fbpx
Lietuvių kino filmai, Naujienos

Pristatytas suskaitmenintas ir restauruotas režisieriaus Arūno Žebriūno filmas „Velnio nuotaka“

Filmo „Velnio nuotaka“ suskaitmenintos versijos pristatymas LKC arhyvas
Filmo „Velnio nuotaka“ suskaitmenintos versijos pristatymas
LKC arhyvas

Spalio 30 d. „Skalvijos“ kino centre buvo pristatytas suskaitmenintas ir restauruotas 1973 m. Lietuvos kino studijoje sukurtas vaidybinis režisieriaus Arūno Žebriūno filmas „Velnio nuotaka“. Filmo kopiją iš Rusijos Federacijos valstybinio kino fondo „Gosfilmofond“  įsigijo ir skaitmeninimo  bei restauravimo darbus užsakė Lietuvos kino centras.

Filmo pristatyme dalyvavo dalis filmo kūrybinės grupės ir pagrindinė juostos aktorė Vaiva Mainelytė, kuri su publika vakaro metu pasidalino maloniais prisiminimais iš filmavimo aikštelės.

Muzikinis A. Žebriūno filmas „Velnio nuotaka“, pastatytas pagal Kazio Borutos romaną „Baltaragio malūnas“ laikomas vienu populiariausių ir savičiausių lietuvių kino darbų. Už šį filmą režisierius buvo apdovanotas  IX sąjunginio kino festivalio Frunzėje prizu už muzikinio filmo puoselėjimą.

„Pasirinkęs visiškai sąlyginę miuziklo arba roko operos formą, autorius ir pernelyg nenutolo nuo knygos, ir sukūrė visai originalų, pirmiausia kinematografinį kūrinį. Ryškus ir raiškus folklorinis (tiesa, įžūliai modernizuotas) reginys, kurio varomoji jėga – pagavi V.Ganelino muzika, realizuotas smagiai atsipalaidavus. Griaunanti ankstesnių filmų įtvirtintą legendą apie niūrų lietuvio būdą, „Velnio nuotaka“ imponuoja linksma dinamika ir lieka stovėti skyriumi visame Lietuvos kinematografe.“ – apie šį filmą yra sakęs kino kritikas Saulius Macaitis.

Filmo vaizdo restauravimą atliko „Madstone“ (Lietuva), garso restauravimo darbus atliko Dubi Films Studio (Lenkija), skaitmeninimo darbus atliko Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Filmui parengti subtitrai anglų ir prancūzų kalbomis, o visuose filmų variantuose skamba originali fonograma lietuvių kalba.

LKC iniciatyva iš viso jau įsigytos 25 reikšmingų Lietuvos kino istorijai vaidybinių filmų, kurie saugomi užsienio archyvuose, kopijos. 2014 m. iš „Gos­fil­mo­fond“ buvo įsigytos 9 filmų kopijos. Suspėta suskaitmeninti ir restauruoti ir A. Žebriūno filmus „Gražuolė“ (1969 m.) ir „Velnio nuotaka“ (1973 m.), A. Grikevičiaus filmą „Sadūto tūto“ (1974 m.), suskaitmenintas V. Žalakevičiaus filmas „Niekas nenorėjo mirti“ (1965 m.).

Komentarai