fbpx
Kino pavasaris, Naujienos

Rusiją sužavėjusi aktorė S. Janušauskaitė: „Po vaidmens „Žvaigždėje“ nusifilmavau dar 4 filmuose“

Filmo „Žvaigždė“ pristatymas Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Filmo „Žvaigždė“ pristatymas Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Filmo „Žvaigždė“ pristatymas
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Sekmadienį festivalyje „Kino pavasaris“ įvyko viena daugiausia dėmesio sutraukusių premjerų: režisierės Annos Melikyan Rusijoje sukurta drama „Žvaigždė“. Vieną pagrindinių vaidmenų joje atlikusi Severija Janušauskaitė Rusijos kino apdovanojimuose pripažinta geriausia aktore.

„Žiūrėkit, kentėkit. Filmas gali sukelti visas įmanomas emocijas. Pradžioje – neigiamas, erzinančias. Vėliau priešingas. Kiek patys atsiversite, tiek jums patiems bus geriau“, – prieš seansą žiūrovams patarė pati S. Janušauskaitė, Lietuvos publikai lig tol geriausiai pažinta iš vaidmenų vietos filmuose „Anarchija Žirmūnuose“ ir „Miegančių drugelių tvirtovė“.

„Žvaigždė“ yra filmas apie debiutuojančią aktorę Mašą, kuri svajoja tapti žvaigžde. Fizinius trūkumus mergina nori užgožti plastinėmis operacijomis. Šalia Mašos nuolat sukinėjasi jautrus ir drovus paauglys. Jis jaučiasi nesuprastas turtingo tėvo ir arogantiškos pamotės Margaritos. Likimas suveda Mašą ir Margaritą netikėčiausiomis aplinkybėmis.

Kadras iš filmo „Žvaigždė“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Žvaigždė“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Būtent Margaritos vaidmenį atliko S. Janušauskaitė. Už jį aktorė gavo Atvirojo Rusijos kino festivalio „Kinotauras“ apdovanojimą ir nacionalinę Rusijos kino premiją „Auksinis erelis“. Neseniai S. Janušauskaitė nominuota ir kino apdovanojimuose „Nika“, dar vadinamuose „Rusijos Oskarais“.

Vaidmeniui rekomendavo A. Storpirštis

„Žvaigždėje“ yra ir daugiau lietuviškų akcentų: jame taip pat vaidino aktoriai Juozas Budraitis ir Arūnas Storpirštis, filme skamba Alinos Orlovos dainos.

Būtent A. Storpirščio dėka filmo režisierė ir sužinojo apie S. Janušauskaitę. „Manęs paklausė, kas Lietuvoje galėtų tikti vaidmeniui – rekomendavau Severiją“, – sakė taip pat filmo premjeroje Vilniuje dalyvavęs aktorius.

Kodėl režisierė pasirinko būtent S. Janušauskaitę, kuri net deramai nemokėjo rusų kalbos, pačiai aktorei lig šiol yra keista. „Rusijoje yra tam tikra vaidybos mokykla, turinti savas klišes. Galbūt režisierė norėjo ko nors, kas jų neturėtų. Žinau, kad jie ieškojo aktorių ir kitur Europoje – Prancūzijoje, Vokietijoje. Galbūt tiesiog tiko mano charakteris. Nežinau. Bet čia jų reikalai. Man duoda vaidmenį – aš ir neriu“, – sakė aktorė.

Alina Orlova Filmo „Žvaigždė“ pristatymas Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Alina Orlova
Filmo „Žvaigždė“ pristatymas
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

 

Janušauskaitė neslėpė – vaidmuo „Žvaigždėje“ jau dabar atvėrė jai duris į naujas kino aikšteles Rusijoje. Po šio filmo aktorė nusifilmavo dar keturiose juostuose, o prieš kelias dienas gavo pasiūlymą suvaidinti pagrindinį vaidmenį Aleksejaus Popogrebskio filme. Šio režisieriaus filmas buvo nominuotas „Auksiniam lokiui“ Berlyno kino festivalyje.

 

Ji taip pat pasidalijo savo patirtimi ruošiantis vaidmeniui „Žvaigždėje“. „Atvykau praktiškai nemokėdama kalbos. Mokykloje iki penktos klasės mokiausi rusų, bet sutikusi Anną (režisierę) mokėjau tik savo vardą pasakyti ir tiek. Bet jie samdė man mokytoją, filmavimai užtruko tris mėnesius, tad staigiai puoliau į kalbos subtilybes ir gana greitai persilaužiau.

Po to buvo vairavimo ir nardymo pamokos. Filme po vandeniu esu tik kelias sekundes, bet dėl jų reikėjo daug stengtis. Buvo nelengva ir emociškai. Nėriau į Maskvą, į miestą, kuris man buvo ir tebėra baisus. Tuos tris filmavimo mėnesius tiesiog gyveni, esi vienas. Man padėjo buvimas be sūnaus, nors jo labai ilgėjausi tuo metu. Padėjo kolegos“, – prisiminė S. Janušauskaitė.

Tiek S. Janušauskaitei, tiek A. Storpirščiui įspūdį paliko, kaip rimtai režisierė ruošėsi šiam filmui.

Severija Janušauskaitė Filmo „Žvaigždė“ pristatymas Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Severija Janušauskaitė
Filmo „Žvaigždė“ pristatymas
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

„Filmui ji ruošėsi dvejus metus. Mane nustebino stiprūs jos reikalavimai visai filmavimo grupei, aktoriams. Ji jauna režisierė – buvau sužavėtas, kad gali šitaip dirbti. Lenkiu prieš ją galvą“, – kalbėjo A. Storpirštis.

„Nebuvo jokio darbo imitavimo. Režisierės požiūris į darbą buvo labai rimtas. Buvo aišku, kokią temą ji nori ištransliuoti, kokią žinutę išsakyti, o komanda buvo pasiruošusi dirbti“, – jam antrino ir S. Janušauskaitė.

Filme – ir A. Orlovos muzika

„Žvaigždė“ gerą įspūdį paliko ir A. Orlovai – žiūrovai filme galėjo išgirsti net kelias jos dainas. Sekmadienį dainininkė ir dainų autorė pirmą kartą pamatė filmo galutinę versiją. Režisierė panoro Alinos muzikos, išgirdusi šią atlikėją koncertuojant Maskvoje.

„Filmas man patiko vos pamačius tik darbinę jo versiją. Prieš tai teko žiūrėto Annos dramą „Undinė“. Paliko šviesų įspūdį. Tada dar buvau mačiusi nedaug naujojo Rusijos kino. Prieš šį filmą su režisiere susitikome Maskvoje, prieš koncertą. Nusprendėme pabandyti dirbti kartu. Ilgainiui labai susigyvenau su herojais. Tai liūdnas filmas, bet ir labai gražus“, – įspūdžiais dalijosi A. Orlova.

Kadras iš filmo „Žvaigždė“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Žvaigždė“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Nepalaiko Kremliaus politikos

Po sėkmės Rusijoje S. Janušauskaitė sulaukia daug klausimų apie savo požiūrį į Rusijos prezidentą V. Putiną ir šios šalies politiką Ukrainoje. Tačiau jau anksčiau įvykusioje „Kino pavasario“ spaudos konferencijoje aktorė užtikrino, kad jokiu būdu nepalaiko nei karo, nei Putino sistemos.

Ji kalbėjo, kad Rusijos kino pasaulyje palaiko tokią pačią poziciją, kaip ir filmo „Leviatanas“ režisieriai, kurių Vakaruose puikiai įvertintas filmas atvirai kritikuoja šiandieninę Rusiją, parodo šalyje esančią korupciją ir žmonių bejėgiškumą.

„Niekada nemaniau, kad viskas pasisuks taip. Maniau, kad būsiu Europos aktorė. Rusija niekada nebuvo mano svajonių šalis – ir nėra. Bet atsitiko taip, kad esu norima ten, man smagu, kad šioje šalyje turiu galimybę dirbti su labai talentingais žmonėmis. Aš vis tiek esu lietuvė, gyvenu čia, visada su manimi galima išgerti kavos. Tiesiog myliu savo profesiją, man nesvarbu, kur dirbu“, – spaudos konferencijoje sakė S. Janušauskaitė.

Komentarai
Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje. Sukurtas 1995 metais, festivalis vieno didžiausių ir gausiausiai lankomų renginių šalyje vardą užsitarnavo pateikdamas žiūrovams kruopščiai atrinktą, didžiuosiuose pasaulio festivaliuose kino profesionalų ir mėgėjų įvertintą kino programą.