fbpx
Kino gidas

Savaitgalio premjerų „greitukai“ #3

Kadras iš filmo „Atvykimas“ Šaltinis - this-is-cool.co.uk
Kadras iš filmo „Atvykimas“
Šaltinis – this-is-cool.co.uk

Turbūt būtų teisinga sakyti, jog „Atvykimas“ yra vienas tų filmų, kurio variklis sklandžiai veikia dėl trijų elementų: scenarijaus autoriaus, pagrindinio aktoriaus ir režisieriaus. Ir nors prie to variklio tempo, tono ir atmosferos reikia priprasti, visgi, kelionė yra itin kokybiška. Scenarijaus autorius Ericas Heissereris, pasiremdamas trumpametražiu filmu „Story of Your Life“ (T. Chiang), pranoksta visa galva visus savo iki šiol kurtus B lygio scenarijus ir atsiskleidžia kaip gabus pasakotojas, palikdamas tik šiek tiek žodinių šiukšlių, gana sandariame scenarijuje. Na, o Amy Adams vaidyba, kurią jai ne visada pavyksta paslėpti savo filmuose, šįkart visgi atskleidžia subtilią, sąmoningai prislopintą vidinę dramą, tinkamą tokiai netipiškai istorijai ir jos atomazgai. Žinoma, visa tai apjungiama kanadiečių režisieriaus Deniso Villeneuve talentu, dar sykį įrodant, jog jis yra vienas geriausių savo amato specialistų pasaulyje.

Asmeniškai tebemanau, jog „Sicario“(2015) tebėra geriausias jo kūrinys, tačiau šis ateivių epas yra kažkur netoli, pranokdamas bet kokius tipinius šio žanro lūkesčius. Ir tai turbūt yra bene įsimintiniausias įnašas bet kokio sinefilo kartotekoje – šimtą kartų matyta ateivių atvykimo tema yra pateikta originaliai, įtemptai ir kartu gurmaniškai. Tai reiškia raudoną šviesą auditorijai, atėjusiai pažiūrėti į nesustojančią specialiųjų efektų ir sprogimų orgiją. Be jokios abejonės, vienas geriausių šių metų filmų, kuris pateks į ne vieno kino mylėtojo 2016-tųjų topą. P. S. Filmo anonsai parodo per daug – geriausia patirtis žinant kuo mažiau.

Vertinimas: 8.5/10

Kadras iš filmo „Ledlaužis“ GPĮ archyvas
Kadras iš filmo „Ledlaužis“
GPĮ archyvas

Nors „Atvykimas“ mane nudžiugino, visgi to buvo galima tikėtis iš sėkmingos D. Villeneuve filmų statistikos. Tuo tarpu iš rusiško filmo „Ledlaužis“ nesitikėjau nieko. Nebent neišeiti iš kino salės „ledlaužio“ principu per žiūrovų kojas. Ir reikia pripažinti, jog dėl gan kokybiškos produkcijos, akies nebadančių specialiųjų efektų ir įtemptos simboliškos kovos tarp paties laivo ir ledkalnio, ši dviejų valandų istorija praslinko be didesnės tragedijos. Tiesa, filmo trukmė galėjo būti kiek apkarpyta, išvengiant visų nereikalingų šalutinių siužetinių linijų, kurios aiškiai reikalingos savai misijai, tačiau tai ne tik neturi jokios įtakos pagrindiniams įvykiams laive, bet ir žaloja filmo tempą.

Žinoma, galima įžvelgti scenaristo tikslą atskleisti didesnį egzistencinį simbolizmą tarp mirties ir gyvybės, tačiau tai neatlaiko savo ambicijų svorio. Visgi, stipriausias filmo aspektas yra drama tarp jūreivių ir galingos gamtos stichijos. Ir nors ne visų aktorių vaidyba privertė patikėti situacijos realistiškumu, visgi, ši tikrais faktais paremta istorija turi savito žavesio ir gan gerai atkuria paskutiniųjų Sovietų Sąjungos metų atmosferą. Turint omenyje gan suvaržytą 10 milijonų dolerių biudžetą, kurio didžiausia porcija atiteko postprodukcijai, „Ledlaužis“ yra smagi patirtis, turint dvi laisvas valandas ir jau mačius tuos filmus, kuriuos išties privalu dabar pamatyti kine.

Vertinimas: 6.9/10

Kadras iš filmo „Monstriukė Molė“ GPĮ archyvas
Kadras iš filmo „Monstriukė Molė“
GPĮ archyvas

Žinoma, koks savaitgalis be animacinio filmo. Ir „Monstriukė Molė“ puikiai užpildo šitą tendenciją.  Ne veltui tarp 50-ies pelningiausių visų laikų Lietuvoje rodytų filmų, beveik pusė yra animaciniai filmai. Tiesa, ši animacija nebus tokia pelninga, kaip „Troliai“ ar net tas pats „Didysis šunų pabėgimas“, tačiau ne dėl to, jog būtų prastesnis. Atvirkščiai – tai turbūt geriausiai žinanti savo auditoriją ir gražiausią animaciją turinti pasaka. Tiesa, ji neturi nei detalizuotos kompiuterinės grafikos, nei ypač originalios istorijos, tačiau būtent paprastumo, nuoširdumo ir klasikinio pasakos moralo aspektai puikiai tinka vaikams. O tėvai, nors ir neras nieko gilesnio sau (kur puikiai specializuojasi turbūt tik Pixar, Laika ir Mikros Image studijos), visgi, galės pasigauti vieną kitą pamoką ir ja pasidalinti su savo mažaisiais. Vos 70 minučių trukmės istorija galbūt labiau tiktų televizijos ekranui nei kino teatrui, tačiau šis šveicarų-vokiečių projektas nebando tampyti niekieno nervų ir tai turbūt yra bene didžiausias jo privalumas, nepaisant gan blyškios istorijos. Visgi, jei rinktis tarp kitų šiuo metu rodomų animacinių filmų (ir jau matėt „Kubo ir stebuklingą kardą“), tai Molė yra verta šanso.

Vertinimas: 6.5/10

Komentarai
Kinu susidomėjau pakankamai vėlai. Bet greitai tai tapo mano didžiausia aistra gyvenime. Kino atveriamos galimybės neturi erdvėlaikio, fizikos ir logikos barjerų. Tai bene vienintelė sritis, kurioje randu galimybę plėtoti savo sąmonę visomis kryptimis ir nesijausti uždarytas „ankštoje“ visatoje. Sudalyvavau KINFO paskelbtoje apžvalgininkų paieškoje. Toliau - istorija. Turiu puikią galimybę dalintis savo didžiausia aistra su kitais ir plėsti realybę!