fbpx
Kino industrija, Naujienos

Pradedama į „Oskarą“ pretenduosiančių lietuviškų filmų atranka

„Oskaro“ statulėlė Šaltinis - oscars.org
„Oskaro“ statulėlė
Šaltinis – oscars.org

Kaip ir kasmet, JAV Kino meno ir mokslo akademijos (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences) patvirtintas lietuviškasis „Oskaro“ komitetas kviečia teikti filmus, sieksiančius tapti oficialiu Lietuvos pretendentu į kandidatą „Oskarui“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje.

Atrankai iki 2013 m. rugsėjo 5 d. gali būti pateikti visų žanrų, ne trumpesni kaip 40 minučių filmai, atitinkantys pagrindinius kriterijus: distribucija Lietuvoje pirmą kartą vyko ne anksčiau 2012 m. spalio 1 dienos ir ne vėliau 2013 m. rugsėjo 30 dienos, viešai buvo rodyti kino teatre mažiausiai 7 dienas iš eilės komerciniais pagrindais (parduodami bilietai), buvo reklamuoti rinkai įprastomis priemonėmis, didžioji dalis dialogų yra ne anglų kalba, o didžioji dalis kūrybinių procesų buvo kontroliuoti lietuvių autorių.

Be paminėtų kriterijų, filmai turi atitikti ir kitus JAV Kino meno ir mokslo akademijos keliamus specifinius reikalavimus (filmo formatas ir kt.), su kuriais išsamiau galima susipažinti oficialiame „Oskarų“ puslapyje. Filmą atrankai gali pateikti tik filmą prodiusavusi studija, įvardinta filmo titruose ir turinti © (copyright) teisę.

Filmų (7 kopijų DVD formate) atrankai laukiame iki 2013 m. rugsėjo 5 d. adresu „Kino Kontora” A.Goštauto 2/15 Vilniuje, Tel.: 8 5 212 3113.

Studijos, kurių filmai bus pradėti rodyti po 2013 m. rugsėjo 5 d., bet ne vėliau kaip 2013 metų rugsėjo 30d., taip pat gali teikti filmus komisijos svarstymui, tačiau jų filmai turi atitikti visus Akademijos keliamus reikalavimus, o studijos turi pateikti išankstinius dokumentus, patvirtinančius filmo tinkamumą.

Atrankos komitetą sudaro: komisijos pirmininkas – Europos kino akademijos narys, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, JAV režisierių gildijos apdovanojimo laureatas, kino režisierius ir prodiuseris Arūnas Matelis; komiteto nariai – Lietuvos kino, televizijos ir teatro aktorius Juozas Budraitis; Humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė, Europos kino akademijos narė, kinotyrininkė Gražina Arlickaitė; Europos kino akademijos narys, kino operatorius Rimvydas Leipus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, kino režisierius ir operatorius Kornelijus Matuzevičius; Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas Icchokas Meras; kino kritikas, laikraščio „7 meno dienos“ ir žurnalo Kinas” vyriausiasis redaktorius Linas Vildžiūnas.

Komitetas filmą, pretenduosiantį varžytis dėl „Oskaro“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje, planuoja paskelbti iki š.m. rugsėjo 15 dienos.

Pirmieji Lietuvos pretendento į kandidatą „Oskarui“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje rinkimai įvyko 2006-aisiais. Komiteto sprendimu buvo išrinktas  Arūno Matelio dokumentinis filmas „Prieš parskrendant į Žemę“. 2007-aisiais ir 2010-aisiais kandidatai nebuvo išrinkti. 2008-aisiais daugiausiai komiteto balsų pelnė Mario Martinsono drama „Nereikalingi žmonės“, 2009-aisiais – Gyčio Lukšo  juosta „Duburys“, 2011-aisiais ­- Kristijono Vildžiūno filmas „Kai apkabinsiu tave“, o pernai – dokumentinis Audriaus Stonio filmas „Raminas“.

Komentarai