fbpx
Naujienos

Rytoj Tarptautinio Leipcigo festivalio konkursinėje programoje – naujo O. Burajos filmo „Liza, namo!“ pasaulinė premjera

Filmo „Liza, namo!“ plakatas

Spalio 29 d. prasidėjusio 55-ojo Tarptautinio Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalio konkursinėje trumpametražių filmų programoje bus parodytas naujas režisierės Oksanos Burajos filmas „Liza, namo!“.

Tarptautinis Leipcigo festivalis yra vienas iš seniausių ir garbingiausių dokumentinio ir animacinio kino forumų pasaulyje, tad kvietimas dalyvauti jo konkurse filmo kūrėjams ypač svarbus. Tai ir patvirtinimas, kad garsiausių festivalių susidomėjimas lietuvišku dokumentiniu kinu nenuslūgsta. Ankstesniais metais Leipcige pagrindiniu „Auksinio balandžio“ prizu yra apdovanotas Arūno Matelio filmas „Prieš parskrendant į Žemę“, Medijų diplomu – režisierių Dianos ir Kornelijaus Matuzevičių filmas „Iliuzijos“. 2006 m. šiame festivalyje buvo parodyta plati lietuviškos dokumentikos ir animacijos retrospektyva – režisierių A. Matelio,  Janinos Lapinskaitės, Rimanto Gruodžio, Valdo Navasaičio, Henriko Šablevičiaus, Audriaus Stonio, O. Burajos, Jūratės Leikaitės, Antano Janausko, Aurikos ir Algirdo Selenių filmai.

O. Burajos filmas „Liza, namo!“ dėl Tarptautinio Leipcigo festivalio prizų šįmet konkuruos su 11 trumpametražių filmų iš įvairių pasaulio šalių.

Po pasaulinės premjeros Leipcigo festivalyje filmą pamatys ir Lietuvos žiūrovai. Nacionalinė filmo premjera įvyks Europos kino forume „Scanorama“, kuris lapkričio 10 dieną  prasidės Vilniuje.„Scanoramos“ organizatoriai juostą „Liza, namo!“ pakvietė dalyvauti konkursinėje programoje „Naujasis Baltijos kinas“.

Naujo O. Burajos dokumentinio filmo “Liza, namo!” herojė dažnai pabėga iš namų, konfliktuoja su artimaisiais. “Kodėl nuolat bėgi? Ko tau trūksta?” –  girdi klausimus mergaitė. Kaip paaiškinti tai, kas aišku tik labai trapiai vaikiškai sielai? Lizą supa grubi, brutali realybė. Ar ilgai vaikas pajėgs priešintis aplinkai ir išsaugos svajonę?

„Norėjau mąstyti ir kalbėti apie ploną mūsu vilčių kiautą, apie pažeidžiamas svajones, kurios asocijuojasi su vidiniu vaiko pasauliu. Norėjau įsižiūrėti į tai, kas žlugdo ir slopina pačius šviesiausius jausmus, norus, ketinimus. Labai gaila, kai sielos lūkesčiai priklauso nuo, nors ir nesuvoktos, bet asmenybės savastį slopinančios, žlugdančios jėgos. Ir turbūt kiekvienas žmogus tą jėgą anksčiau ar vėliau pajunta“, – sako filmo režisierė.

Per trejus filmo projekto paruošimo ir kūrybos metus O. Burajos laukė netikėtumas. Maža mergaitė, kuri tapo filmo projekto įkvėpėja, laikui bėgant augo, vaikiškos sielos būsena, kurią siekė užfiksuoti režisierė, pasikeitė. O. Burajai teko ieškoti kitos filmo herojės. „Viena mergaitė lyg pasiūlė filmo idėją, o įgyvendino – kita. Bet dabar man atrodo, kad būtent Lizos laukė filmavimo kamera, būtent jos istoriją reikėjo papasakoti“, – įsitikinusi juostos „Liza, namo!“ autorė.

Filmo „Liza, namo!“ operatorė Kristina Sereikaitė, garso režisierius Giedrius Aleknavičius. Filmas sukurtas bendradarbiaujant Lietuvos ir Estijos kinematografininkams (prodiuseriai Uljana Kim ir Arko Okk).

„Liza, namo!“ yra septintas dokumentinis O. Burajos filmas. Garsiausių režisierės filmų „Mama“, „Dienoraštis“, „Išpažintis“ herojai atsiveria prieš režisierės kamerą (ji pati šių filmų operatorė), jie neslepia savo fantazijų, sapnų, neretai mistifikuoja kasdienybę, įžiūri joje stebuklinius dalykus.

Režisierė O. Buraja yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventė, studijavo aktorinį meistriškumą, televizijos ir kino režisūrą. Pirmas režisierės filmas „Mama“ (2001) kino festivalyje „Visions of Life“ Norvegijoje buvo apdovanotas specialiu prizu, o kino mokyklų festivaliuose Estijoje ir Kroatijoje, garsiame Klermono-Ferano trumpametražių filmų festivalyje Prancūzijoje pelnė pagrindinius apdovanojimus.

Sėkmė lydėjo ir kitus O. Burajos filmus. „Dienoraštis“ (2003) buvo pakviestas į vieną didžiausių ir garsiausių dokumentinio kino švenčių – Amsterdamo tarptautinį dokumentinių filmų festivalį, viešėjo festivaliuose Belgijoje, JAV, Norvegijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, apdovanotas vienu pagrindinių Klermono-Ferano festivalio prizu. O. Burajos dokumentinis eksperimentinis dviejų dalių filmas „Išpažintis“ (2009) dalyvavo konkursinėje  Tarptautinio trumpametražių filmų festivalio Oberhauzene (Vokietija) programoje, pelnė specialų žiuri prizą NVS šalių, Latvijos, Lietuvos ir Estijos festivalyje „Kinošok“ (Rusija).

Režisierė O. Buraja savo naują dokumentinį filmą „Liza, namo!“  Tarptautinio Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalio žiūrovams pristatys lapkričio 2 ir 3 dienomis, o Europos kino forumo „Scanorama“ programoje Vilniuje jį bus galima pamatyti lapkričio 11 dieną.

 Uljanos Kim studijos  informacija.

Komentarai