fbpx
Naujienos, Nepatogus kinas, Reportažai

Prasideda jubiliejinis „Nepatogaus kino“ festivalis

Festivalio „Nepatogus kinas 2016“ atidarymas Fotografė Monika Daužickaitė
Festivalio „Nepatogus kinas 2016“ atidarymas
Fotografė Monika Daužickaitė

Ketvirtadienio vakarą, spalio 13 d., „Multikino“ kino teatre įvyko jubiliejinio, jau dešimto žmogau teisių kino festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymas. Šių metų festivalio svečių laukia daugiau nei 50 nepatogių filmų aštuoniuose skirtingose programose ir 20 svečių iš viso pasaulio.

Festivalis savo istoriją skaičiuoja nuo 2007 m., taigi įvyko ženklių pokyčių. Tai parodė ir festivalio direktoriaus Gedimino Andriukaičio rankose laikomi pirmųjų ir šių metų festivalių katalogai. Pirmasis – plonytis, antrasis – daugiau nei 130-ies puslapių.

„Sunku įsivaizduoti ir prisiminti, koks buvo pirmasis festivalis „Nepatogus kinas“. Nors pirmasis ir dešimtasis festivaliai labai skiriasi savo ambicijomis, dydžiu, profesionalumu, ir neįmanoma jų palyginti, tačiau vienas dalykas išliko nepakitęs – tai mūsų nuoširdus tikėjimas dokumentinio kino galia ir mūsų pasiryžimas bei noras kalbėti visais žmogaus teisių klausimais, net ir pačiais nepatogiausiais“, – džiaugėsi festivalio raida Gediminas Andriukaitis.

Festivalio „Nepatogus kinas 2016“ atidarymas Fotografė Monika Daužickaitė
Festivalio „Nepatogus kinas 2016“ atidarymas
Fotografė Monika Daužickaitė

Atidarymo metu buvo prisimintas ir ištikimas „Nepatogaus kino“ festivalio bičiulis. Žmogus, visapusiškai prisidėjęs prie festivalio, jį rėmęs bei palaikęs – profesorius Leonidas Donskis. Jo garbei buvo atlikta viena jo mėgstamiausių dainų – „The Beatles“ kūrinys „Here Comes The Sun“.

Festivalį atvėrė Gianfranco Rosi dokumentinis filmas „Liepsnojanti jūra“ (Fuocoammare, 2016), 2016 m. Berlyno kino festivalyje laimėjęs „Auksinį lokį“. Dokumentinėje juostoje fiksuojama Lampedūzos, nedidelės salos, nutolusios 200 km nuo pietinės Italijos, kasdienybė. Pastaraisiais metais Lampedūza atsidūrė viso pasaulio žiniasklaidos dėmesio centre, kadangi būtent iš čia pirmiausia pasigirsta jūrą kertančių migrantų iš Afrikos ir Vidurio Rytų pagalbos šauksmai. Dvylikos metų berniuko Samuele’o gyvenimas nepasikeičia – jis ir toliau mėgaujausi žaidimais sausumoje, spręsdamas savo dilemas. Tačiau Lampedūzos gydytojo gyvenimas pasikeitė radikaliai.

Kaip pristatydama filmą teigė dr. Natalija Arlauskaitė, tai filmas tiek apie politinę krizę, tiek apie kasdienį gyvenimą.

Festivalio „Nepatogus kinas 2016“ atidarymas Fotografė Monika Daužickaitė
Festivalio „Nepatogus kinas 2016“ atidarymas
Fotografė Monika Daužickaitė

Kaip ir kiekvienais metais festivalyje galima rasti ir konkursinę programą, kurią sudaro režisierių pirmieji arba antrieji pilnametražiai darbai. Konkurse dalyvauja vienuolika filmų. Taip pat tradiciškai programos filmus vertins tarptautinė žiuri: literatūros, kino ir vizualumo tyrinėtoja, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė dr. Natalija Arlauskaitė, režisierė ir prodiuserė Pietra Brettkelly (Naujoji Zelandija), Krokuvos kino festivalio vadovas Krzysztofas Gieratas (Lenkija), kino režisierius, žmogaus teisių kino festivalio „Karama“ meno vadovas ir vienas iš įkūrėjų Ehabas Al Khatibas, audiovizualinių menų tyrinėtoja ir edukatorė, „Venecijos dienų“ programos sudarytoja Renata Santoro (Italija).

Viena iš svarbiausių šių metų festivalio programų – „Holokaustas: atmintis kine“. Tai yra viena svarbiausių ir ilgiausiai rengtų programų, kuri atsirado iš noro pažvelgti į vieną didžiausių žmogaus teisių tragedijų Lietuvos istorijoje. Ši programa parengta kartu su Berlyno kino ir videomeno institutu „Arsenal“. Jai atrinkti septyni skirtingas reprezentacijos taktikas pasitelkiantys filmai. Programoje taip pat galima rasti ir žymiojo Prancūzijos kino režisieriaus Alain Resnais filmą „Naktis ir rūkas“, ir Claude Lanzmanno „Shoa“, kuris visas bus rodomas vieno seanso metu.

Viena didžiausių ir svarbiausių festivalio programų – „Panorama“. Joje rodomos ne tik šių dienų aktualijos, bet ir apžvelgiama, kas įdomiausio įvyko per pastaruosius metus dokumentinio kino . Šioje programoje net dešimt dokumentinių filmų. Su visa festivalio programa galite susipažinti čia.

„Nepatogaus kino“ festivalis vyks spalio 13 d. – lapkričio 8 d. visoje Lietuvoje.

Festivalio atidarymo akimirkos

Komentarai