fbpx
Naujienos, Reportažai

Prasidėjo jubiliejinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

VDFF`23 atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Ketvirtadienio vakarą prasidėjęs Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) – jubiliejinis, jau 20-tas. Pirmą kartą suorganizuotas 2004 m. kino centro „Skalvija“ iniciatyva. Jis buvo pirmasis kino festivalis Lietuvoje, skirtas išskirtinai dokumentiniam kinui. Praėjo du dešimtmečiai, tačiau tikslas liko tas pats – rodyti kokybišką kūrybinę dokumentiką.

Festivalio lankytojai filmus galės rinktis iš penkių programų, Danièle Huillet ir Jeano-Marie Straubo filmų retrospektyvų, specialių seansų. Žiūrovai galės pamatyti net du Wernerio Herzogo filmus. Kaip ir kasmet, VDFF skiria nemažai dėmesio lietuviškiems filmams.

20-ajame festivalyje savo naujuosius dokumentinius filmus pristatys du kūrėjai – tai Maratas Sargsyanas „Bogdanas nenori namo“ ir Živilė Mičiulytė „Kabinetas“. Taip pat vyks „Meno avilio“ parengta restauruoto dokumentinio kino programa „Pirmosios“.

VDFF`23 atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

„Visuomet tradiciškai skiriame fokusą Lietuvos lietuviškam kinui ir Lietuvos kino istorijai svarbiems kūrėjams. Šiuo atveju tai – kūrėjos. Bendradarbiaujame su medijų, edukacijų ir tyrimų centru „Meno avilys“, kurie jau daug metų užsiima lietuviško dokumentinio kino paveldo restauracija ir sklaida, ir ne pirmą kartą VDFF surengė naujai restauruotų filmų premjeras.

Šiais metais – programa „Pirmosios“, ją sudarė Lina Kaminskaitė. Programa yra skirta moterims dokumentinio kino režisieriams pirmosioms kūrusioms šiame lauke. Pristatoma ir Antanina Pavlova bei jos filmas Charakterio gimimas“.

Taip pat Diana ir Kornelijus Matuzevičiai ir jų filmas „Šičionykštė“, kuris filmų festivalyje „Cinema du reel“ buvo pripažintas geriausiu trumpametražiu“, – pristatydama programą kalbėjo viena iš VDFF organizatorių Ona Kotryna Dikavičiūtė.

Dar programoje bus rodomas ir Janinos Lapinskaitės sukurtas gražus trijų Vilniaus dailės akademijos pozuotojų portretas „Venera su katinu“.

Kaip teigia organizatorės, labai svarbi ir įdomi festivalio kryptis – nuolatos ieškoti naujų dokumentikos forumų. Šiais metais į VDFF grįžta virtualios realybės filmai.

VDFF`23 atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

„Abu filmai yra susiję su psichikos sveikata. Vienas iš jų „Galijotas“ buvo pripažintas geriausiu virtualios realybės filmų Venecijos kino festivalyje, gavo žiuri prizą. Jį įgarsina Tilda Swinton, kuriai turėjome prieš kelerius metus skirtą retrospektyvą“, – kalbėjo O. K. Dikavičiūtė.

Didžiausia šių metų festivalio naujovė – eksperimentinei dokumentai skirta programa.

„Poreikis sudaryti atskirą sekciją, kuri, beje, bus tęstinė ir nuo šiol pasirodys kiekviename ateities festivalyje, atsirado žiūrint daug festivalių programų, filmų ir vis atrandant tokius, kurie netilpdavo į Pagrindinę programą ir reikalaudavo specifinio konteksto.

Šioje programoje pasirodo režisieriai, kurie veikia eksperimentinio, šiuolaikinio meno laukuose, ir savo filmuose naudojo šiems laukams būdingus metodus, režisūrines strategijas. Jie kviečia žiūrovus tapti filmo reikšmės bendrakūrėjais ir įsitraukti, reikalauja aktyvesnio žiūrovo darbo“, – naująją programą pristatė O. K. Dikavičiūtė.

20-asis VDFF vyks rugsėjo 21–spalio 1 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Alytuje.

VDFF atidarymo akimirkos

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2023“ tekstas
LKC
Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.