fbpx
Naujienos, Šeršėliafam

Pristatyta „Šeršėliafam“ festivalio programa: stiprių moterų istorijos ir pokalbis apie stereotipus

Festivalio „Šeršėliafam“ archyvas

Lapkričio 16 d. kino teatre „Pasaka“ atskleista vienuoliktą kartą rengiamo tarptautinio moterų filmų festivalio „Šeršėliafam“ programa, aptarta kintanti festivalio misija ir pristatyta šių metų festivalio tema, kviečianti kalbėti apie didelius ir mažus stereotipus.

Kino teatro „Pasaka“ direktorė Andrė Balžekienė pristatė besikeičiantį festivalio kursą. „Sukūrus festivalį jo misija buvo rodyti moterų režisierių filmus, kurių tuo metu festivalių programose  ir kino teatrų repertuaruose  buvo kur kas mažiau. Per visus metus situacija gerokai pasikeitė. Reaguodami į pokyčius manome, jog festivalis „Šeršėliafam“ turėtų virsti erdve kalbėtis – apie tai, kas skiria moteris ir vyrus kine, kasdienybėje, profesiniame gyvenime, lyderystėje. Abiejų pusių susikalbėjimo vis dar trūksta, ką galime matyti ir iš pastarųjų dienų įvykių Lietuvoje ir pastarųjų mėnesių įvykių Holivude“.

Lapkričio 23–26 d. vyksiančio festivalio programos branduolį sudaro filmai, išsiskiriantys stipriais  ir įvairiais moterų personažai. Festivalio atidarymo filmas „Dieviškoji tvarka“ (Die göttliche Ordnung, 2017 m.) nukelia į 1971 m. Šveicariją, referendumo, kurio metu Šveicarijos vyrai sprendė dėl moterų teisės balsuoti išvakarėse. Paprasta namų šeimininkė Nora, niekada nesidomėjusi politika suvokia, jog nebegali tylėti ir stoja į kovą už moterų teises. Įkvepiantys pasakojimas primena, jog nebūtina turėti ypatingų gebėjimų, tam, kad kažką pakeistum, kartais pakanka drąsos prabilti.  Lapkričio 26 d. seansą lydės Beatos Tiškevič  moderuojamas pokalbis su reklamos agentūros „adcacao“ įkūrėja ir vadove septynių vaikų mama, tinklaraščio „7 taškai“ autore Sabina Daukantaite.

Festivalio „Šeršėliafam“ archyvas

Drauge su Kanados ambasada rengiamame filmo „Modė“  (Maudie, 2016 m.) seanse žiūrovai ne tik išvys jautrią pasaulinį pripažinimą pelniusios kanadiečių dailininkės Modės Lewis istoriją, bet ir susitikime su Kanados laikinąja reikalų patikėtine Beth Richardson sužinos apie šios šalies gerąsias praktikas siekiant įtvirtinti lyčių lygybę socialiniu ir instituciniu lygmenimis.

Dviejuose kartu su Lenkų Institutu Vilniuje rengiamuose seansuose „Šeršėliafam“ žiūrovų laukia pažintis su ryškų pėdsaką pasaulio ir Lenkijos istorijoje palikusiomis asmenybėmis – atskiro pristatymo nereikalaujančia mokslininke, dviejų Nobelio premijų laureate Marija Kiuri bei seksologijos pradininke daktare Michalina Wisłocka, kurios išleista pirmoji knyga šia tema sulaukė nepaprasto populiarumo. Filmo „Meilės menas“ (The Art of Loving. Story of Michalina Wislocka, 2016 m. ) seansą lydės susitikimas su ginekologe Vaiva Eringyte, daugybe metų rašiusia žurnalo „Panelė“ rubrikoje „Raudonasis puslapis.“ Ši skiltis ne vienai paauglių kartai tapo pirmuoju įvadu į seksualinį švietimą.

Viena laukiamiausių šių metų lietuviškų premjerų Eglės Vertelytės „Stebuklas“  – tragikomiška istorija pasakojanti apie kiaules, stebuklus, kiaulišką kapitalizmą ir sistemų sandūroje išgyventi bandantį žmogų, išsiskiria ryškiu brandžios moters charakteriu, tokiu, kurių dažnai pritrūksta stereotipiškai į moteris žvelgiančių režisierių ir scenaristų kūryboje.

Festivalio „Šeršėliafam“ archyvas

 Žiūrovų laukia ir daugiau puikių filmų – poetiškai dviejų tuos pačius sapnus sapnuojančių žmonių ryšį atskleidžiantis pasakojimas „Apie kūną ir sielą“, įkvepianti Agnes Varda dokumentika „Veidai kaimai“, prancūziška komedija  „Dėl viso pikto“ ir kartu su Ispanijos karalystės ambasada rodoma ironiška komedija „Laimė 140“.

Pristatymo metu atskleistos ir Metų kino moters rinkimų nominantės. Festivalio tradiciškai renkama metų kino moterimi tapti pretenduoja kino ir televizijos laidų scenaristė, režisierė, Lietuvos kino ir muzikos akademijos dėstytoja Eglė Vertelytė, kino prodiuserė,  Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio organizatorė Marija Razgutė ir „Kūrybiškos Europos“ biuro Lietuvoje MEDIA paprogramės vadovė Eva Brazdžionytė. Metų kino moters apdovanojimas bus įteiktas lapkričio 23 d. „Šeršėliafam“ atidarymo renginio metu. 

Pasvarstyti, kas yra tikroji lyderystė ir pasisemti įkvėpimo kvies moterų lyderystės visuomenėje ir versle konferencija „Šeršėliafam. Ieškokite moters“, vyksianti lapkričio 24 d. 10.30 val. kino teatre „Pasaka“.  

Festivalio „Šeršėliafam“ archyvas

Savo vertybėmis pasidalins socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė, „Nasdaq“ vertybinių popierių paslaugų vadovė ir Švedijos „Broker Services“ AB valdybos pirmininkė Arminta Saladžienė, Eglė Murauskaitė, tarptautinio saugumo ir nekonvencinių grėsmių ekspertė Merilando universiteto mokslininkė ICONS projektui, Romualda Stragienė – didžiausios Lietuvos kosmetikos gamintojos „BIOK laboratorijos“ vadovė, dr. Urtė Neniškytė, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro biochemikė, Milda Arčikauskaitė, menininkė, „Laisvo balso studijos“ įkūrėja, žurnalistas, podkasto NYLA autorius Karolis Vyšniauskas, šachmatų didmeistris, pasaulio čempiono treneris Peteris Heine Nielsenas bei stilistė Austėja Jablonskytė.

„Šeršėliafam“  festivalis vyks lapkričio 23 – 26 d. kino teatre „Pasaka“ Vilniuje, Kauno kino teatre „Romuva“ ir „Kultūros fabrike“ Klaipėdoje.

Komentarai