuo, kad, net joms pasibaigus, jų organizatoriai seka projekto progresą, nusiteikę bet kada pasiūlyti savo paramą ir pagalbą montažo darbuose,“ tikino filmo režisierė ir scenarijaus autorė, po dirbtuvių pradėjusi dirbti su antruoju scenarijaus juodraščiu.

Tablete #1618 plakatas, Autorė - R. Žalalytė
Tablete #1618 plakatas, Autorė – R. Žalalytė

Filmo „Tabletė #1618“ komanda kartu su kino prodiuseriu Stasiu Baltakiu mėnesį užbaigė savo projekto pristatymu Monrealyje (Kanada) vykusioje koprodukcijos mugėje „Frontieres“. Tai – vienintelė tokia mugė, skirta žanrinio kino projektams ir skatinanti bendradarbiavimą tarp Šiaurės Amerikos ir Europos kino industrijų. Renginio organizatoriai kruopščiai atrinko 20 pilnametražinių filmų projektų iš viso pasaulio ir jo kūrėjams suteikė galimybę susipažinti su tais, kas gali padėti turimus scenarijus perkelti į realybę ir kino salių ekranus.

„Pirminis mūsų planas buvo susitikti su 18 kompanijų atstovais. Tačiau dėmesio sulaukėme kur kas daugiau negu galėjome tikėtis. Per keturias dienas susitikome net su 34 kino kompanijomis ir aktorių agentūromis iš JAV, Kanados, Australijos, Prancūzijos, Ispanijos, Airijos bei Rusijos. Net 31 iš jų susidomėjo projektu ir išreiškė norą perskaityti scenarijų. Tai žinomos kompanijos „Dimension Films”, „The Weinstein Company”, „Amazon Studios” dirbusios su tokiais filmais kaip „Nuodėmių miestas“, „Kiti“, „Atkirtis“ ir dar daug kitų,“ apie netikėtą sėkmę Kanadoje atviravo filmo prodiuseris S.Baltakis.

Tai ne pirmas kartas, kai būsimas filmas „Tabletė #1618“ buvo pristatytas investuotojams tarptautinėje erdvėje. Praeitais metais jis buvo atrinktas į kino forumą „Closing the Gap“ ir jau turi projekto veiklą stebinčius potencialius investuotojus, pasiruošusius dalyvauti vėlesnėse filmo kūrimo stadijose. „Tabletės #1618“ filmavimo darbai numatyti 2017 m.

Komentarai