fbpx
Naujienos

Po sausakimšos premjeros JAV, A. Stonytės „Mamutų medžioklė“ pristatyta garsiame kino festivalyje Europoje

Kadras iš filmo „Mamutų medžioklė“

Režisierės Aistės Stonytės dokumentinis filmas „Mamutų medžioklė“, neseniai pelnęs „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą, kaip geriausias metų dokumentinis filmas, renka žiūrovų simpatijas ir kitose pasaulio šalyse. Iš karto po apdovanojimų filmas buvo pristatytas solidžiame tarptautiniame kino festivalyje Slovakijoje, Košice „Art Film Festival“.

Kasmet šiame, jau trisdešimtus metus organizuojamame festivalyje, už viso gyvenimo nuopelnus apdovanojami pasaulio kinematografijoje savo parašą palikę kūrėjai, pristatoma žymiausių režisierių retrospektyva ir kruopščiai atrinkti įdomiausi tų metų vaidybinio ir dokumentinio kino kūrėjų darbai.

Anot organizatorių, festivalyje ypatingas dėmesys skiriamas filmams, kurie išsiskiria savo kinematografine raiška ir temos svarba. „A. Stonytės „Mamutų medžioklė“ mane iš karto suintrigavo savo tema ir pasakojimo būdu. Kino juostoje kalbama apie totalitarinį spaudimą, kurį patyrė menininkai okupacijoje, atskleidžiama cenzūros galia, naikinusi žmonių gyvenimus, kai talentingi menininkai būdavo priverčiami palikti net savo šalį. Esu įsitikinusi, kad šiandien be galo svarbu dalintis tokia istorine patirtimi, priminti ją ne tik teatro žmonėms, bet ir plačiajai visuomenei“, – pasakoja festivalio kuratorė Viera Langerová.

„Mamutų medžioklė“ filmavimas

„Tikrai didelis ir nuoširdus žiūrovų dėmesys, kurio „Mamutų medžioklė“ sulaukia ne tik Lietuvoje, bet ir svetur – labai svarbus ne tik pačiam filmui, bet ir mūsų šalies, išdrįsusios pasipriešinti okupaciniam režimui, istorijos sklaidai. Žiūrovai tiek Jungtinėse Amerikos Valstijose, tiek Europoje labai jautriai priėmė filmą, liko sujaudinti pagrindinio herojaus likimo dramos, kuri atsiskleidžia šiame daugiasluoksniame dokumentiniame pasakojime“, – sako filmo prodiuseriai Arūnas Matelis ir Algimantė Matelienė.

Šiek tiek anksčiau filmo premjera įvyko ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, tarptautiniame Sarasotos filmų festivalyje. „Labai džiaugiamės galėję „Mamutų medžioklę“ įtraukti į Sarasotos kino festivalio programą. Tai neįtikėtina detektyvinė istorija ir pasakojimas apie režisieriaus J. Jurašo drąsą pasipriešinti sovietų valdžiai. Režisierė įtikinamai supina šias dvi linijas, kad primintų mums apie lietuvių menininkų laikyseną, kuri ir šiandien galėtų būti pavyzdžiu žmonėms visame pasaulyje“, – po filmo premjeros kalbėjo festivalio programos sudarytojas Brianas Gordonas.

Amerikietiška filmo premjera, anot A. Stonytės, pranoko visus lūkesčius. „Skrisdama pristatyti filmo už Atlanto, žinoma, kad jaudinausi, kaip priims publika filmo istoriją kitame krante. Ar ji bus suprantama auditorijai, kuri negyveno okupacijoje. Lietuvoje ne kartą bendravau su žiūrovais, kurie neslėpė po seanso ašarų ir emocijų. Nesitikėjau, kad taip pat emocingai filmą sutiks ir užsienio publika“, – pasakoja filmo režisierė.

Kadras iš filmo „Mamutų medžioklė“

Sarasotoje filmas sulaukė neįtikėtino populiarumo, nes, anot festivalio organizatorių, tai buvo tas retas atvejis, kai į filmą buvo iššluoti bilietai likus savaitei iki jo rodymo.

„Į filmo premjerą Sarasotoje atvyko daug lietuvių iš Niujorko, Bostono ar Vašingtono. Susirinko ir gausi amerikiečių publika. Daug žiūrovų sulaukiau ir Čikagos lietuviškų filmų festivalyje. Po filmo seansų supratau, kad visiems žiūrovams, kurie kadaise pasirinko ar buvo priversti pasirinkti gyvenimą emigracijoje, filmas rezonuoja dar iš kitos perspektyvos. Jie labiausiai tapatinasi su vienoje iš filmo linijų atsirandančia egzilio tema“, – sako A. Stonytė.

Filmas „Mamutų medžioklė“ – detektyvinė istorija, kurioje atsiskleidžia režisieriaus Jono Jurašo, išdrįsusio pasipriešinti sovietų cenzūrai, likimo drama. Priverstas palikti teatrą ir tėvynę, režisierius po daugelio metų stoja į akistatą su skaudžia tiesa.

Filmo prodiuseriai Arūnas Matelis ir Algimantė Matelienė („Studio Nominum“). Filmo gamybą parėmė Lietuvos kino centras, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, LATGA.

Filmo pristatymą ir autorių dalyvavimą festivaliuose parėmė Lietuvos kino centras.

Komentarai