fbpx
Lietuviški filmai, Naujienos

Prodiuseris R. Vinovskis: „Senekos diena“ įgyvendina Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino platformos idėją (plakatas)

Kadras iš filmo „Senekos diena“  GPĮ archyvas
Kadras iš filmo „Senekos diena“
GPĮ archyvas

„Kristijono Vildžiūno filmo „Senekos diena“ projektas buvo tam tikra prasme labai asmeninė intriga – Latvijos universitete filosofijos studijų metais būtent Senekos idėjos ir Romos stoikai tapo mano tyrinėjimų objektu. Bet yra ir kita svarbi priežastis, kodėl vėl tapau lietuviško filmo bendragamintoju,“ – sako vienas garsiausių Latvijos prodiuserių, filmų platintojas Robertas Vinovskis.

Prisidėti prie rudenį Lietuvos kino ekranuose pasirodysiančios „Senekos dienos“, pasak R. Vinovskio, paskatino ir dviejų ankstesnių filmų, prodiusuotų su Uljana Kim, sėkmė.

„Darbas su šia Lietuvos prodiusere organizuojant filmų gamybą – lietuvio Igno Jonyno „Lošėją“ ir latvio Davio Simanio „Pelenų sanatoriją“ – buvo tiesiog nuostabi patirtis. Uljana ir aš į daugelį dalykų kino gamyboje ir kūryboje žiūrime labai panašiai. Mane ypač džiugino tai, kad „Senekos diena“ buvo darbas, grįstas ne komercine nauda, o pirmiausia siekiu sukurti menišką filmą. Kristijono Vildžiūno filmai kalba apie žmogaus savijautą visuomenėje ir savistabą. Tai visuomet svarbu, aktualu. K. Vildžiūnas nekuria filmų žiūrovams, kine ieškantiems tik paprasčiausios pramogos. Kad „perskaitytum“ jo filmus, reikia turėti meno suvokimo patirties. Tokį kiną vadiname autoriniu, ir būtent jis asmeniškai mane domina“, – sako Rygos kino gamybos kompanijos „Locomotive productions“ vadovas.

Kai U. Kim ir R. Vinovskis 2013 m. Tarptautiniame Varšuvos festivalyje buvo apdovanoti Specialiu žiuri prizu už „Lošėją“, sprendimas buvo motyvuotas tuo, kad „nežiūrint ribotų finansinių galimybių, prodiuseriai įgyvendino šiuolaikinį gyvą pasaulį vaizduojantį filmą“. Tuomet tarptautinė žiniasklaida atkreipė ypatingą dėmesį į tai, kad prodiuseriai suvienijo Lietuvos ir Latvijos kinematografininkus. K. Vildžiūno „Senekos diena“ yra filmas, kuriuo U. Kim, R. Vinovskis ir Estijos prodiuserė Riina Sildos („Amrion OÜ“) toliau vysto bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino platformos idėją. „Senekos diena“ – pirmas bendras šių trijų šalių filmas.

Filmo „Senekos diena“ plakatas GPĮ archyvas
Filmo „Senekos diena“ plakatas
GPĮ archyvas

Latvijos kinematografininkų komanda prisidėjo ir prie filmavimo darbų, ir prie postprodukcijos. „Labai tikiu mūsų šalių bendros platformos idėja ir prisidedu prie jos sklaidos, kiek tik galiu. Mes turime panašią kino istorijos raidą, finansavimo galimybes, tačiau mūsų mentalitetai skirtingi, ir tai yra įdomu. Apjungę geriausius šalių profesionalus, galime pasiekti neblogų rezultatų,“ – sako R. Vinovskis.

„Senekos dienos” veiksmas rutuliojasi Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse ir mūsų dienomis. Keli aštuoniolikmečiai paskutiniais sovietmečio metais įkuria Senekos draugiją, kurios narių motto „Gyvenk kiekvieną dieną taip, tarsi ji būtų paskutinė”. Meilės trikampis jaunų maksimalistų draugiją išardo tuomet, kai Baltijos kelyje tautos patiria bendrumo jausmą. Po dvidešimt penkerių metų filmo herojus Simonas, sėkmingas žmogus, vis dažniau prisimena save, kažkada jaunystėje atsisakusį gilių jausmų.

Filme vaidina aktoriai Dainius Gavenonis, Elžbieta Latėnaitė, Marijus Mažūnas, Vesta Grabštaitė, Arūnas Storpirštis, Arūnas Sakalauskas, Ina Marija Bartaitė, Emilija Latėnaitė, Ričardas Vitkaitis, Daiva Rudokaitė ir kt.

Filmo gamybą iš dalies parėmė Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos, nacionalinio kino centrai Latvijoje ir Estijoje, Europos Sąjungos programa „Media”, Europos Tarybos fondas „Eurimage”. Filmo premjera Lietuvoje – rugsėjo 30 d.

Komentarai