fbpx
Filmų apžvalgos, Repertuaro filmai

„Pusryčiai pas Tifanį“ – žavesiu pritrenkiantis filmas (apžvalga)

Kadras iš filmo „Pusryčiai pas Tifanį“ Kino centro „Skalvija“ archyvas
Kadras iš filmo „Pusryčiai pas Tifanį“
Kino centro „Skalvija“ archyvas

„Gyvenchi“ juoda suknelė ir akiniai nuo saulės – tokią Audrey Hepburn geriausiai atsimename iš jau klasika tapusio filmo „Pusryčiai pas Tifanį“ (Breakfast at Tiffany‘s, 1961). Kompozitorius Henry Mancini gavo net du „Oskarus“: už garso takelį ir geriausią dainą „Mėnulio upė“ (angl. Moon River), kurią atlieka pati aktorė. Knygos, pagal kurią ir yra pastatytas šitas filmas, autorius Trumanas Capote norėjo, kad pagrindinį vaidmenį atliktų Marilyn Monroe. Bet jos vadybininkas jai patarė, kad tai gali pakenkti jos įvaizdžiui. Aktorė vaidinti atsisakė ir pagrindinės veikėjos vaidmuo atiteko Audrey Hepburn. Už kurį ji buvo nominuota „Oskarui“ ir tapo viena įsimintiniausių XX a. stiliaus ikonų.

Holi Golaitli – iš pirmo žvilgsnio nerūpestinga svajoklė, už pinigus į pasimatymus vaikščiojanti su turtingais vyrais, nuo pat pirmų filmo akimirkų paperka žiūrovus kitokiu požiūriu į gyvenimą. Nors ji ir neturi rimto darbo ir naktis praleidžia būdama vakarėliuose, Holi veidą nušviečianti šypsena, jos manieros, išsiblaškymas ir kartu išreiškiamas moteriškumas priverčia truputį pavydėti. Niekada negyvenau tais laikais, bet žiūrint filmą apima nostalgija ir, atrodo, viskas yra taip artima, tačiau jau seniai praėję.

Kadras iš filmo „Pusryčiai pas Tifanį“ Kino centro „Skalvija“ archyvas
Kadras iš filmo „Pusryčiai pas Tifanį“
Kino centro „Skalvija“ archyvas

Holi gyvenimas pradeda keistis, kai ji sutinka jauną rašytoją Polą Varjaką (George Peppard), kuris taip pat yra išlaikomas turtingos, vedusios moters. Nuo pat pradžių jie nusprendžia būti tik draugais. Holi jį pradeda vadinti Fredu, kadangi jai Polas primena kare esantį jos brolį. Čia pradeda atsiskleisti trapioji pagrindinės veikėjos pusė. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo nerūpestinga vakarėlių mėgėja, filmo eigoje ją pradedame matyti kitokią – gležną ir gyvenimo sužeistą. Holi svajoja ištekėti už turtingo vyro, nes galvoja, kad taip pasibaigs visi jos vargai. Tačiau jos kelyje atsiranda tik netikę vyrai, nuo kurių ji bando pabėgti Polo draugijoje ir žvalgantis po „Tiffany & Co“ vitrinas, kurios ją iškart nuramina.

Jų jausmai pradeda keistis, tačiau Holi nenori to pripažinti ir nusprendžia juos ignoruoti. Filme išgirstamos jau klasika tapusios frazės: „Žmonės neturi niekam priklausyti.“ ir „Niekam neleisiu, kad mane uždarytų į narvą.“ Taip veikėja supranta meilę, nuo kurios ji bando pabėgti. Jai paprasčiau yra ištekėti už nemylimo turtingo vyro ir manyti, kad ji yra laisva. Holi ir jos bevardė katė niekam nepriklauso. Taip nusprendžia veikėja, tačiau meilė yra per daug stipri ir pakeičia viską.

Kadras iš filmo „Pusryčiai pas Tifanį“ Kino centro „Skalvija“ archyvas
Kadras iš filmo „Pusryčiai pas Tifanį“
Kino centro „Skalvija“ archyvas

„Pusryčiai pas Tifanį“ visada išliks įsimintiniausiu Audrey Hepburn filmu. Nors aktorė „Oskarą“ gavo už filmą „Atostogos Romoje“ (Roman Holiday, 1953), Holi Golaitli tapo viena įsimintiniausių veikėjų kino istorijoje. Jos atliekama daina „Mėnulio upė“ buvo išrinkta įsimintiniausia Holivudo filmų daina. O juoda „Gyvenchy“ suknelė – garsiausia tokio tipo suknele. Tai turbūt pirmasis man žinomas filmas, kai knyga yra prastesnė už jos ekranizaciją. Juk dažnai tenka girdėti, kad knyga neprilygsta filmui, tačiau čia atrodo, jog yra viskas atvirkščiai. Audrey Hepburn sukūrė ikoną, kuriai jokia knygos veikėja neprilygs. Taip pat dėl susiklosčiusio tokio gyvenimo ja gali žavėtis ir jos gailėtis.

Pamačiusi filmą, iškart užsimaniau užsivilkti juodą, mažą suknelę. Galbūt, toks yra aktorės žavesys, kuris priverčia kiekvieną moterį išsižadėti kasdienių džinsų. Nors istorija iš pradžių gali pasirodyti kiek paviršutiniška, tačiau ją režisierius Blake`as Edwardsas labiau išplėtoja ir leidžia suprasti, kodėl Holi pasirinko tokį gyvenimą. Ji nėra vien graži vyrų puošmena, tačiau gyvenimo ramybės ieškanti moteris, kurią šiame filme ir pamatysite.

Filmo anonsas:

Komentarai