fbpx
Naujienos, Svetur

Roterdamo kino festivalyje pristatytas paskutinis Z. Khalvashi filmas „Loto“

iš kairės operatorius Giorgi Shvelidze, prodiuseriai Sulkhan Turmanidze ir Ieva Norvilienė, režisieriaus dukra Tamta Khalvashi IFFR23

Savaitgalį Roterdamo tarptautiniame kino festivalyje įvyko bendros Sakartvelo ir Lietuvos gamybos filmo „Loto“ (Lotto, 2023) pasaulinė premjera. Viename ryškiausių Europos žiemos kino renginių Zaza Khalvashi juosta varžosi „Didžiojo ekrano“ konkursinėje programoje.

Filmo veiksmas vyksta Sakartvelo pajūrio mieste Batumis, kur užaugo ir dirbo pats režisierius. Jo centre – vaikinas ir mergina. Jam – penkiolika,  jai – dvidešimt septyneri. Jie yra kaimynai, gyvena viename kieme. Vaikinas myli merginą ir stengiasi patraukti jos dėmesį. Dėl akivaizdžių priežasčių, šis troškimas susiduria su daugeliu kliūčių – kartais tai nepatogumas, kartais satyra ir juokas, o dažniausiai – tragikomiškumas. Veiksmas vyksta tipiškame pajūrio miestelyje, bendrame (taip vadinamame „itališkame“) kieme, kur gyvena skirtingų tautybių ir religijų žmonės ir visą dieną praleidžia žaisdami Loto. Ir kur vienas kito gyvenimą jie žino geriau, nei savo.

Kadras iš filmo „Loto“

2020 m. montažo etape staiga mirė režisierius Z.Khalvashi. Jo netektis buvo skausminga Sakartvelo ir autorinio kino mylėtojų bendruomenei. Paskutinį jo kūrinį užbaigė kino kūrėjo dukra Tamta Khalvashi.

Kiekvienais metais sausio pabaigoje vykstantis Roterdamo kino festivalis įsitvirtino kaip vienas svarbiausių žiemos kino renginių Europoje, kuriame dėmesys skiriamas autoriniam kinui ir videomenui. Programos sudarytojai paskutinį Z.Khalvashi filmą palygino su Béla Tarro ir Aki Kaurismäkio kūryba. „Khalvashi meistriškai siūlo žiūrovams žvilgtelėti į daugiabučių komplekso kasdienių figūrų paslaptis ir svajones: melodramatišką gitaristą, nelaimingos meilės ištiktus paauglius, vidurio gyvenimo krizę išgyvenantį smuikininką ir neseniai iš kalėjimo grįžusį nusikaltėlį. Kuomet susiduria jų kasdienis gyvenimas ir vojeristinės tendencijos, šios trumpalaikės momentinės nuotraukos sukuria intrigą ir įtampą“, – rašoma filmo pristatyme.

IFFR23

„Loto“ – antras bendras lietuvių kino gamybos įmonės UAB „Tremora“ ir „BAFIS“ kino projektas. Prodiuserė Ieva Norvilienė dirbo ir prie ankstesniojo režisieriaus Z.Khalvashi filmo „Namė“ (Namme, 2017), kuris buvo atrinktas Sakartvelo kandidatu į „Oskarą“ bei laimėjo Amerikos kinematografininkų asociacijos apdovanojimą. Abiem juostoms garso takelį kūrė garso režisierius Jonas Maksvytis ir „Up Records“. Vaizdo postprodukcija rūpinosi „BBPostHouse“.

Filmo gamybą iš dalies parėmė Lietuvos kino centras, Sakartvelo kino centras ir Adzarijos regioninis fondas.

Filmo premjera numatoma šių metų rudenį.

Filmo anonsas: 

Komentarai