fbpx
Naujienos

Prieš skrendant virš gegutės lizdo. Kino klasikos vakarai

Kadras iš filmo „Skrydis virš gegutės lizdo“
Kino centro „Skalvija“ archyvas

Vienas ryškiausių filmų, jau seniai patekęs į kino istorijos puslapius ir neretai minimas geriausių filmų dešimtukuose – Milošo Formano „Skrydis virš gegutės lizdo“ (1975) sugrįžta į kino ekranus. Prieš daugiau nei 40 metų pristatytas filmas sulaukė didelio pasisekimo – buvo apdovanotas penkiais „Oskarais“, šešiais „Auksiniais gaubliais“ ir iki šiol laikomas garsiausiu M. Formano filmu. Kaip ten bebūtų, jo kūrimo procesas yra ne mažiau įdomus nei pats kūrinys.

Tam, kad „Skrydis virš gegutės lizdo“ būtų pristatytas plačiajai publikai, prireikė net 13 metų. Į šį filmą dideles viltis dėjo garsus amerikiečių aktorius ir prodiuseris Kirkas Douglasas, įsigijęs kultinio Keno Kesey romano „Skrydis virš gegutės lizdo“ (1962) ekranizacijos teises. Dar 1964 m., viešėdamas Čekoslovakijoje, aktorius susipažino su jaunu režisieriumi M. Formanu, kuriam pažadėjo paštu atsiųsti K. Kesey knygą. Tačiau ji adresato taip ir nepasiekė – buvo konfiskuota Čekoslovakijos muitinėje. Filmo kūrimo procesas pasistūmėjo, kuomet filmo teisės buvo perduotos K. Douglaso sūnui, tuo metu pradedančiam aktoriui Michaelui.

M. Douglaso ir M. Formano keliai susikirto daug vėliau, režisieriui jau persikėlus gyventi į Jungtines Amerikos Valstijas. M. Formanas Amerikos kino industrijoje tuo metu buvo dar naujokas, bet garsėjo kaip nebrangiai apmokamas kino profesionalas. Viename interviu M. Douglasas yra pasakojęs, jog jam padarė įspūdį, kad jau pirmame susitikime M. Formanas vienintelis detaliai nupasakojo filmavimo planą.

Nemažai keblumų prodiuseriams sukėlė ir aktorių paieška, nors pagrindiniam vaidmeniui kone iškart buvo numatytas Jackas Nicholsonas, dėl jo užimtumo filmavimai buvo atidėti šešiems mėnesiams. Kitas, rizikingas, sprendimas, anot M. Douglaso – filmavimas veikiančioje psichiatrijos ligoninėje, Oregone. Nors tai buvo daug brangiau nei filmuoti studijoje, ši vieta filmui suteikė autentiškumo, o aktoriams padėjo labiau įsijausti į vaidmenį. Filmavimo metu jie turėjo galimybę pabendrauti su pacientais ir netgi gyventi ligoninėje.

Nors ankstesniuose savo filmuose M. Formanas mėgdavo dirbti su neprofesionaliais aktoriais, šiame filme, jų vos keli, vienas įsimintiniausių – pats save suvaidinęs Deanas R. Brooksas, Oregono psichiatrijos ligoninės vyriausiasis gydytojas. Dauguma jo pokalbio su atvežtu į ligoninę Makmerfiu epizodų buvo improvizacija. Taip pat verta nepamiršti, jog prie filmo kūrimo prisidėjo ir 15 ligoninės pacientų, padėjusių ne tik filmo komandai, bet tapusių ir antraplaniais aktoriais.

M. Formano filmas „Skrydis virš gegutės lizdo“ bus rodomas „Skalvijos“ kino centro rengiamuose kino klasikos vakaruose gruodžio 16 d. (pristatys kino kritikas Dmitrij Gluščevskij), 30 d. (kino kritikas Narius Kairys), sausio 6 d. (kino kritikė Izolda Keidošiūtė), 13 d. (kino kritikė Mantė Valiūnaitė), 20 d. (aktorius Andrius Bialobžeskis).

Seansus pristato Čekijos Respublikos ambasada Lietuvoje, prisimindama šiemet anapilin išėjusį įžymųjį čeką – režisierių Milošą Formaną bei minėdama Čekijai labai svarbią „Prahos pavasario“ 50-ies metų datą.

Filmo anonsas:

Komentarai