fbpx
Naujienos

„Scanoramos“ premjera „Antra klasė”: ką reiškia būti pigesniu lietuviu?

Režisierė Marta Dauliūtė


Ar Švedijoje sezoninius darbus dirbančius lietuvius galima vadinti antra klase? „Tai klausimas, kuriuo mes kreipėmės į mūsų filmuojamus žmones. Bus labai įdomu stebėti, ar žiūrovai atpažins kino ekrane save, o galbūt nenorės turėti nieko bendro su filmo herojais. Antros klasės kompleksas, mano nuomone, Lietuvoje yra skaudžiausias“, – teigia režisierė Marta Dauliūtė.  Jos debiutinio ilgametra
žio filmo „Antra klasė“ nacionalinė premjera lapkričio 14-ąją įvyks Europos šalių kino forume „Scanorama“.

Švedijoje dirbančių emigrantų iš Lietuvos buitis, mintys apie gyvenimą ir lietuviška saviironija  – visa tai dokumentiniame filme užfiksavo M. Dauliūtė. Režisierės teigimu, „Antra klasė“ yra savotiškas šiandienos dokumentas apie socialinę klasę ir pagarbą, darbo ir žmogaus vertę 2012-aisiais.

„Filmavome jaunus lietuvius vyrus, dirbančius Švedijoje. Jie nenorėjo filmuotis, bijojo tapti dar vieno gailestį keliančio televizijos reportažo objektais. Manau, kad tai tikrai kažką sako apie Lietuvoje egzistuojantį socialinį rasizmą. Nuolatinis įtarumas, kad tavęs negerbia, yra lyg kokia nacionalinė trauma,”– apie filmavimo procesą pasakojo režisierė.

Tai jau antrasis M. Dauliūtės filmas apie emigrantus ir antroji jos filmo premjera „Scanoramoje“.

Gražina Arlickaitė, Europos šalių kino forumo “Scanorama” direktorė, pasakoja: „Prieš ketverius metus Martos Dauliūtės trumpametražis filmas „Trys dienos“ dalyvavo „Scanoramos” konkursinėje programoje „Naujasis Baltijos kinas”. „Antra klasė“ atvirai ir iš arti rodo emigrantų gyvenimą, kai kurie vaizdai išties glumina.“

Šiauliuose gimusi M. Dauliūtė prieš dešimtmetį išvyko į Švediją. 2008 metais Geteborgo kino akademijoje įgijo kino režisūros bakalaurą, o šiuo metu dirba prodiusere ir režisiere, yra Švedijos nepriklausomų kino kūrėjų asociacijos valdybos pirmininkė.

Paklausta, kokios žiūrovų reakcijos tikisi po nacionalinės filmo premjeros, Marta buvo nusiteikusi optimistiškai: „Filme nusifilmavusiems Artūrui ir Erniui jį jau parodėme. Jei žiūrovų ir visuomenės reakcija bus tokia atvira, analizuojanti ir inteligentiška kaip jų, kartu su filmo prodiusere ir kolege Elisabeth Marjanovic´ Cronvall būsime labai patenkintos“.

„Antra klasė“ – viena iš keturių lietuviškų premjerų „Scanoramoje“. Žiūrovai programoje taip pat išvys Marato Sargsyano juostą „Tėvas“, Linos Lužytės „Igruški“ ir Jokūbo Viliaus Tūro „Sapnuoju, kad einu“.

Viskas gali apsiversti. Požiūrius keičiantys filmai Europos šalių kino forume „Scanorama“ lapkričio 8-18 dienomis Vilniuje, lapkričio 15-25 dienomis Kaune, lapkričio 22-25 dienomis Klaipėdoje ir lapkričio 24-25 dienomis Šiauliuose.

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ informacija.

Komentarai