fbpx
Reportažai

Pristatyti keturi projekto „Nordbaltic Incubator“ trumpametražiai filmai

„Nordbaltic Incubator“ trumpametražių filmų pristatymas Roko Miliaus nuotrauka
„Nordbaltic Incubator“ trumpametražių filmų pristatymas
Roko Miliaus nuotrauka

Penktadienį, lapkričio 29 dieną, sostinės kino teatre „Pasaka“ įvyko keturių dokumentinių trumpametražių filmų premjeros, kurios buvo vertinamos ne tik žiūrovų, bet ir dėstytojų, kurie autoriams įteikė specialius diplomus. Du mėnesius vykusiame „NordBaltic Incubator“ projekte dalyvavo pusšimtis jaunų kinematografininkų iš Estijos, Italijos, Latvijos, Švedijos, Suomijos ir Lietuvos, kurie padedami profesionalų kūrė filmus apie Vilnių ir vilniečius.

Išvydome filmus, kuriuos filmavo keturios tarptautinės jaunų kino profesionalų, studentų ir kinu besidominčių moksleivių komandos. Keturi filmai – keturios skirtingos temos. Režisieriaus iš Švedijos Otto Banovitso juostoje „Katedra“ išvydome trijų žmonių portretus, kurie, pasak autoriaus, atskleidžia „tris Katedras, tris tikėjimus, tris skirtingus Vilniaus veidus“. Šio filmo herojai yra Oskaro Koršunovo spektaklyje „Katedra“ Lauryną vaidinantis aktorius Marius Repšys, kunigas Julius Sasnauskas ir nesutikęs atskleisti savo tapatybės grafičių piešėjas.

Režisieriaus iš Italijos Matteo Passerini filme „Mano liepos“ herojė atveria nutylėtą praeitį, skaudžias ne tik asmenines, bet ir didžiosios istorijos žaizdas. Latvio Gundarso Jakobsono filmas „Įkalinti“ – tai pokalbis su ten dirbusiu kunigu apie Vilniaus Švč. Jėzaus Širdies bažnyčią, apie jos istoriją ir tikinčiuosius. Dar vienas filmas, kuris daugeliui paliko didžiausią įspūdį – „Žemėlapiai“, kurio režisierius latvis Reinis Spaile. Filme vaizduojamas judėjimas mieste, pasitelkiant autobusų stoteles ir laukiančiuosius jose – mus. Ką jie galvoja, kur vyksta, ko ieško žemėlapiuose? – klausia įsižiūrėdamas į laukiančius žmones juostos „Žemėlapiai“ autorius.

„Nordbaltic Incubator“ trumpametražių filmų pristatymas Roko Miliaus nuotrauka
„Nordbaltic Incubator“ trumpametražių filmų pristatymas
Roko Miliaus nuotrauka

Sukurti filmus apie Vilnių jauniems kūrėjams padėjo profesionalių dėstytojų komanda – lietuviai režisieriai ir prodiuseriai Audrius Stonys, Audrius Mickevičius, Ričardas Matačius, Stasys Baltakis, Islandijos kino akademijos režisūros dėstytojas Stevenas Meyersas, Latvijos kultūros akademijos dėstytojas, operatorius Andrejs Verhoustinskis, Estijos operatorius ir prodiuseris Arko Okkas.

„Tai yra nepamirštamas laikas, neįkainojama patirtis. „Audiovizualinių menų industrijos inkubatorius“ aštuonias savaites buvo sklidinas tokio stulbinančio entuziazmo, kurio ilgai nepamiršime. Esame pasiryžę ir toliau rengti, palaikyti projektus, skatinančius kūrybiškumą, užkrečiančius svajonėmis. Ir svarbiausia, kad edukacinis darbas neliko „uždarytas“ auditorijose, filmavimų paviljonuose, montažinėse – jo rezultatus galės pamatyti visi žiūrovai, kurie domisi jaunų europiečių darbais“, – sako AMII vadovė, kino režisierė Inesa Kurklietytė.

Komentarai
Viena didesnių gyvenimo meilių atitenka kinui ir muzikai. Kaip muzika, taip ir kinas mane pasiglemžia, o tada traukia gilyn į begalines grožybes. Jei tik galėčiau - gyvenčiau kino salėse! Nešdintis bent trumpam iš savo realybės ir mėgautis kino teikiama realybe - vienas didesnių gyvenimo malonumų. Ši malonumą puikiai apibūdina Bergmanas: "Filmas kaip sapnas, filmas kaip muzika. Joks kitas menas neprasiskverbia į sąmonę taip, kaip kinas, iki pat mūsų jausmų, giliai į tamsius sielos kambarius". Jaustis dar arčiau kino ir suprasti kino kalbą geriau man leidžia entuziastinga kino mylėtojų šeima KINFO. Tai mano šiųmetis atradimas, kuriuo džiaugiuosi, ir tikiu, kad tas džiaugsmas tik stiprės, o mūsų tobulėjimas taps beribiu!