fbpx
Festivaliai, Naujienos, Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

Prieš lietuviškų filmų pristatymą Kanuose – turas po Lietuvą

Kadras iš animacinio filmo „Saga“ „Lithuanian shorts“ archyvas
Kadras iš animacinio filmo „Saga“
„Lithuanian shorts“ archyvas

„Dažnai iš įvairių miestų kultūros centrų sulaukiame daugybės skambučių su prašymais parodyti trumpo metro filmus. Sostinėje kino renginių gausu, o mažesniuose miestuose gerų filmų pasiilgstama. Nutarėme jiems sukurti kino šventę su užsienyje įvertintais lietuviškais trumpametražiais filmais“, – pusmetį brandintą programos „LT trumpai“ idėją pristato agentūros „Lithuanian shorts“ atstovės.

Kitą savaitę lietuviškų trumpų filmų programa bus rodoma Tarptautinio Kanų kino festivalio mugėje. O prieš išvyką į Kanus pradės kelionę po Lietuvą – jau šį šeštadienį, gegužės 11-ąją, „LT trumpai“ startuos Šiauliuose. Gegužę ir birželį dar planuojama aplankyti Kauną, Klaipėdą, Panevėžį, Palangą, Raseinius, Biržus, Jurbarką ir kitus miestus.

Į kino teatrų sales ar kultūros centrus atėję žiūrovai išvys penkis trumpametražius filmus – vieną vaidybinį, po du animacinius ir dokumentinius.

„Atrinkome tuos filmus, kurie bent po du kartus pristatyti tarptautiniuose kino festivaliuose ir toliau rodomi užsienyje. Lietuvos kino bendruomenė juos taip pat įvertino – visi filmai yra nominuoti Lietuvos kino ir televizijos apdovanojimuose „Sidabrinė  gervė‘2013“, – sako Rimantė Daugėlaitė, „Lithuanian shorts“ vadovė.

Marija Razgutė, trumpametražių filmų agentūros projektų koordinatorė, prisipažįsta, kad programa „LT trumpai“ aplankys visus miestus, kurių atstovai išreikš pageidavimą. „Dalyje miestų filmus pristatys patys režisieriai, kurie atsakys į žiūrovų klausimus ir papasakos apie juostų kūrimo ypatumus. Gal tai praskaidrins niūroką mažesnių miestų kultūrinį gyvenimą“, – viliasi M. Razgutė.

Vieno programos „LT trumpai“ filmo „Rojaus beieškant“ režisierius Tomas Smulkis pastebi, kad žiūrovai mažesniuose miestuose kur kas atidesni ir jautresni negu sostinėje.

„Teko pristatyti savo pirmąjį filmą Kretingoje. Likau sužavėtas smalsiais klausimais apie filmo gamybos procesą ir idėjų paieškas. Žiūrovų nuoširdumas man paliko įspūdį. Kai kuriuose miestuose net nėra galimybės pamatyti filmų kino teatruose, bet žmonės ten laukia lietuviškų filmų“, – įspūdžiais dalijasi T. Smulkis.

Jo nuoširdus dokumentinis filmas „Rojaus beieškant“ – apie svajonę susitikti su vienu garsiausių visų laikų švedų režisierių Rojumi Andersonu. Ar lemta šiai svajonei išsipildyti? Švedijos kino legenda pamatęs filmą negailėjo lietuviui komplimentų.

Programos „LT trumpai“ filmuose atsispindės įvairi tematika ir dar įvairesnės emocijos – ir skaudžios gyvenimiškos dramos, ir fantazuoti ar šypsotis priversiančios juostos.

Kraujuojančią socialinę žaizdą atvers Oksanos Burajos dokumentinė drama „Liza, namo!“. Filmas apie mažą mergaitę Lizą ir jos svajones girtaujančių tėvų aplinkoje sužavėjo kino žiūrovus Leipcigo (Vokietija) ir Clermont-Ferrand  (Prancūzija) filmų festivaliuose. Juosta pernai laimėjo geriausio lietuviško trumpametražio filmo apdovanojimą Europos šalių kino forume „Scanorama“.

Reda Bartkutė filme „Kaltė“ žiūrovus panardins į animacinės herojės lapės pasaulį. Filmas šiemet buvo atrinktas į svarbiausiu Europoje laikomo animacinių filmų festivalio Annecy mieste (Prancūzijoje) konkursinę programą.

Nebylus animacinis trumpametražis filmas „Saga“ (rež. Ieva Miškinytė) nuneš į fantazijų pasaulį. Apie žmonių svajones, klajones, norą atrasti ir būti atrastais, apie pamestas ir atrastas sagas, ir viską siejančius nematomus siūlus – taip filmą pristato režisierė. „Kaltė“ ir „Saga“ pretenduoja tapti geriausiu praėjusių metų lietuvių animaciniu darbu.

Vienintelis vaidybinis „LT trumpai“ programos filmas – „Ką Dievas sau galvoja“ (rež. Gianluca Sodaro). Tai bendras lietuvių ir italų kūrėjų darbas. Jis buvo nominuotas geriausio trumpametražio filmo kategorijoje tarptautiniame Edinburgo (Škotija) kino festivalyje. Filmo garso takelį sukūrė žymus JAV kompozitorius Angelo Badalamenti, kurio muzika skambėjo keliuose kultinio režisieriaus Davido Lyncho filmuose.
Pirmasis trumpametražių filmų programos „LT trumpai“ seansas jau gegužės 11-ąją, šeštadienį, Šiaulių dailės galerijoje.

Apie „Lithuanian shorts“
“Lithuanian shorts” – tai 2012 m. gegužės mėnesį įkurta trumpametražių filmų agentūra, kuri rūpinasi Lietuvos trumpametražio kino sklaida užsienyje. „Lithuanian shorts“ iniciatyva jau veikia speciali internetinė platforma (lithuanianshorts.com), kurioje užsienio šalių festivalių rengėjai ir kiti besidomintys trumpo metro kinu gali surasti informaciją apie mūsų šalies kūrėjų darbus.

„Lithuanian Shorts” išleido ir trumpametražių filmų rinktinę – katalogą ir DVD, skirtą užsienio auditorijai. Šis leidinys leidžiamas kasmet, platinamas užsienio kino festivaliuose, mugėse, kino profesionalų mokymuose.

Komentarai