fbpx
Naujienos

Savaitgalį Panevėžyje svečiuosis Tarptautinis Kauno kino festivalis

Kadras iš filmo „Lorė“ TKKF archyvas
Kadras iš filmo „Lorė“
TKKF archyvas

Visą artimiausią savaitgalį panevėžiečių ir miesto svečių laukia pažintis su geriausiais Tarptautinio Kauno kino festivalio programos filmais. Filmų seansų gausa palepinęs Kauno bei Vilniaus žiūrovus septintasis Tarptautinis Kauno kino festivalis atvyksta į Panevėžio kino centrą „Garsas“.

Tarptautinio Kauno kino festivalio programą Panevėžyje atidarys prieš tris dešimtmečius sukurta prancūzų režisieriaus Maurice Pialat romantinė drama „Lulu“ (1980). Šiame filme bandoma atsakyti į egzistencinius klausimus, o meilės istorija susikerta su veikėjų socialine aplinka, virš kurios jie nesugeba pakilti. Teigiama, jog šiame filme dar jauni aktoriai Gerardas Depardieu ir Isabellė Huppert neabejotinai suvaidino vienus gražiausių vaidmenų savo karjerose. Tiesa tai ar melas, Panevėžio sinefilai galės įsitikinti jau šį penktadienį.

Netrukus po prancūziškos klasikos seanso žiūrovai turės galimybę susipažinti su visiškai nauju airių režisieriaus Brendano Muldowney ilgametražiu kūrinių – „Amžiną meilę“ (2013). Šioje juostoje autorius perkelia japonų rašytojo Kei Oiši romaną „Mylėti mirusįjį“ į europinę aplinką, išlaikydamas itin stiprią savižudybės bei ritualizuotos mirties tematiką, būdingą japonų kultūrai. Neįtikėtinai trapiu, permatomu tarsi krištolas operatoriaus Tomo Comerford darbu bei nežemišku, kartais net atonaliu kompozitoriaus Barto Westerlaken muzikiniu takeliu festivalis kviečia pasigrožėti kino centre „Garsas“.

Tarptautinis Kauno kino festivalis supažindins ir su šiemet Kanų kino festivalyje Auksine palmės šakele apdovanoti prancūzų režisieriaus Abdellatifo Kechiche’o kūryba. Panevėžiečiai turės galimybę pamatyti vieną iš naujausių šio režisieriaus filmų – „Juodoji Venera“ (2010). Ši dramatiška istorija apie išnaudojimą ir pasipriešinimą nominuota „Auksinio liūto“ apdovanojimui 2010-ųjų Venecijos kino festivalyje, Italijoje.

Šeštadienį kino žiūrovai bus strimgalviais nunešti į nežabotą jaunystės pasaulį kartu su juosta „Slėpkite šypsenas“ (2012). Po kaimelio apylinkėse įvykusios tragedijos du paaugliai broliai Tomis ir Erikas stoja akistaton su žmonių tarpusavio ryšio kaita, prigimties paslaptimis bei savo pačių mirtingumu. JAV režisieriaus Daniel Patrick Carbone gyvenimo patirtimi paremta drama „Slėpkite šypsenas“ – tai tarsi neduodančių ramybės praeities įvykių tyrimas žvelgiant per neretai iškreiptą jauno žmogaus suvokimo lęšį.

Vaidybinis Elina Psykou filmas „Amžinasis Antonio Paraskevo sugrįžimas“ (2013) išrinktas geriausiai vystomu projektu Tarptautiniame Karlovy Varų kino festivalyje, Čekijoje. Nuostabi europietiška komedija, satyriškai perteikianti Graikijos ekonominės krizės padarinius, supažindins žiūrovus su Antoniu Paraskevu, „dingusiu“ pirmaujančio televizijos kanalo populiarios rytinės laidos vedėju. „Dingimo“ priežastis aiškinsimės jau šį šeštadienį. Susitikimo vieta nesikeičia.

Savaitgaliui įsisiūbavus Tarptautinis Kauno kino festivalis įgaus dar daugiau prancūziško žavesio. Šeštadienio vakarą – Prancūzijos kino akademijos Didžiuoju prizu apdovanota juosta „Indijos daina“ (1974).  Šiame poetiškai ir estetiškai įtaigiame filme aiškiai juntama literatūros įtaka. „Indijos daina“ – rašytojos Marguerite Duras debiutas kine. Filmas laikomas vienu iš aštuntojo dešimtmečio Prancūzijos kino šedevrų. Tai kūrinys, novatoriškai pritaikęs garso takelį ir laužęs kinematografinio laiko suvokimą.

O sekmadienį flirtą su prancūzišku kinu pratęs romantinė drama „Už mūsų meilę“ (1983). Šioje juostoje režisierius Mauricas Pialatas atskleis nemalonius šeimyninių santykių ir Prancūzijos visuomenės aspektus, kurie stebina įžvalgumu ir brutalumu. Filmas „Už mūsų meilę“ – tai penkiolikmetės paauglės, bėgančios nuo problemų šeimoje ir slegiančios Prancūzijos provincijos pilkumos, personažo analizė.

Festivalį uždarys režisierės Cate Shortland vizualiai užburianti drama „Lorė“ (2012), kuri buvo pasirinkta šių metų Kauno kino festivalio atidarymo filmu. Apdovanojimus tarptautiniuose festivaliuose renkanti lyriška ir neįprasta Holokausto studija supažindins su Lore (akt. Saskia Rosendahl), vyresniąją seserimi, kuriai pavesta rūpintis jaunėliais, kai jų naciai tėvai paimami į sąjungininkų nelaisvę. „Lorė“ – vizualiai užburianti kelionė laiku į nepakeliamai skaudžią praeitį, kurios bauginantys šešėliai dar ilgai temdys mūsų bei ateinančių kartų atmintis.

Šiais metais Tarptautinio Kauno kino festivalio viešnagė, kad ir trumpa, tačiau emocinga, paliksianti neišdildomus prisiminimus, jei ne visam gyvenimui, tai bent jau ligi kitų metų. Septintasis Tarptautinis Kauno kino festivalis Panevėžyje svečiuosis spalio 11 – 13 d. Daugiau informacijos www.garsas.lt, www.kinofestivalis.lt.

Kino centro „Garsas“ informacija

Komentarai