fbpx
Reportažai, Festivaliai, Nepatogus kinas

Prasidėjęs „Nepatogaus kino“ festivalis kviečia ryžtis radikaliam veiksmui

„Nepatogaus kino“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Spalio 14-tą dieną atidarytas 15-asis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Šiemet jis siekia atspindėti tai, kuo gyvename, ir kalbėti apie tai, kas iš tiesų yra svarbu. Pasirinktas šio festivalio teiginys ir šūkis – „Radikaliam pokyčiui reikia radikalaus veiksmo“.

Neatsitiktinai vakaro pradžioje svečiams duota paklausyti radijo prodiuserio Adomo Zubės dokumentinio audiopasakojimo, kuriame skambėjo jaunų, aktyviai veikiančių ir pokyčių siekiančių žmonių balsai.

Festivalio programa – iš 50 kruopščiai atrinktų dokumentinių filmų iš viso pasaulio. Šiemet „Nepatogiame kine“ įvyks ir dvi lietuviškų filmų premjeros – tai kiek neįprasta festivaliui. Bus pristatytos dokumentinės juostos „Pasienio paukščiai“ (rež. Vytautas Puidokas) ir „Būsiu su tavim“ (rež. Virginija Vareikytė, Maximilien Dejoie). Taip pat vyks susitikimai su svečiais, tarp kurių – Sviatlana Cichanouskaja ir režisierius Olegas Sentsovas.

Atidarymo filmą „Brangūs ateities vaikai“ buvo galime žiūrėti per LRT televiziją.

Gediminas Andriukaitis
Fotografė Vytautė Ribokaitė

„Nuo pradžių siekėme, kad „Nepatogus kinas“ būtų prieinamas kuo didesniam žiūrovų ratui. Pandemija mus pristabdė, tačiau dėl jos radome naujų būtų, kaip pasiekti žiūrovus net ir tolimiausiuose Lietuvos kampeliuose. Atidarymo seansas per televiziją yra eksperimentas, kuris galbūt atvers duris į festivalį tiems, kurie jame niekada nėra buvę.

Niekas neatstos bendros kino žiūrėjimo patirties, bendro jausmo, kuris patiriamas kino salėje. Tačiau Lietuvoje yra daugybė žmonių, kurie niekada negalėtų, o gal ir niekada negalės patirti didžiojo ekrano džiaugsmo. Galbūt dėl geografinių, socialinių barjerų, galbūt dėl negalios ar kitų kliūčių.

Todėl „Nepatogaus kino“ inovacijos stengiasi padėti įveikti šias kliūtis. Mūsų sukurta virtuali kino salė yra prieinama kiekvienam Lietuvos žiūrovui. Laisvas „Nepatogaus kino“ dokumentinių filmų žiūrėjimas daugiau kaip 200-uose Lietuvos bibliotekų. Taip pat filmo seansai, kuriuose stengiamės sukurti įtraukią atmosferą ir pritaikyti įvairiems žiūrovams.

„Nepatogaus kino“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Niekas nežino, kokie yra ateitis, bet mes jaučiame, kad ji yra šviesi. „Nepatogus kinas“ niekada nebuvo toks prieinamas, koks yra dabar, ir sieksime, kad jis toks būtų ateityje“, – atidarymo metu kalbėjo festivalio direktorius Gediminas Andriukaitis.

Atidarymo filmas „Brangūs ateities vaikai“ (rež. Franzas Böhmas) pasakoja apie seisminio politinio pokyčio centre atsidūrusią naująją kartą. Stebima, kaip Rayena reikalauja socialinio teisingumo Čilėje, Pepper grumiasi už demokratiją Honkonge ir Hilda kovoja su niokojančiomis klimato atšilimo pasekmėmis Ugandoje. Dokumentikoje šių jaunų moterų, susidūrusių su sunkiai įveikiamais globaliniais iššūkiais ir sudėtingu aktyvizmo poveikiu jų asmeniniam gyvenimui, klausiama: iš kur jos atranda tiek jėgų kovai?

Dovilė Grigaliūnaitė
Fotografė Vytautė Ribokaitė

„Šiandien išvysite jauno režisieriaus filmą, kuriame matysite tris jaunas aktyvistes. Jas vienija bendras pokyčio troškimas ir noras prisidėti prie geresnės savo šalies ateities.

Būtent tai bus mūsų festivalio visos programos pagrindinis akcentas – teigiamo pokyčio troškimas. Kad tai pasiektume, dažnai reikia radikalaus veiksmo ir šia visa programa klausiame, kas yra radikalu 2021 m. ir kokio pokyčio norime savo šalyje ir ką esame pasiryžę padaryti, kad tai pasiektume. Ši tematinė linija atsispindės visoje programoje – tiek filmuose, tiek renginiuose“, – pristatinėdama atidarymo filmą teigė viena iš festivalio programos sudarytojų Dovilė Grigaliūnaitė.

KINFO interviu su „Nepatogaus kino“ komanda galite paskaityti čia.

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2021“ tekstas
LKC
Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.