fbpx
Pokalbiai

Pokalbis su Diana Bukantaite-Kutkevičiene: „Mūsų studija“ išmokys kiną ne tik žiūrėti, bet ir įvertinti“

„Mūsų studija“ archyvas
„Mūsų studija“ archyvas

„Mūsų studija“ – laisvalaikio studija, kurioje galima vertingai praleisti darbo dienos vakarą: sužinoti, pakartoti, pagilinti žinias meno, kino, muzikos, teatro, istorijos, literatūros, mados istorijos srityse. Visą spalio mėnesį laisvalaikio studijoje „Mūsų studija“ vyksta nemokami programų pristatymai. Pamatę vieną iš siūlomų programų „Kino kadre – žmogus, laikas, idėjos“, nusprendėme užsukti ir mes.

Ši programa buvo pristatyta kino kritikės Rasos Paukštytės. Rasa supažindino, ko galima tikėtis iš užsiėmimų, apie ką juose bus kalbama: „Kino kadre – žmogus, laikas, idėjos“ netrūks dėmesio tiek kino istorijai, tiek šiuolaikiniam lietuviškam kinui, diskutuosime apie tai, kokius filmus verta pažiūrėti vykstančiuose festivaliuose, pasidalinsime nuomonėmis apie matytus repertuarinius filmus. Diskutuosime, ginčysimės, kritikuosime! Viskas tik tam, kad dar geriau pažintume kino kalbą.“

Pasiklausę kino kritikės Rasos Paukštytės programos pristatymo, KINFO pakalbino „Mūsų studija“ įkūrėją Dianą Bukantaitę-Kutkevičienę.

Papasakokite plačiau apie save bei kaip gimė idėja įkurti „Mūsų studija“?

Esu teisininkė, taip turiu papildomą vadybos magistro diplomą, dirbu ES ir tarptautinės teisės srityje. Aš, kaip ir dauguma žmonių, laisvalaikiu skaitau knygas, žiūriu filmus, lankausi parodose ir spektakliuose, klausausi muzikos, domiuosi mada, prisimenu istoriją. Bet vis pagalvoju – ar tikrai, žiūrėdama filmą, pamatau tai, ką norėjo parodyti jo kūrėjai? Ar tik man, o gal ir kitiems norisi perskaitytą knygą aptarti su ją skaičiusiais? Ko tikėtis ir nesitikėti iš populiaraus režisieriaus spektaklio premjeros?

Lengvą šoką ir klausimą „Iš kur turėjau tai žinoti?“ patyriau pati, kai dalyvavau viename teisininkų renginyje Norvegijoje, po kurio vyko renginio dalyvių iš Šiaurės ir Baltijos šalių furšetas. Stovime senovinių rūmų bibliotekoje, vyksta small talks, ir keli kolegos pradeda aptarinėti netoliese kabantį paveikslą – kažkaip nustato laikotarpį, kuriame jis buvo nutapytas, tada kalba pasisuka link istorinių įvykių tuo metu. Aptarę laikotarpio įvykius, pajuokauja apie kažkokį skandinavų rašytoją, kurį dėl jo nuopelnų „savinasi“ net kelios šalys. Stovėjau ir pykau nežinia ant ko, kad negaliu dalyvauti pokalbyje, nes neišmanau nei apie dailę, nei apie istoriją, nei apie literatūrą. Nors stalčiuje du magistro diplomai, neturiu žinių apie kultūrinius ir istorinius laikotarpius. Tada pradėjau svarstyti – o kur ir kada apie tai galėjau išmokti? Juk nei mokykloje, nei universitete nebuvo progos įgyti elementariausių, bet tuo pačiu išsilavinusiam žmogui būtinų žinių apie teatrą, kiną, muziką, literatūrą ar dailę.

Kino kritikė Rasa Paukštytė „Mūsų studija“ archyvas
Kino kritikė Rasa Paukštytė
„Mūsų studija“ archyvas

Pabandžiau susirasti kursų, skirtų neprofesionalams, kuriuose galėčiau susipažinti su meno istorijos pagrindais. Į Vilniaus dailės akademiją stoti, žinoma, neketinau. Man reikėjo tik esminės informacijos apie laikotarpius, pagrindinius dailininkus, jų darbus, apie tai, kaip aplankyti parodą ir ten kažką pamatyti, sužinoti, o ne tik „užsidėti pliusą“, kad tame muziejuje buvau. Tiesa, daug informacijos, dominančiomis temomis, galima rasti internete ar perskaičius knygą „Ką turi žinoti išsilavinęs žmogus“, tačiau supratau, kad toks žinių įgijimo būdas nepatenkins mano smalsumo, noro išgirsti argumentuotą profesionalo nuomonę ir vėliau padiskutuoti. Taigi, paieškojusi tokių kursų, nelabai ką radau. Taip, kažkokių pavienių paskaitų, renginių lyg ir buvo, bet norėjosi sisteminės informacijos, pagrindų, kurie padėtų susigaudyti dabar ir vėliau, norėjosi jaukios vietos, neprimenančios kieto mokyklos suolo, kad kartu ir pailsėčiau, ir šį bei tą sužinočiau, pasiaiškinčiau, padiskutuočiau. Kalbėjome su draugais, kad tokie užsiėmimai būtų įdomūs ir reikalingi ne tik meno, bet ir kitų sričių: kino, literatūros, teatro, mados istorijos. Taip gimė idėja įkurti „Mūsų studiją“ – laisvalaikio studiją, kurioje galima jaukiai praleisti darbo dienos vakarą ir įgyti žinių.

Koks „Mūsų studija“ tikslas?

„Mūsų studijos“ tikslas – būti susitikimo vieta smalsiems jį supančiam pasauliui ar kultūra besidomintiems žmonėms, kurie nori pabendrauti su kino, literatūros, teatro, mados ar kitos srities profesionalais. Norime, kad po tokių susitikimų, kur „Mūsų studijos“ dėstytojai dalinsis savo žiniomis, visi kartu diskutuosime ir keisimės patirtimi, išeitume ne tik pailsėję ir gerai praleidę vakarą, bet ir galėdami susiorientuoti atitinkamos srities „archyvuose“ ir aktualijose.

Jaukumas – taip pat neatskiriamas laisvalaikio elementas, tad užsiėmimai tikrai neprimins kieto mokyklos suolo. Patogiai įsitaisysime ant sofos su arbatos puodeliu ir klausysimės kino, mados, literatūros ar kitos srities eksperto, klausime ir diskutuosime – tai laisvalaikis, praplėsiantis akiratį, ir žinios, kurios neišgaruos per naktį.

Kokias programas siūlo „Mūsų studija“?

Visos siūlomos programos iš esmės susijusios su mūsų kultūriniu išsilavinimu ir gyvenimu, tad siūlome kino, literatūros, meno istorijos, teatro, istorijos, muzikos, mados istorijos programas. „Kino kadre – žmogus, laikas, idėjos“, „Tūkstantmečius nekintanti seksuali mada“, „Meno istorija „žaliems“ – tai tik keli pavyzdžiai iš „Mūsų studijos“ programų paketo.

„Mūsų studija“ archyvas
„Mūsų studija“ archyvas

Kiekvieną programą sudaro penkiolika užsiėmimų (vyksta kartą per savaitę, 1,5 val.), per kuriuos susipažinsime su atitinkamos srities pagrindais (istorija, reikšmingiausiais įvykiais, autoriais, kūriniais) bei aptarsime šiandienines aktualijas, vykstančius renginius. Pavyzdžiui, programoje „Kino kadre – žmogus, laikas, idėjos“ bus skiriama dėmesio tiek kino istorijai (pradedant nuo nebylaus kino laikų iki šių dienų), tiek šiuolaikiniam lietuviškam kinui, aptarsime dokumentinių ir animacinių filmų ypatumus, taip pat diskutuosime apie tai, kokius filmus verta pažiūrėti vykstančiuose festivaliuose, pasidalinsime nuomonėmis apie matytus repertuarinius filmus.

Išduokite, iš kokių profesionalų galėsime pasisemti žinių užsiėmimų metu?

„Mūsų studijos“ lobis – mūsų profesionalai, kurie ne tik yra puikūs ir pripažinti savo srities specialistai, bet, kas labai svarbu, jie yra „įsimylėję“ savo sritį ir pateikia informaciją aiškiai, įdomiai, įsimintinai bei įtraukia ja domėtis toliau.

Apie teatrą diskutuosime su teatro kritiku Vaidu Jauniškiu. Kino kritikė Rasa Paukštytė išmokys kiną ne tik žiūrėti, bet ir įvertinti. Neišsemiamuose literatūros kloduose padės nepasiklysti literatūros kritikės Jūratė Čerškutė ir Emilija Visockaitė. Su dizainere, VDA dėstytoja Renata Maldutiene aiškinsimės tūkstantmečius nekintančios seksualios mados istoriją, o su profesionalia dainininke, saksofonininke, VDU Džiazo katedros vedėja Juste Sakalyte klausysime ir kalbėsime apie muziką. VU istorikas Aurimas Švedas atskleis, kad istorija – tai tikrai ne vien tik datų ir faktų pilnas mokyklinis vadovėlis, o raktas, padedantis perprasti savo visuomenę. Aistė Paulina Virbickaitė ir programa „Meno istorija „žaliems“ išmokys  kalbėtis apie meną ir nenuobodžiauti muziejuje.

Kodėl reiktų rinktis šiuos užsiėmimus ir ko iš jų galima tikėtis?

Mūsų studijoje vertingai praleisite 1,5 val. per savaitę: iš profesionalaus dėstytojo sužinosite daug naujo ir įdomaus, susipažinsite su bendraminčiais, kartu padiskutuosite ir aptarsite aktualijas ir renginius, o programos pabaigoje pasijusite tarsi gavę „kompasą“, kuris padės jums susiorientuoti kino, mados ar teatro pasaulyje.

Nors tik vienos iš programų – apie meno istoriją – pavadinime yra žodis „žaliems“, raginčiau nesidrovėti ateiti į užsiėmimus ir tuos, kurie jaučiasi „žali“ bet kurioje kitoje kultūrinio gyvenimo srityje – būtent „Mūsų studija“ padės užpildyti kultūrinio išsilavinimo spragas. Pas mus papildysite savo kultūrinį išsilavinimą, tai tikrai padės ateityje išsirinkti, kokius renginius verta aplankyti, ką būtina perskaityti, ko ieškoti vienoje ar kitoje parodoje. Turėsite kino, teatro, literatūros ar kitos meno srities pagrindus, kuriuos vėliau galėsite plėsti jau savo patirtimi.

Komentarai
Viena didesnių gyvenimo meilių atitenka kinui ir muzikai. Kaip muzika, taip ir kinas mane pasiglemžia, o tada traukia gilyn į begalines grožybes. Jei tik galėčiau - gyvenčiau kino salėse! Nešdintis bent trumpam iš savo realybės ir mėgautis kino teikiama realybe - vienas didesnių gyvenimo malonumų. Ši malonumą puikiai apibūdina Bergmanas: "Filmas kaip sapnas, filmas kaip muzika. Joks kitas menas neprasiskverbia į sąmonę taip, kaip kinas, iki pat mūsų jausmų, giliai į tamsius sielos kambarius". Jaustis dar arčiau kino ir suprasti kino kalbą geriau man leidžia entuziastinga kino mylėtojų šeima KINFO. Tai mano šiųmetis atradimas, kuriuo džiaugiuosi, ir tikiu, kad tas džiaugsmas tik stiprės, o mūsų tobulėjimas taps beribiu!