fbpx
Reportažai

Pradedamas rodyti devintasis Šarūno Barto filmas „Šerkšnas“

Filmo „Šerkšnas“ pristatymas žurnalistams
Fotografė Salvija Vaičikonytė

Ankstyvą pirmadienio rytą žiniasklaidos atstovams skirtos peržiūros metu kino centre „Skalvija“ buvo parodytas naujausias režisieriaus Šarūno Barto filmas „Šerkšnas“ (Frost, 2017). Žurnalistams į klausimus atsakinėjo režisierius, pagrindinius vaidmenis filme sukūrę Mantas Jančiauskas ir Lyja Maknavičiūtė, operatorius Eitvydas Doškus ir filmo prodiuserės Jurga Dikčiuvienė bei iš Ukrainos atvykusi Liuba Knorozok. 

30 žmonių komanda, trys mėnesiai, praleisti Ukrainoje, 13 tūkst. kilometrų ir kartais vos 200-300 metrų atstumas iki fronto linijos – taip būtų galima apibūdinti vaidybinės juostos „Šerkšnas“ filmavimą. Šįkart karo Ukrainoje temą į kino ekraną perkėlęs Š. Bartas devintajame savo filme režisierius ieškojo atsakymo, kodėl žmonės kariauja. Tema jis domisi jau seniai – 2004 m. filmuodamas filmą „Septyni nematomi žmonės“ (Seven Invisible Men, 2005) jis akylai sekė „Oranžinės revoliucijos“ įvykius. 

„Kodėl žmogus kariauja? Kodėl jis renkasi labai tikėtiną mirtį? Kodėl tai vyksta labai ilgą laiką, nuo pat civilizacijos pradžios? Galima įvairiai apie tai kalbėti. Atsakymų yra įvairių ir nei vieno galutinio“, – kalbėjo režisierius.

1991-ais sausio 13-ąją filmuodamas pirmąjį savo ilgametražį filmą Š. Bartas dėl prasidėjusių įvykių sustojo ir pradėjo dokumentuoti to laikotarpio realybę. Anot režisieriaus, tuo metu apie savaitę laiko buvo labai gražus šerkšnas, tarsi iš pasakos. Todėl iš turimų šaltos žiemos kadrų jis ketino sukurti dokumentinį filmą, kurį norėjo pavadinti „Šerkšnas“, tačiau tai niekada neįvyko. Filmo pavadinimas „laukė“ 16 metų, kad būtų panaudotas.

Režisierius Šarūnas Bartas
Filmo „Šerkšnas“ pristatymas žurnalistams
Fotografė Salvija Vaičikonytė

Spaudos konferencijos metu kino kūrėjas užsiminė, kad filmavimo komanda buvo sulaukusi grasinimų, internete buvo pasipylę komentarai apie galimą susprogdinimą. Be to, vieną sceną teko nutraukti dėl pasigirdusių šūvių.

„Mes nerizikavome, klausėmės, ką sako kareiviai, kurie užtikrino saugumą. Visą laiką jie labai jaudinosi, kad mes nesusigrupuotume – neatsirastų 3-4 automobiliai. Nuo to jiems iškart plaukai šiaušdavosi“, – saugumo situaciją komentavo Š. Bartas.

Nepriklausomoje Lietuvoje augę pagrindiniai veikėjai nesuprasdami karo siaubo ir pavojaus leidžiasi į kelionę, kurią galima pavadinti avantiūra. Draugo paprašytas pagrindinis veikėjas Rokas nusprendžia nuvežti humanitarinę pagalbą į Ukrainą. Į kelionę jis pasiima savo merginą Ingą. Smalsumo ir naivumo vedama pora atsiduria ten, kur tikrai nėra saugu, Donbase.

„Šerkšno“ premjera įvyko Kanų kino festivalio programoje „Dvi režisierių savaitės“ šių metų gegužę. Po jos filmas buvo rodomas Lenkijoje vykstančiuose „Dwa Brzegi“ ir „Nowe Horyzonty“, Lokarno kino festivaliuose. Filme vaidmenis sukūrė žymi prancūzų aktorė Vanessa Paradis, palyginusi Š. Barto kiną su poezija, ir lenkų aktorius Andrzejus Chyra, daugeliui žinomas iš filmo „Katynė“. Autentiškumo filmui suteikia tai, kad daugelį vaidmenų atliko vietiniai ukrainiečiai, sutikti filmavimo metu. 

Susitikimai su kūrybine grupe vyks:

08 17 Kino teatras „Pasaka”, Kinas po žvaigždėmis, Vilnius

08 18 SKALVIJA, Vilnius

08 19 Klaipėdos kultūros fabrikas

08 19 Kino teatras Naglis, Palanga

08 20 Forum Cinemas, Šiauliai

08 22 Kauno kino centras Romuva

08 24 Kino Centras Garsas, Panevėžys

08 26 Ukmergės kultūros centras

08 26 Kino namai TAURAPILIS, Utena

Komentarai
Su kinu aš keliauju po skirtingus kraštus, mokausi apie pasaulį ir save, atsipalaiduoju ir svajoju, pasikraunu motyvacijos, o kai reikia – jis mane guodžia, linksmina ir liūdina. Į KINFO atėjau, nes labai norėjau rašyti apie kiną. Radau daugiau nei tikėjausi.