fbpx
Pokalbiai

Pokalbis su festivalio „Scanorama“ vadove Gražina Arlickaite: „Kino seanso magija“

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ direktorė – Gražina Arlickaitė
Foto – Vilija Buivydė

Apsilankęs svečiuose naujai įrengtame festivalio „Scanorama“ biure nustebau. Ant direktorės Gražinos Arlickaitės stalo nėra tokio šiuolaikiniame biure įprasto darbo įrankio – kompiuterio. Ilgametė festivalio vedlė dirba žymėdama pastabas tušinuku ant popieriaus. Kuomet ruošiau savo telefoną pokalbio įrašymui, G.Arlickaitė man paaiškino: „Nepasitikiu technologijomis, man taip dirbti daug paprasčiau“. Turbūt šiuo momentu reikėjo ir man prisitaikyti  prie aplinkybių, padėti į šalį savo telefoną ir likti su paprasta, bet patikima užrašų knygele. Deja, to nepadariau ir tik praėjus kelioms valandoms po pokalbio supratau, kad šįkart technologijos pavedė ir mane – pokalbis liko neįrašytas. Tai dar labiau privertė susimąstyti apie G.Arlickaitės filosofiją: „Kino festivalyje yra svarbiausia tikros vertybės ir profesionalumas“, – sakė ji.

Mūsų pokalbis prasidėjo paminint 10-ąją „Scanoramos“ sukaktį. Juk vienas didžiausių Lietuvoje kino festivalių savo pradžią skaičiuoja nuo 2003-iųjų metų. Tiesa, G.Arlickaitė šio apvalaus skaičiaus nebuvo linkusi sureikšminti. Anot jos, svarbu – ilgalaikė, nuosekli  festivalio raida, augimas. Galbūt didesnis šuolis į priekį buvo 2009-ieji, kuomet Vilniaus paskelbimo Europos kultūros sostine proga „Scanorama“ bendradarbiavo su festivaliu Austrijos mieste Lince ir pristatė programą, pavadinimu „Kertant Europą“. Nuo to laiko festivalis praplėtė savo geografiją ir iš Šiaurės šalių kino forumo tapo visos Europos kino forumu.

„Festivalio atsiradimas sutapo su dešimtmečio pradžioje vykusiu skandinavų kino proveržiu. Džiaugiuosi, kad galėjome tuometinius šiaurės Europos filmus bei talentingus jų autorius pristatyti Lietuvoje.“ Tiesa, iš pokalbio tapo aišku, kad „Scanorama“ nostalgija negyvena. Fesitvalio vadovė su entuziazmu kalbėjo apie šiuolaikinio Europos kino paveikslą ir ateitį. „Manau, kad gyvename labai įdomiu laiku. Šiuo metu Europoje kuria žmonės, kuriuos galima vadinti gyvaisiais klasikais. M.Haneke, L.von Trier, W.Herzog – šios pavardės tikrai ilgam išliks kino istorijoje.“

Žinoma, „Scanorama“ yra daugiau nei festivalis, tai – Europos kino forumas, skatinantis diskusiją, bendradarbiavimą margosios Europos kino žmonių tarpe. Paklausta, ko trūksta dabartiniams Lietuvos kino kūrėjams, G.Arlickaitė nesileido į finansavimo, kino rėmimo klausimus. „Svarbiausia – turėti, ką pasakyti“ – samprotavo ji. Anot pašnekovės, kūrėjui būtina turėti ambiciją savo mintį aiškiai išdėstyti, susukti filmą nepriklausomai nuo esamo biudžeto. „Scanoramos programoje taip pat yra filmų sukurtų už tikrai palyginti nedidelius pinigus, pavyzdžiui, vieno iš šiemet pristatomų filmų biudžetas siekia vos 10 tūkstančių dolerių.“.

Kalbėdama apie festivalio žiūrovus, G.Arlickaitė džiaugėsi, kad jie vis dar sugeba ją nustebinti. „Dažniausiai nebūna sunku numatyti seansus, kuriais žiūrovų susidomėjimas bus didžiausias – tai pripažintų Europos režisierių darbai, pamėgtų aktorių vaidmenys, kūrėjai, susidomėjimo sulaukę ankstesniuose  festivaliuos. Tačiau kiekvienais metais atsiranda „juodas arkliukas“ – filmas, kurio populiarumas visiškai netikėtas, neprognozuotas. Pamenu, prieš keletą metų taip nutiko su Arni Asgeirsson „Drumstas Vanduo“.

Kino festivalio „Scanorama“ vadovės teigimu Lietuvos žiūrovas dar nėra persisotinęs kinu. Ji svarstė, kad galbūt situacija yra kiek kitokia, nei prieš du dešimtmečius, kuomet po ilgų draudimų, kultūros  cenzūros metų vyravo tikras kino troškulys, netgi senesnių darbų retrospektyvos surinkdavo pilnutėles sales. Dabar Lietuvoje pasirinkimo yra daug daugiau, tačiau dėl ateinančių į festivalius lankytojų gausos nerimauti irgi nėra reikalo. Anot  G.Arlickaitės filmo žiūrėjimas kino teatre turi savą magiją, ypatingą jausmą prieš užgęstant šviesoms ir įsižiebiant ekranui. Su tuo naujos technologijos konkuruoti vis dar negali – kino esmė išlieka ta pati. „Svarbu tik nepamiršti principinių vertybių. „Scanoramos“ festivalis savo programa, filosofija to ir siekia. Profesionalaus kino profesionalus rodymas.“ Taip mūsų pokalbį apibendrino ilgametė „Scanoramos“ vadovė.

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ pradžia – jau lapkričio 8d. Programą galima rasti čia.

 

Komentarai