fbpx
Naujienos, Festivaliai, Scanorama

„Scanoramoje“ paskelbti geriausi jaunieji režisieriai

20-osios „Scanoramos“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Šeštadienį Europos šalių kino forumo „Scanorama“ metu įvyko trumpametražių filmų konkursinės programos „Europos blyksniai“ apdovanojimo ceremonija, kurios metu tarptautinė žiuri paskelbė geriausią visos programos ir geriausią lietuvišką filmus.

„Atsinaujinusi trumpametražių filmų konkursinė programa išplėtė savo geografiją ir sukūrė dar stipresnę meninių paieškų bei dialogo erdvę Europos kino kūrėjams, brėžiantiems pirmuosius savųjų pasaulių kontūrus“, – teigė festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

„Europos blyksnių“ žiuri šiais metais vadovavo Islandijos kino centro tarptautinių ryšių vadovas Christofas Wehmeieris. Jam talkino Suomijos kino fondo tarptautinių ryšių vadovas ir trumpametražių filmų programų sudarytojas Otto Suuronenas ir Émilie Cauquy, atsakinga už Prancūzų sinematekos kolekcijos sklaidą.

Geriausiu visos programos filmu tapo austrų režisieriaus Marko Siegfrido Gerstorferio „Nematoma riba“. Pasak žiuri pirmininko, filmo emocinė jėga leidžia nuo pirmos minutės susitapatinti su jo veikėjais, autentiškai perteikia laiko dvasią ir žmogiškumo svarbą šiurkščioje realybės faktūroje. Nugalėtojui buvo įteiktas piniginis 5000 eurų prizas, įsteigtas Asociacijos LATGA.     

Geriausiu lietuvišku filmu tapo Arno Balčiūno „Blausos“. Pasak Ch. Wehmeierio, režisūrine branda ir subtilumu alsuojantis pasakojimas įtraukia žiūrovus į savęs pažinimo kelionę, suteikdamas jiems galimybę tapti visaverčiais filmo bendrakūrėjais. Režisieriui įteiktas 3000 eurų prizas, įsteigtas Lietuvos kino centro.

Specialiuoju paminėjimu įvertintas lenkų režisieriaus Jano Bujnowskio filmas „Velnias“, tarptautinės žuri dėmesį atkreipęs savo originalumu, novatoriškumu ir netikėtais meninės vaizduotės rakursais. 

2008 m. prasidėjęs kaip Baltijos šalių trumpametražių filmų konkursinė programa „Naujasis Baltijos kinas“, o 2019 m. išplėtęs savo žemėlapį į visą Baltijos jūros regioną, šiais metais trumpametražių filmų konkursas pakeitė pavadinimą į „Europos blyksnius“ ir pasitinka dvidešimtąjį „Scanoramos“ jubiliejų, pasiruošęs tapti svarbiu Europos trumpametražio kino lauko įvykiu. Teikti paraiškas šiais metais buvo kviečiami jaunieji kino kūrėjai iš visų Europos valstybių.

Konkurse dalyvavo keturi lietuvių režisierių darbai: „Šokis“ (rež. Danielius Minkevičius), „Blausos“ (rež. Arnas Balčiūnas), „Prieš karą ir pandemiją buvo meilė ir blakės“ (rež. Nuruzzaman Khan) ir „Kaprizas“ (rež. Beatričė Bukantytė, Raskto Novaković).

Žiuri skyrė:

5000 eurų piniginį prizą geriausiam visos programos filmui (įsteigė Asociacija LATGA)

3000 eurų piniginį prizą geriausiam lietuvių režisieriaus filmui (įsteigė Lietuvos kino centras) 

Šiais metais Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyksta lapkričio 10–20 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.