fbpx
Naujienos

Prasideda festivalis „Kreivės“, žiūrovams siūlantis specialią programą apie translytiškumą

Festivalis „Kreivės“

Prasideda Vilniaus LGBT* festivalis „Kreivės“. Festivalis išskirtinį dėmesį skiria tranlytiškumo temai, pristato konkursinę trumpametražių filmų programą. Kino centre „Skalvija“ atidaroma menininko iš Ukrainos paroda, sovietinį kiną interpretuojanti per aistros tai pačiai lyčiai prizmę. Lankytojai kviečiami į kreivos literatūros skaitymus bei festivalio vakarėlį.

Šių metų festivalio naujovė – pirmą kartą rengiama trumpametražių filmų konkursinė programa. Programai atrinktus filmus vertins kompetentinga komisija – režisierė Alantė Kavaitė, LGBT* kino festivalio Norvegijoje programos kuratorius Bård Ydén, Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė ir Voriko universiteto dėstytojas, kino kritikas José Arroyo.

Savo favoritą rinks ir žiūrovai. „Publikos apdovanojimą įsteigėme tiek dėl žmonių, kurie ateina į mūsų festivalį, tiek dėl savęs pačių – kad suprastume, kaip žmonės vertina tai, ką mes atrenkame ir peržiūrinėjame ne vieną kartą“, – teigia vienas iš festivalio organizatorių Augustas Čičelis.

„Kreivių“ lankytojai galės labiau susipažinti su translytiškumo tema. Programoje „Transpektyvos“ žiūrovai ras „Dokumentikos namų“ filmą „Tai tik kūnas, o čia aš“, pasakojantį trijų translyčių iš Lietuvos istorijas. „Transpektyvose“ taip pat pristatomi trys ilgo metro filmai – „Panelė Rosewood“ (rež. Helle Jensen) supažindina su translyte menininke iš Niujorko, bandančią padorumo ribas, „Peizažai“ (rež. Vincent Fournier) pasakoja keturių ladyboys iš Tailando istorijas, o garsusis „Havanos Tranzitas“ (rež. Daniel Abma) nukelia į socialistinę Kubą, kurioje lyties keitimo operacijos vyksta padedant šalies prezidento dukrai Marielai Castro. 

„Skalvijos“ kino centre veiks ukrainiečių menininko iš Ukrainos Antono Karyuko paroda „Vaidmenyse“, kurioje autorius, pasitelkdamas 1954–1956 m. Lietuvoje leisto žurnalo „Kinas“ iliustracijas, svarsto, kaip kultūrinės klišės veikia viešąją nuomonę. Penktadienio vakarą prie festivalio jungiasi iniciatyva „Gender Wrongs“, festivalio lankytojams siūlydama dalyvauti LGBT* bendruomenės vakarėlyje ir taip paaukoti to paties pavadinimo krepšinio komandai. Surinktos lėšos bus skirtos komandos išvykai į krepšinio turnyrą Barselonoje.

„Kreivės“ kviečia vakarą praleisti ir su „Kreiva“ literatūra – sekmadienį rengiami skaitymai, kuriuose dalyvaus poetės Aušra Kaziliūnaitė bei Gabrielė Labanauskaitė, o taip pat visi, norintys pasidalinti savo ar kitų autorių kūryba.

„Kreivės“ rengiamos ketvirtą kartą, šiais metais festivalis vyks rugsėjo 14 – 18 dienomis, filmai bus rodomi kino centre „Skalvija“, kitų renginių lokacijos – festivaliskreives.lt.

Įėjimas į visus festivalio renginius, išskyrus „Gender Wrongs“ vakarėlį – auka 1 ct arba daugiau.

 

Komentarai