fbpx
Lietuviški filmai, Naujienos, Scanorama

„Scanorama“ laukia lietuvių filmų pagrindiniam konkursui

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ trumpametražių filmų konkursas „Europos blyksniai“
Fotodiena.lt

Šiandien, birželio 19 dieną, Europos šalių kino forumas „Scanorama“ atveria viešą paraiškų registraciją į pagrindinį festivalio konkursą. Europos šalyse įsikūrę kino gamybos kompanijos, režisieriai, prodiuseriai kviečiami teikti išskirtine estetika ir autoriniu braižu pasižyminčius ilgametražius filmus, sukurtus per pastaruosius dvejus metus.

Paraiškų laukiama iki rugsėjo pirmos dienos. Atrinkti ne daugiau kaip dešimt filmų bus rodomi šių metų „Scanoramos“ programoje, festivalio metu juos vertins tarptautinė žiuri. Antrus metus vykstantis „Scanoramos“ ilgametražių filmų konkursas siekia atrasti drąsius ir originalius kylančius Europos režisierius, padėti jiems įsitvirtinti už savo šalies ribų. Pagrindinio konkurso laureatas pretenduos į piniginį 7 000 eurų apdovanojimą.

„Jubiliejiniais metais įsteigtu Europos ilgametražių filmų konkursu siekiame nevienadienių tikslų. Akivaizdu, kad įdomių ir vertingų filmų, brėžiančių Europos kino veido kontūrus, yra daugiau nei pagrindinių kino festivalių apdovanojimų. Džiaugiuosi, kad tarptautinėje erdvėje vis dažniau girdimas lietuvių kino kūrėjų balsas, kurio atgarsių ypatingai laukiame ir pagrindiniame konkurse“, – teigia Europos šalių kino forumo „Scanorama“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Pagrindinio konkurso nugalėtoju praėjusiais metais paskelbtas iranietės režisierės Mitros Farahani filmas „Iki penktadienio, Robinzonai“. Dokumentinė esė atskleidė vienas kito nepažinojusių Irano režisieriaus Golestano ir Jeano-Luco Godard’o aštuonis mėnesius trukusį susirašinėjimą elektroniniu paštu, apmąstantį žmogaus laikinumą, daugiasluoksnes žodžių ir vaizdų prasmes. Pagrindiniame konkurse dalyvavo devyni filmai, tarp jų – debiutinis lietuvių menininkės Emilijos Škarnulytės ilgametražis dokumentinis filmas „Kapinynas“. Nugalėtoją rinko tarptautinė žiuri, vadovaujama Europos kino akademijos ir Wimo Wenderso fondo direktorių valdybos narės, kino ekspertės Marion Döring.

Ryškiausi pirmieji ir antrieji režisierių filmai, atrinkti į pagrindinį konkursą, taip pat pretenduos į septynių Europos kino festivalių tinklo „Judantys vaizdai – be sienų“ (Moving Images – Open Borders) įsteigtą „New Vision Award 2024“ apdovanojimą. Laimėtojas įvertinamas piniginiu prizu ir parodomas visuose festivaliuose, kuriuose per metus apsilanko virš 250 000 žiūrovų. Tinklui priklausanti „Scanorama“ „New Vision Award 2023“ apdovanojimams nominavo vieną praėjusių metų konkurso dalyvių, islandų režisieriaus Guðmunduro Arnaro Guðmundssono juostą „Nekaltos būtybės“, kurį šis filmas laimėjo.

Šiais metais kino festivalis „Scanorama“ vyks lapkričio 9–19 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Detali informacija apie pagrindinį konkursą.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.