fbpx
Festivaliai, Naujienos, Scanorama

„Scanoramos“ pagrindinis konkursas: ryškūs naujojo Europos kino atradimai

Kadras iš filmo „Amor“

Lapkričio 9 d. prasidėsiantis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pristatys išaugusią ir sustiprėjusią tarptautinę ilgametražių filmų konkursinę programą, kurioje laukia įdomiausi ir ryškiausi, pagrindiniuose kino forumuose dėmesio sulaukę naujojo Europos kino režisieriai ir jų kūriniai.

„Įsteigdami pagrindinį konkursą, siekėme atspindėti gyvus šiuolaikinio Europos kino procesus, sukurti tinkamą matomumo bei įvertinimo erdvę stipriausiems jų dalyviams, palaikyti talentingus, naujus horizontus atveriančius kūrėjus. Tarptautinė programa įgijo dar aiškesnius ir ryškesnius kontūrus, kuriuos brėžia įsimintinus filmus pristatantys režisieriai, išsiskiriantys kūrybine drąsa ir pagarba kino menui“, – teigia kino festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Praėjusiais metais įkurtas ir „Scanoramos“ programoje įsitvirtinęs tarptautinis ilgametražių filmų konkursas pristato savitos meninės raiškos ieškančius kino kūrėjus ir jų filmus, pelniusius kino kritikų ir žiūrovų simpatijas Kanų, Berlyno, San Sebastiano, Toronto, Geteborgo ir kituose svarbiausiuose kino festivaliuose.

Šiemet konkursinėje programoje išsirikiavo „Scanoramos“ žiūrovams gerai pažįstamo norvego Oles Giæverio „Leiskite upei gyventi“, belgo Baso Devoso „Mažas pasaulis“, suomės Tios Kouvo „Laikas su šeima“, portugalų João Salavizo ir Renée Nader Messoros „Palmės žiedas“, olandės Enos Sendijarevič „Saldūs sapnai“, ispanės Itsasos Aranos „Merginos neprapuls“, italės Virginios Eleuteri Serpieri „Amor“, danės Pios Rönickes „Klajojančios girios“, islandės Ninnos Pálmadóttir „Vienatvė“, ukrainietės Marynos Vrodos „Stepnė“ ir švedės Isabellos Eklöf „Kalakas“.

Kadras iš filmo „Kalakas“

Konkurso vertinimo žiuri šiais metais – Austrijos kino akademijos vykdomoji direktorė Katharina Albrecht-Stadler, Lokarno kino festivalio meno vadovas Giona Antonio Nazzaro, kino režisierė Mitra Farahani, kurios filmas „Iki penktadienio, Robinzonai“ tapo praėjusių metų „Scanoramos“ ilgametražių filmų konkursinės programos laureatu, ir kino režisierė Isabelle Stever, pernai programoje dalyvavusi su filmu „Šuolis“.

Antrąjį festivalio savaitgalį festivalio lankytojų lauks pokalbis „Kino klube“ su režisiere ir žiuri nare Mitra Farahani. Praėjusių metų laureatė aptars meninius ir politinius procesus, vykstančius šių dienų Europos kine, bei apžvelgs konkurse dalyvaujančius filmus. Pokalbį tiesiogiai transliuos LRT.

Konkursinės programos nugalėtojui atiteks 7 000 eurų piniginis prizas, kurį įsteigė Vilniaus miesto savivaldybė. Ryškiausi pirmieji ir antrieji režisierių filmai, atrinkti į pagrindinį konkursą, taip pat pretenduos į septynių Europos kino festivalių tinklo „Judantys vaizdai – be sienų“ (Moving Images – Open Borders) įsteigtą „New Vision Award 2024“ apdovanojimą. Laimėtojas įvertinamas piniginiu prizu ir parodomas visuose tinklo festivaliuose, kuriuose per metus apsilanko virš 250 000 žiūrovų. Tinklui priklausanti „Scanorama“ „New Vision Award 2023“ apdovanojimui nominavo vieną praėjusių metų konkurso dalyvių, islandų režisieriaus Guðmunduro Arnaro Guðmundssono juostą „Nekaltos būtybės“, kurį šis filmas laimėjo.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.