Vaidybinio kino filmo „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“ vienas režisierių Ričardas Marcinkus savo kailiu patyrė intelektinės nuosavybės vagystę. Kreipęsis į jo interesus atstovaujančią asociaciją AVAKA, kino kūrėjas pripažino, kad be organizacijų įsikišimo kūrėjams tenka kovoti su vėjo malūnais.
„Kai filmas pasirodo prekyboje DVD formatu, tą pačią dieną atsiranda piratinėse svetainėse. Taip atsitiko ir mūsų filmui, – pasakojo režisierius R. Marcinkus. – Šioje vietoje svarbus principinis, moralinis dalykas – vertinu tai, ką mes kūrėme, į šį filmą investavome savo pinigus. Ir kai kas nors ateina ir pasiima tavo žiūrovą, ne tiesiogiai, bet vis tiek tai vadiname vagyste.“
Filmą „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“ kūrusi kompanija „Full Screen“, o taip pat ir R. Marcinkus yra audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA nariai, todėl kreipėsi pagalbos į AVAKA, kad jų filmas būtų pašalintas iš interneto.
„Tokioje situacijoje esi vienas lauke karys ir reikalinga tave ginanti organizacija, kad išvengtum intelektinės vagystės pasekmių kaip įmanoma greičiau. Kadangi aš pats ir mūsų kompanija esame AVAKA nariai, tiesiog kreipėmės į asociaciją, kad filmas būtų pašalintas iš piratinių tinklapių ir mes neprarastume pajamų už parduodamų DVD tiražą. AVAKA operatyviai sprendė problemą, investavo pinigus į filmo apsaugą ir greitai pašalino filmo turinį iš populiariausių svetainių“, – pasakojo R. Marcinkus.
„AVAKA vykdo monitoringą, aktyviai renka informaciją internete ir teisiniu keliu padeda asociacijos nariams užkirsti jų kūrinių neteisėtą naudojimą viešoje erdvėje. „Sauliaus ir Pauliaus“ atvejis nėra vienkartinė akcija. Mes turime numatę ilgalaikę strategiją, kaip padėti AVAKA nariams užtikrinti jų teisių apsaugą internete. Pastebėję pažeidimus, iškart reaguosime bei imsimės teisinių primonių, kad pažeidimų internete mažėtų“, – patikino AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas.
Asociacijos direktorius priminė, kad žmonės, nelegaliai parsisiųsdami filmus, rizikuoja gauti didžiules baudas, nes atsakomybė už filmo neteisėtą panaudojimą tenka ne tik jį siūlančioms svetainėms, bet ir konkretiems asmenims. Filmą parsisiuntusio žmogaus identifikacija yra nustatoma pagal jo sutartį su interneto operatoriumi. Tam žmogui, kurio vardu registruotas internetas, gali tekti sumokėti keliasdešimt tūkstančių eurų siekiančią baudą.
„Iš tiesų gali nukentėti nekalti žmonės: jei anūkas atsisiunčia filmą, baba gali būti pasodinta į kalėjimą. Apie tai mes, žinoma, sukursime kitą filmą… Tiesa, paminėdamas babą, aš neturėjau galvoje Bernadetos Lukošiūtės, tokį personažą kūrusios „Sauliaus ir Pauliaus“ istorijoje“, – juokavo R. Marcinkus.
Jo ir režisieriaus Simono Aškelavičiaus filmas „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“ tebegyvena aktyvų gyvenimą: šią vasarą lietuvių veiksmo komediją galima bus pamatyti visoje Lietuvoje vykstančio kino festivalio „Sidabrinės gervės naktys“ programoje.
AVAKA informacija