fbpx
Naujienos

Prancūzijos kino teatruose – Arūno Žebriūno filmo „Paskutinė atostogų diena“ premjera

Kadras iš filmo „Paskutinė atostogų diena“

Šiandien šešiolikoje Prancūzijos kino teatrų pradedamas rodyti restauruotas Arūno Žebriūno filmas „Paskutinė atostogų diena“ (dar žinomas kaip „Mergaitė ir aidas“, 1964). Rugsėjį šį filmą galės pamatyti net 24 Prancūzijos miestų žiūrovai. Tai antrasis šiuolaikiniams kino ekranams pritaikytas lietuvių klasikos filmas, platinamas Prancūzijoje. Šįvakar istorija bus rodoma kino teatruose Paryžiuje, Lione, Bordo, Marselyje, Grenoblyje ir kituose miestuose. Premjeroje Paryžiuje kino teatre „Espace Saint-Michel“ filmą pristatys Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje Austė Zdančiūtė, lietuvių iliustratorė Elena Selena ir Paryžiaus filmotekos „Cinémathèque française“ kuratorė Emilie Cauquy.

Tai tęstinis lietuvių kino klasikos pristatymas Prancūzijos žiūrovams. Šį sausį Lietuvos kino centras pratęsė bendradarbiavimą su kino platinimo kompanija „ED Distribution“ dėl šio kūrinio sklaidos visose prancūziškai kalbančiose teritorijose Europoje. Šie platintojai 2018 metais sėkmingai pristatė ir A. Žebriūno kūrinį „Gražuolė“ (1969), buvo išleistas filmo DVD prancūzų kalba.

„Paskutinė atostogų diena“ yra vienas svarbiausių Lietuvos kino istorijos kūrinių, jungiantis ne vieną žiūrovų kartą ir vertinamas dėl svajingos bei sentimentalios nuotaikos, užburiančio kraštovaizdžio kompozicijos ir vaizdo plastikos. Filmas įtaigiai pasakoja apie mergaitės Vikos jausmų dramą. Juostoje vaidina Lina Braknytė, Valerijus Zubarevas, Bronius Babkauskas, Kalju Karmas ir kiti.

Filmas 1965 metais Lokarno tarptautinio kino festivalyje buvo įvertintas Specialiu prizu „Sidabrinės burės“, o tais pačiais metais Kanų tarptautinio filmų jaunimui susitikime – Didžiuoju prizu.

„Paskutinė atostogų diena“

Į šiuolaikinius kino ekranus sugrįžusio filmo „Paskutinė atostogų diena“ premjera Lietuvoje įvyko pernai rudenį, šią vasarą jis rodytas La Rošelio ir Gindou kino festivaliuose. Šiuo metu filmas kartu su keturiais kitais lietuvių kino klasikos darbais yra įtrauktas į Lokarno kino festivalio internetinę kino platformą „Heritage Online“. Platformoje, skirtoje tik pasaulinės klasikos filmams ir jų sklaidai, taip pat pristatomi filmai „Marš, marš -tra-ta-ta“ (rež. Raimondas Vabalas, 1964), „Gražuolė“ (rež. Arūnas Žebriūnas, 1969), „Moteris ir keturi jos vyrai“ (rež. Algimantas Puipa, 1983) bei „Neatmenu tavo veido“ (rež. Raimundas Banionis, 1988).

Lietuvos kino centras nuolat ir planingai šiuolaikiniams ekranams pritaiko, skaitmenina ir restauruoja kino paveldą bei rūpinasi šių filmų sklaida Lietuvoje ir užsienyje. Restauruotų filmų katalogą šiuo metu sudaro 19 vaidybinių kino filmų ir 3 dokumentiniai darbai.

Arūno Žebriūno filmas „Paskutinė atostogų diena“ restauruotas bendradarbiaujant su Lietuvos centriniu valstybės archyvu, Latvijos kompanija „Locomotive Classics“ ir kompozitoriumi Sigitu Mickiu.

REPERTUARAS 

KINUOSE MIESTAS KINO TEATRAS
Nuo rugsėjo 2d. Paryžius Espace St Michel
Bordo Utopia
Monrealis Le Méliès
Antonijus Le Select
Pajūrio Bolonė Landowsky
Nantas Cinématographe
Monpeljė Utopia
La Rošas prie Jono Concorde
Grenoblis Le Méliès
Lionas Comoedia
Tulūza American Cospograph
Starsbūras Star
Nyons Arlequin
Marselis La Baleine
Mecas Klub
Eksas Mazarin
Nuo rugsėjo 9 d. Vaison Le Florian
Dieppe Grand Forum
Nuo rugsėjo 13 d. Cadillac Le Lux
Nuo rugsėjo 16 d. Nantas Le Concorde
Aržantėjus  (Le Figuier Blanc)
Nuo rugsėjo 23 d. Banjolė Cin’hoche
Massy Cinemassy
Nuo rugsėjo 30 d. Avinjonas Utopioa
Nuo spalio 14 d. Roni Georges Simenon

 

Komentarai