fbpx
Lietuviški filmai, Naujienos

Režisierius Vincas Sruoginis: „Apie Sausio 13-ąją noriu papasakoti iš Amerikos lietuvio perspektyvos“

Vincas Sruoginis

Filmo „Nematomas frontas“ kūrėjas V. Sruoginis sugrįžo į Lietuvą po dvejų metų pertraukos su naujo filmo scenarijumi toliau rinkti jam medžiagos. Dalyvavo renginiuose Sausio 13-ajai atminti ir susitiko su to meto įvykių liudininkais ir dalyviais.

„Yra visiems žinomų ir užfiksuotų dalykų, tokių kaip tankai, kareiviai, užgrobta televizijos studija, o aš savo scenarijui ieškau to, kas liko „už kadro“. Pavyzdžiui, iš vienos moters išgirdau, kad tą šeštadienį visą dieną veikė dienos centras, kuriame vaikus prižiūrėjo savanoriai. Vaikus tų tėvų, kurie ėjo ginti Parlamento ir televizijos bokšto. Mane, kaip tėvą, šis pasakojimas pribloškė. Iš tų mažų, beveik nepastebimų dalykų ir susidėjo neįtikėtinai stiprus, istorijos eigą pakeitęs vieningas lietuvių pasipriešinimas“, – neslėpė susižavėjimo V. Sruoginis.

Režisierius sakė jaučiantis asmeninę atsakomybę savo naujajame filme „Juodasis sekmadienis“ papasakoti apie Sausio 13-ąją, kurią iš televizijos reportažų prisimena ir pats, nes tuo metu buvo paauglys. Gimęs ir augęs JAV, jis visada jautėsi lietuvis. Šeimoje kasdien buvo kalbama, galvojama ir svajojama apie Lietuvą, aktyviai ir viešai išsakoma pozicija už Lietuvos nepriklausomybę Vašingtono protestuose, organizuojami susibūrimai.

Kartu su Vincu Sruoginiu dirbanti prodiuserė Živilė Gallego, visai neseniai Lietuvos žiūrovams pristačiusi didelės sėkmės sulaukusį filmą „Emilija iš Laisvės alėjos“, sako norinti ir pati prisidėti prie pasakojimo apie svarbius įvykius, patirtus vaikystėje, kurie tapo jos vertybių pamatu. „Man labai įstrigo Vinco žodžiai, kad Lietuvos lietuviai manosi turį didesnę teisę į iškovotą laisvę, negu užsienio lietuviai, kurie už tą pačią laisvę nenuilsdami tęsė kovas už Atlanto. Labai džiaugiuosi, kad mus sujungė lietuvybė – mūsų karta, užaugusi skirtingose žemės pusėse, dabar gali drauge dirbti kurdama tokį svarbų istorinį filmą“,  – sakė Ž. Gallego.

Filme „Juodasis sekmadienis“ Sausio 13-osios d. įvykius ketinama parodyti jaunos Amerikos lietuvės akimis. Tai bus bendros Amerikos-Lietuvos gamybos filmas, jį prodiusuoja „Tiny Giant Films“ ir „Fralita Films“.

Komentarai