fbpx
Naujienos

Režisieriams trumpi filmai – ir kūrybinė laisvė, ir malonumai mažomis dozėmis

Kadras iš filmo „Velniop sąžiningą žaidimą“ Festivalio „Vilniaus kino šortai“ archyvas
Kadras iš filmo „Velniop sąžiningą žaidimą“
Festivalio „Vilniaus kino šortai“ archyvas

Vienoje trumpametražio filmo minutėje gali tilpti visas pasaulis ir dar likti vietos žiūrovų nuostabai. Tai atskleis 8-asis tarptautinis trumpų filmų festivalis „Vilniaus kino šortai“, kuris sostinėje prasidės jau ketvirtadienį, spalio 10 d. Kuo trumpos kino formos vilioja režisierius? Kuo jos žavi kino mėgėjus? Mintimis apie tai dalijasi žinomi Lietuvos kino režisieriai ir reklamos specialistai.

Dokumentinio kino režisieriui, Nacionalinės premijos laureatui Audriui Stoniui trumpametražis filmas pirmiausia asocijuojasi su kinematografine laisve – čia gali sau leisti žaisti, eksperimentuoti, daryti tai, ko galbūt nedrįstum kurdamas ilgametražį filmą. Kaip sako kūrėjas, prie trumpametražio kino vis dažniau grįžta ir didieji režisieriai.

„Garsūs kino autoriai trumpąsias formas atranda iš naujo. Jiems tai laboratorija, kurioje netvyro įtampa. O ar šiandien kiekvienas gali kurti trumpą filmą? Nemanau. Čia tas pats, kaip pasakyti – viso Bacho koncerto nesugročiau, bet duokite jo trumpą preliudą – ir atliksiu“, – teigia A. Stonys.

„Malonumai mažomis dozėmis“, – tokią pirmą asociaciją žodžiai „trumpametražis filmas“ sukelia Tomui Ramanauskui, reklamos agentūros „New!“ kūrybos vadovui, kuriančiam savo pirmąjį animacinį filmą „Po mirties, prieš pragarą“ („After Death, Before Hell“). Anot jo, geras trumpas filmas – tai lyg atsitiktinis dviejų žmonių akių susitikimas keisčiausiomis aplinkybėmis, o blogas primena musę ar uodą, kurį nori kuo greičiau sunaikinti. Šiandien kurti filmus, anot T. Ramanausko, lengva, bet gerų filmų nuo to nedaugėja.

Trumpametražį filmą savotiška tarpine stotele laiko režisierius ir prodiuseris Donatas Ulvydas. „Trumpas kinas – tai galimybė kino kūrėjams parodyti savo stilių, išmonę ir meninius sprendimus prieš kuriant ilgametražį filmą. Tai lyg kontrolinis darbas“, – teigia D. Ulvydas. Jo nuomone, trumpametražiai filmai šiandien puikiai pritaikyti festivaliams – tai geriausia vieta, kur kūrėjai gali būti pastebėti.

„Vilniaus kino šortų“ metu dvylikoje konkursinių programų bus parodyti 69 filmai iš 31 šalies, kurie jau spėjo apkeliauti prestižinius kino festivalius visame pasaulyje. Festivalio pabaigoje bus paskelbtas geriausias konkursinės programos trumpametražis filmas, kurio autoriams atiteks Lietuvos kino postprodukcijos kompanijos „Madstone“ įsteigtas prizas.

Festivalyje bus parodytos ir trys specialiosios programos – prancūziškų komedijų, vieno didžiausių Europoje trumpametražių filmų festivalio „Brest European Short Film Festival“ septynių juostų programa ir lietuvių režisierės Oksanos Burajos filmų retrospektyva.

Spalio 10–13 d. didžiausio Baltijos šalyse trumpų filmų festivalio „Vilniaus kino šortai“ filmai bus rodomi Vilniuje, kino teatruose „Forum Cinemas Vingis“, „Skalvija“ ir „Pasaka“. Bilietai į šiuos seansus jau parduodami. Spalio 15–20 d. festivalis keliaus net per 6 Lietuvos miestus – Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, Panevėžį, Nidą, Ukmergę.

Festivalio vaizdo klipas:

Festivalio „Vilniaus kino šortai“ informacija

Komentarai