fbpx
Festivaliai, Naujienos, Scanorama

„Scanorama“ pristatė 16-ąjį sezoną

Akimirka iš spaudos konferencijos
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Lapkričio 8 d. startuoja Europos šalių kino forumas „Scanorama“, kuris iki pat lapkričio 25 d. į seansus kvies Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino mėgėjus. Jau 16 metų „Scanorama“ kerta visą Europą – nuo Šiaurės iki jos Pietų, supažindindama su ryškiausiais filmais iš įvairių Europos šalių. Šiemet kruopščiai atrinkti ir sugrupuoti filmai iš 34 šalių išsirikiavo 12-oje tradicinių „Scanoramos“ programų.

„Šių metų „Scanorama“ kviečia ne tik mėgautis geru kinu. Siūlome kartu su mumis atverti prasmes, glūdinčias ne istorijų paviršiuose ar veiksmo vingiuose, kviečiame iš naujo atrasti režisierius ir filmus, suvokti, kaip kino istorija tapę kūriniai nubrėžia šiandieninių meninių refleksijų kryptį“, – programą pristatydama sakė „Scanoramos“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Akimirka iš spaudos konferencijos
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Festivalio viešnia Margarethe von Trotta: apie Bergmaną asmeniškai

Laikas išbando filmus, patikrina jų kūrėjų minčių universalumą ir gylį. Šiuo požiūriu tarytum naują kvėpavimą šiandien įgyja 100-metį švenčiančio kino giganto Ingmaro Bergmano filmai, sukurti prieš pusšimtį metų. „Scanoramoje“ bus parodytas legendinis „Septintasis antspaudas“, ilgus dešimtmečius primirštas „Prisilietimas“, pirmą kartą tikrosios apimties (6 valandų) jausmingasis gigantas „Scenos iš vedybinio gyvenimo“ ir paskutinysis Bergmano kūrinys „Sarabanda“.

Ingmaro Bergmano kūrybą geriau pažinti ir suprasti padės į festivalį atvykstantys du dokumentiniai filmai apie patį kūrėją: „Bergmanas: lemtingi metai“ ir „Ingmaro Bergmano beieškant“. Pastarasis yra vienas laukiamiausių festivalio filmų, žiūrovams jį pristatys pati režisierė – Margarethe von Trotta, – kuri „Scanoramoje“ lankysis kartu su filmo bendraautoriumi, savo sūnumi Felix‘u Moeller‘iu.

„Šio filmo kelionė į „Scanoramą“, kaip ir svarbaus režisierių vizito planavimas truko labai ilgai. Visa tai, kaip ir tradiciškai stipri „Goethe’s salone“ pristatoma vokiško kino programa „Scanoramoje“ – mūsų ir Goethe‘s instituto bendradarbiavimo rezultatas. Neatsitiktinai ir „Scanoramos“ atidarymo filmu šiemet pasirinkome vokiečių režisieriaus Christiano Petzoldo „Tranzitą“ – Annos Seghers romano ekranizaciją, adaptuotą jau šių dienų Europai“, – pasakoja Gražina Arlickaitė.

Akimirka iš spaudos konferencijos
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Šiuolaikinio kino temos: galia, vienatvė, asmenybė

Šiuolaikinį europietiškąjį vaidybinį kiną pristatanti programa „Kertant Europą“ imasi universalių temų ir nutrina laiko ribas. Galia, vienatvė, asmenybė – tai jos pagrindiniai registrai. Jie gali būti aštrūs, disonansiški ar ramūs, gilūs ir prisodrinti minčių. Pirmiesiems atstovauja filmai, nepripažįstantys ribų: „Riba“ (Švedija), „Ekstazė“ (Prancūzija), „Kaltė“ (Danija), „Namas, kurį pastatė Džekas“ (Danija), „Jo vardas buvo Kuro“ (Prancūzija), „DRIB“ (Norvegija). Hibridinio kino mėgėjai galės rinktis ir kitus jaunųjų ekscentrikų programos „Galvok ką nori“ filmus. Pagarbą klasikinei srovei atiduos atidarymo filmas „Tranzitas“ (Vokietija), „Šaltasis karas“ (Lenkija), „Krautuvų valsas“ (Vokietija), „Saulėlydis“ (Vengrija), „Laimingasis Ladzaras“ (Italija), „Limonadas“ (Rumunija). Išgyventi katarsį privers įspūdingi Norvegijos jaunų moterų režisierių debiutai – „Akloji zona“ ir „Pakilti iš pelenų“. Linksmų ir temperamentingų filmų nišoje – „Kariaujanti moteris“ (Islandija), „Visos bėdos dėl tavęs“ (Prancūzija) ir „Pašėlusios gastrolės“ (Norvegija).

Specialiųjų seansų“ programoje „Scanorama“ tradiciškai vers langus ir į kitus pasaulio kontinentus. Pernai pristatęs temperamentingąją Lotynų Ameriką šiais metais festivalis kvies į originalumu stulbinančius Kinijos modernaus kino seansus.

Artėjančiame Europos šalių kino forume „Scanorama“ bus pristatyti ir naujausi lietuvių kino darbai. Kitaip nei iki šiol, festivalyje šiemet bus parodytos ne tik lietuviškos premjeros, bet ir bendros gamybos darbai. Ryškiausias šios programos akcentas – „Scanoramos“ uždarymo filmas „Laiko tiltai“. Tai poetinės dokumentikos meistro Audriaus Stonio ir latvių režisierės Kristinės Briedės naujausias darbas.

Išsirinkti norimus filmus iš gausaus „Scanoramos“ repertuaro – nemenkas iššūkis net ir ištikimiems festivalio lankytojams. Festivalio mecenatas draudimo bendrovė „If“ filmų atranką pavers sklandžia patirtimi ir šiais metais pasiūlys naujovę – išmanų sprendimą greitiems pasimatymams su „Scanoramos“ filmais. Šios naujos iniciatyvos dėka, kuri netrukus bus prieinama visiems žiūrovams,  telefone ar kompiuteryje bus galima vienu ekrano paslinkimu atmesti arba paskirti pasimatymą patikusiam filmui, atrasti naujas, nepastebėtas kino istorijas.

Akimirka iš spaudos konferencijos
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Diskusijos, paskaitos ir susitikimai

„Scanoramoje“ žiūrovai bus kviečiami ne tik žiūrėti filmus, bet ir susipažinti su jų kūrėjais, prodiuseriais, aktoriais, dalyvauti „Kino klubo“ pokalbiuose ir „Scanoramos krypčių“ diskusijose.

„Scakrypčių“ viešnios iš JAV – Nancy Bishop ir Kim Swanson – papasakos, kaip aktoriams reikėtų tinkamai save reprezentuoti tarptautinėse atrankose ir kaip derėtų elgtis, kad jos būtų sėkmingos. Hannah Lee Miller iš Didžiosios Britanijos kvies pasikalbėti apie animacinių serialų prodiusavimo ypatumus.

„Kino klube“, kuris tęsia pokalbių tradiciją pagrindinėje festivalio bazėje, Vilniaus kino teatre „Forum Cinemas Vingis“, vyks susitikimai su Tommi Korpela (pagrindinis aktorius filme „Amžinasis kelias“), Thomas’u Štuber’iu (filmo „Krautuvų valsas“ režisierius), Halldóra Geirharðsdóttir (pagrindinė „Kariaujančios moters“ aktorė), Camilla Strøm Henriksen (filmo „Pakilti iš pelenų“ režisierė), Gudny Hummelsvoll („Pakilti iš pelenų“ prodiuserė), Ylva Bjørkaas Thedin („Pakilti iš pelenų“ jaunutė aktorė). Taip pat kalbinsime ir lietuvių režisierius: Miglę Satkauskaitę („Išeiti iš namų“), Audrių Lekavičių („Spec. Žvėrynas“), Audrių Stonį („Laiko tiltai“) ir kitus festivalio svečius.

Į meistriškumo dirbtuves pakvies Margarethe von Trotta ir Felix‘as Moeller‘is bei režisierius  Thomas’as Štuber’is. Šie meistrai nagrinės autorinio kino problemas. Minėtos „Scanoramos“ viešnios iš Norvegijos kalbės apie debiuto iššūkį šiuolaikiniame kine.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 8–25 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.