fbpx
Reportažai

Paskelbti Petro Abukevičiaus premijos laureatai

Apdovanojami filmo „Ežerų dugne“ kūrėjai Eglės Burbaitės nuotrauka
Apdovanojami filmo „Ežerų dugne“ kūrėjai Eglės Burbaitės nuotrauka
Apdovanojami filmo „Ežerų dugne“ kūrėjai
Eglės Burbaitės nuotrauka

Pirmadienį, rugsėjo 8 d., Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos Spaudos klube iškilmingos ceremonijos metu buvo įteiktos Petro Abukevičiaus premijos. Kino režisieriaus ir operatoriaus P. Abukevičiaus vardo premija buvo įsteigta 1998 metais Aplinkos ir Kultūros ministerijos bei LRT iniciatyva, o teikiama ji per gamtos dainiumi praminto kūrėjo gimtadienį. Lietuvos filmų apie gamtą istorija neatskiriama nuo šio gamtos mylėtojo vardo, kuris per ilgus savo kūrybinės veiklos metus filmavo ir režisavo daugiau kaip 30 filmų apie gamtą, gyvūnus, įdomiausius Lietuvos gamtos kampelius. Jau tapo tradicija, kad šia prestižine premija kasmet apdovanojami geriausi Lietuvos dokumentinių filmų apie gamtą kūrėjai.

Šiemet premija įteikta jau 16-ąjį kartą. Ceremonija prasidėjo tylos minute – buvo pagerbtas prieš kelias dienas miręs gamtininkas, televizijos laidų kūrėjas, profesorius Ričardas Kazlauskas. Renginio vedėja žurnalistė Dalia Kutraitė-Giedraitienė, pristačiusi komisijos narius, pasidžiaugė, kad tokia premija leidžia kasmet įvertinti ir paskatinti filmų apie gamtą kūrėjus.

Komisijos sprendimu šiemet P. Abukevičiaus premija atiteko pilnametražio dokumentinio filmo „Ežerų dugne“ kūrėjams – režisierėms Akvilei Anglickaitei, Irmai Stanaitytei ir prodiuseriui Andriui Daniulaičiui. Komisija premiją suteikė „už kinematografišką žvilgsnį į povandeninį Lietuvos ežerų pasaulį“. „Mes norėjome parodyti kokia graži yra Lietuva, bet nenorėjome, kad filmas taptų televizinė dokumentika, norėjome, kad tai būtų meninė dokumentika, kad žiūrovui norėtųsi pačiam paieškoti atsakymų į tuos klausimus, kurie kyla žiūrint filmą. Norėčiau, kad daugiau žmonių žinotų, kas slepiasi visai šalia, bet labai giliai“, – kalbėjo premiją gavęs filmo prodiuseris ir povandeninių kadrų operatorius Andrius Daniulaitis.

Dalia Kutraitė – Giedraitienė ir garso režisierius Vidmantas Blažys Eglės Burbaitės nuotrauka
Dalia Kutraitė–Giedraitienė ir garso režisierius Vidmantas Blažys
Eglės Burbaitės nuotrauka

Verta paminėti, kad šiais metais didžiuosius ekranus pasiekęs filmas yra pirmasis dokumentinis filmas apie mūsų šalies ežerų gelmes, kurio premjera įvyko šių metų festivalyje „Kino pavasaris“, o netrukus jis varžysis ir tarptautinio „Vilniaus dokumentinių filmų festivalio“ konkursinėje programoje. „Ežerų dugne“ įamžinti keturi ežerai: Versminis, Ilgis, Baltieji Lakajai ir Asveja.

Šiemet buvo įteikta ir antra premija, kurią komisija „už Lietuvos gamtos garsų spalvas ir atspalvius visuose jo kurtuose filmuose“ įteikė garso režisieriui Vidmantui Blažiui. „Įrašinėjant gamtos garsus, paukščių garsus, reikia daug kantrybės. Šitą savo diską „Dainavos girios garsai“, kuris buvo nominuotas premijai, įrašinėjau aštuonerius metus“, – atviravo laureatas ir nuoširdžiai dėkojo Dainavos girios garsus įrašyti padėjusiam rezervato direktoriaus pavaduotojui Eugenijui Drobeliui, kuris parodė labai slėpiningas ir gražias girios vietas, ir savo kolegai bei draugui Vytui Jankevičiui, kuris nuolat jį skatina darbuotis šioje veikloje.

Per pastarąjį dešimtmetį kino režisieriaus ir operatoriaus Petro Abukevičiaus premijas yra gavę filmų kūrėjai Kęstutis Verbickas, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, Vytautas Vitkauskas, Gintautas Alekna, Birutė Bražinskaitė, Kastytis Mačiūnas, Eugenijus Drobelis, Jonas Bilinskas, Mindaugas Survila, Vytas Jankevičius ir Mantas Jancevičius. Premija kasmet teikiama P. Abukevičiaus gimimo dieną – rugsėjo 8 dieną.

Renginio akimirkos

Komentarai