fbpx
Naujienos

„Scanorama“ skelbia europietiško kino atostostogas: neatrastos kultūrinių kelionių kryptys Palangoje

Kadras iš filmo „Indeborg Bachmann – kelionė dykuma“

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ ketvirtus metus iš eilės siūlo kultūrinį atostogų kursą ir kviečia praleisti nemokamas atostogas su europietišku kinu skirtinguose šalies miestuose. Liepos 3 d. kokybiško kino ir laisvalaikio gerbėjai kviečiami persikelti į pirmąją vasaros rezidenciją Palangoje ir atrasti populiariausią pajūrio kurortą kaip kinematografiškų kelionių vietą.

Kelionės žeme ir oru: įveikti greičio ir skrydžio baimę

Didmiesčio spūstys, dulkės, įkaitęs asfaltas ir garsūs barniai su kitais eismo dalyviais? Renginio organizatoriai kviečia palikti šią realybę kino ekrane. Ypatingai, kai jame – rumunų juodosios komedijos meistras Radu Jude. Prestižiniame Lokarno kino festivalyje Specialųjį žiuri prizą, Jaunimo žiuri prizą ir Specialųjį ekumeninės žiuri paminėjimą susižėręs filmas „Nesitikėk per daug iš pasaulio pabaigos“ su įniršiu iki dugno spaudžia greičio pedalą. Pagrindinė veikėja Angela, nuo kojų baigianti nusivaryti gamybos asistentė, viršydama greitį ir garsiai aiškindamasi santykius su kitais vairuotojais, važinėja po miestą, ieškodama veikėjų darbo saugos reklaminei kampanijai. Jos karštiligiškos kelionės atskleidžia režisieriaus kūrybinę išmonę, apgailėtiną Rumunijos kelių būklę, išvešėjusią korupciją ir socialinę nelygybę. Po seanso žiūrovai kviečiami atrasti Palangos pakraštyje įsikūrusį kartodromą „Race Time“ ir užtvirtinti ekrane įgytus įgūdžius, kartu su greičio entuziastais skriejant kartingu.

Paskutiniojoje „Scanoramoje“ žiūrovų simpatijų apdovanojimą pelniusi islandų režisieriaus Hafsteinno Gunnaro Sigurðssono juosta „Šiaurietiški patogumai“ pakvies į kursus su grupe skirtingų žmonių, kamuojamų chroniškos skrydžio baimės. Jų dalyviai mokysis įveikti savo fobijas ir netgi turės atlikti praktinę užduotį – įveikti bandomąjį skrydį iš Londono į Islandiją ir atgal. Kad tragikomiškas filmo scenarijus nepasikartotų tikrovėje, žiūrovai kviečiami apsilankyti Kartenos sportinės aviacijos aerodrome ir įveikti skrydžio baimę – besigrožint nuostabiais gamtos vaizdais, pakilti į orą sklandytuvu, lėktuvu arba motorine skraidykle.

Kadras iš filmo „DAAAAAALI!“

Kelionė vaizduote ir laiku: amžinos jaunystės pažadas ir pokalbiai su menininkais

Vaizduotės galimybes atvers net dvi žiūrovų pamėgto prancūzų režisieriaus Quentino Dupieux komedijos – režisierius garsėja talentu prajuokinti net išrankiausią Kanų kino festivalio publiką ir rinkti pilnas kino sales. „Neįtikėtina, bet tiesa“ kvies išbandyti amžinos jaunystės eliksyrą, o „Daaaaaali!“ – paimti interviu iš garsiausio pasaulio siurrealisto. Abu siužetus puikiai papildys apsilankymas Antano Mončio namuose-muziejuje, nekonvencionaliai pristatantis vieno žymiausių XX a. menininkų modernistų gyvenimą ir kūrybą. Gimtosios Žemaitijos įkvėptą medžiagiškumo ir formos pojūtį su prancūziškąją tradicija ir plastika jungęs kūrėjas tiesė tiltą tarp Lietuvos ir Vakarų Europos, suformuodamas išskirtinį kūrybinį ir meninį braižą.

Kelionė architektūriniu ir istoriniu kraštovaizdžiu: legendinės vietos

Vokiečių kino grande dame Margarethe von Trotta juosta „Ingeborg Bachmann – kelionė į dykumą“, pristatyta Berlyno kino festivalyje, supažindins su viena ryškiausių austrų XX a. literatūros figūrų Ingeborga Bachmann ir atvers jos biografijos puslapį, paženklinusį rašytojos asmenybę ir kūrybą – susitikimą ir didelę, bet trumpą meilę šveicarų dramaturgui ir prozininkui Maxui Frischui. Maištingą ir prieštaringą, asmeninės ir kūrybinės laisvės siekiančią Ingeborgą Bachmann filme meistriškai įkūnija aktorė Vicky Krieps, intelektualiam rašytojos portretui suteikianti žaismės ir gyvybės. Kino ir literatūros dialogą žiūrovai kviečiami pratęsti atostogų skaitinių oazėje ir viename architektūrinių kurorto simbolių – Palangos vasaros skaitykloje. 1966 m. kurorto vyriausiojo architekto Albino Čepio (1917–1989) suprojektuotas pastatas atkartojo sustingusią bangą, o iš tuometinių industrinio stiliaus statinių išsiskyrė savo estetika, lengvomis formomis ir priminė senąsias kurorto vilas. Į konstrukciją įkomponuotas daugiau nei 150 metų senumo ąžuolas, kuris tebeauga pastato pagrindinėje salėje.

Danų režisieriaus Nikolajaus Arcelio filmas „Pažadėtoji žemė“, pristatytas Venecijos kino festivalyje, įtrauks į epinio mastelio europietišką vesterną, kurio kinematografinį grožį puikiai papildys ryškus ir niuansuotas Madso Mikkelseno kuriamas vaidmuo. Kelionę atminties trajektorijomis nuo miesto įkūrimo ištakų iki šių dienų kvies pratęsti legendinėje viloje „Anapilis“ įsikūręs Palangos kurorto muziejus. Grafienės Sofijos Tiškevičienės įkurta vila nuo savo gyvavimo pradžios buvo apipinta legendomis, garsėjo siautulingais tarpukario vakarėliais ir 1996 m. įkurtu to paties pavadinimo muzikos klubu. Ekspozicijoje aptariami miesto tapatybės simboliai – senųjų palangiškių išradimas paleoastronominė stebykla Birutės kalne, garsaus prancūzų architekto Édouardo François André (1840–1911) suprojektuotas Palangos botanikos parkas, Jono Basanavičiaus gatvės raida – įkvėps pratęsti kelionę ir pažintį su kurorto istorija tolimesniais maršrutais.

Kadras iš filmo „Šiaurietiški patogumai“

Kelionė asmenine atmintimi: veidai iš fotoalbumų

Lietuviškąją liniją vasariškoje kino programoje jautriai nubrėš Dovilės Šarutytės juosta „Ilgo metro filmas apie gyvenimą“, nominuota šešiose kategorijose Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ ir įvertinta už Geriausią antro plano aktorės vaidmenį (Nelė Savičenko) bei Geriausią montažo režisieriaus darbą (Gintarė Sokelytė). Pagrindinės veikėjos Dovilės gyvenimą sukrečia tėvo mirtis. Gedėti nėra kada, reikia skubiai surengti atsisveikinimą. Skubančią merginą pasiveja prisiminimai iš vaikystės, verčiantys klausti savęs, ar ji iš tiesų pažinojo žmogų, kurį turėtų vadinti artimuoju. Žiūrovai turės galimybę papildyti savo asmeninį archyvą ir prisiminti neatskiriama kurorto dalimi buvusias fotosesijas, apsilankę Palangos Fotostudijoje – atspausta nuotrauka taps ne tik vasaros atostogų prisiminimu, bet ir puikiu suvenyru.

Kelionė šokių aikštelėje: iki aušros ir kito amžiaus

Vengrų ir libaniečių kilmės austrų režisieriaus Patrico Chihos „Žvėris džiunglėse“, pristatytas Berlyno kino festivalyje, pakvies į siautulingą ir euforišką kelionę laiku šokių aikštelėje nuo 1979 iki 2004 m., pulsuojančią visų laikų mėgstamiausių šokių aikštelių hitų ritmu. Pratęsti šį pasakojimą apie meilę ir apsėdimą kino seanso lankytojai kviečiami klube ir bare „Rąžė“, kuriančiame savąjį pasakojimą apie kurorto naktinio gyvenimo svaigulį.

Nemokamų kino seansų programa:

 

Liepos 3 d. 21 val. Neįtikėtina, bet tiesa

Rež. Quentin Dupieux

1 val. 14 min. | Komedija | N-13

2022: Prancūzija

 

Liepos 7 d. 21 val. Nesitikėk per daug iš pasaulio pabaigos

Rež. Radu Jude

2 val. 43 min. | Komedija | N-18

2023: Rumunija, Liuksemburgas

 

Liepos 14 d. 20 val. Daaaaali!

Rež. Quentin Dupieux

1 val. 17 min. | Absurdo komedija | N-13

2023: Prancūzija

 

Liepos 17 d. 21 val. Šiaurietiški patogumai

Rež. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

2023: Islandija, Jungtinė Karalystė, Vokietija 

1 val. 37 min. | Komedija | N-13

 

Liepos 21 d. 21 val. Ilgo metro filmas apie gyvenimą 

Rež. Dovilė Šarutytė

1 val. 39 min. | Drama, Komedija | N-14

2021: Lietuva

 

Liepos 24 d. 21 val. Ingeborg Bachmann – kelionė į dykumą  

Rež. Margarethe von Trotta

1 val. 50 min. | Biografinis, Istorinis | N-13

2023: Šveicarija, Vokietija, Liuksemburgas, Austrija

 

Liepos 28 d. 21 val. Pažadėtoji žemė

Rež. Nikolaj Arcel

2 val. 7 min. | Istorinis, Veiksmo | N-13

2023: Danija, Švedija, Norvegija, Vokietija

 

Liepos 31 d. 21 val. Žvėris džiunglėse

Rež. Patric Chiha

1 val. 43 min. | Drama, Romantinis | N-13

2023: Prancūzija, Austrija

 

Vieta: „Oldman“ parko lauko kino teatras (Jūratės g. 2a, Palanga)

Kitos „Scanoramos vasaros“ Palangoje kelionių kryptys:

Kartodromas „Race Time“ (Švarioji g. 5, Palanga)

Kartenos sportinės aviacijos aerodromas (Gaudučiai 10, Kartenos sen., Kretingos r. sav. / apsilankymą suderinti iš anksto, paskambinus telefono numeriu +370 (652) 79 222)

Antano Mončio namai-muziejus (S. Daukanto g. 16, Palanga)

Palangos vasaros skaitykla (Vytauto g. 72, Palanga)

Palangos kurorto muziejus / Vila „Anapilis“ (Birutės al. 34a, Palanga)

Palangos Fotocentras (Vytauto g. 69, Palanga)

Klubas-baras „Rąžė“ (Vytauto g. 84, Palanga)

Kino seansai „Oldman“ parko kino teatre yra visą vasarą vykstančio kino renginių ciklo „Pasaulio kinas parke 2024“ dalis, kurį iš dalies finansuoja Palangos miesto svaivaldybė.

Šiais metais „Scanoramos vasara“ vyks Palangoje, Kretingoje, Alytuje, Šiauliuose, Visagine ir Panevėžyje. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.