fbpx
Festivaliai, Reportažai, Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

Prasidėjo vienuoliktasis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

VDFF'14 atidarymo akimirka Vilijos Buivydės nuotrauka
VDFF'14 atidarymo akimirka Vilijos Buivydės nuotrauka
VDFF’14 atidarymo akimirka
Vilijos Buivydės nuotrauka

Vakar, rugsėjo 18 d., vienuoliktas Vilniaus dokumentinių filmų festivalis buvo atidarytas filmu „Domino efektas“. Prieš seansą susirinkusius svečius sveikino ir rėmėjams dėkojo kino centro „Skalvija“ direktorė Vilma Levickaitė: „Šiemet festivalį pradėsime netradiciškai su muzikiniu kūriniu, kurį mums padovanojo filmo „Teismas Vengrijoje“ prodiuseris ir kompozitorius Sándoras Mesteris.“

Po muzikinio kūrinio Sonata Žalneravičiūtė pakalbino atidarymo filmo „Domino efektas“ režisierę Elwira Niewiera.

Paprastai dokumentiniame kine įdomu, kaip atrandami pagrindiniai herojai?

Viskas prasidėjo nuo to, kai Rusija pirmoji pripažino Abchaziją, kaip atskirą respubliką. Ričardas Kapusinkis rašė: „Abchazija yra tokia šalis, kuri galėtų būti rojumi, tačiau ten yra daugiau minų negu žmonių.“ Po keletos mėnesių mes ten nuvažiavome, žinodami, kad po kelerių metų – 2014 m. – visiškai netoli Abchazijos, Sočyje, vyks Olimpinės žiemos rungtynės. Atvykę susipažinome su Abchazijos sporto ministru Rafaeliu, kuris vėliau ir tapo pagrindiniu filmo herojumi, tačiau iki tol praėjo daug laiko. Iš Rafaelio sužinojome, kad jie neturi sportininkų, kurie vyktų į Olimpines žaidynes, tačiau jie patys rengia Tarptautines domino varžybas ir mes su kamera pradėjome fiksuoti jų pasirengimą joms.

VDFF'14 atidarymo akimirka , Vilijos Buivydės nuotrauka
VDFF’14 atidarymo akimirka
Vilijos Buivydės nuotrauka

Ar tikėjotės, kad filmas pavyks toks, koks yra dabar?

Viskas atrodė kitaip. Pradžioje filmavome būtent domino varžybas ir buvo labai komiška matyti, jog Abchazija labai rimtai tikėjo, kad dėl tų rungtynių atvažiuos svečiai iš užsienio ir pasaulis pagaliau pripažins jų šalį. Tačiau po metų filmavimo supratome, jog medžiaga netinka filmui, nes buvo labai daug absurdo, trūko dramos. Po absurdu slėpėsi labai daug tragedijos ir nutarėme tą Abchazijos žmonių tragediją perteikti filmuojant atskirų žmonių likimus. Tų pirmenybių pabaigoje sporto ministras Rafaelis pristatė savo naują žmoną (ji yra profesionali operos dainininkė), kuri atvyko iš Rusijos. Ir tada mes supratome, kad radome tai, ko ieškojome, būtent per jų santykius mes galime parodyti Rusijos ir Abchazijos šalių santykį.

VDFF’14 atidarymo akimirkos

Filmą galima pamatyti VDFF metu:
21 d. 19 val. PASAKA
28 d. 21 val. SKALVIJA

Komentarai
Kinas - man tai galimybė pamatyti pasaulį kitų žmonių akimis, kartais gražesnį - žavesnį, kartasi žiauresnį ir sukrečiantį iki sielos gelmių, tai galimybė nukeliauti, į bet kurį laikmetį, į bet kurią erdvę. KINFO - nes čia kinas gyvas, apie jį kalbama, rašoma, diskutuojama, apie jį skleidžiama žinia visiems bendraminčiams. Aš čia, nes norisi, kad apie kino pasaulį, egzistuojantį čia pat Lietuvoje ir tą už jūrų marių sužinotų kuo daugiau žmonių.