fbpx
Festivaliai, Naujienos, Scanorama

„Scanoramos vasara“ Alytuje – kino stovykla jaunimui ir europietiško kino peržiūros su profesionalais

Kino stovykla Alytuje 2022
Režisierė Eglė Vertelytė

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ projektas „Scanoramos vasara“, kartu su skirtingų miestų kultūros bendruomenėmis kviečiantis į mažuosius kino ir kultūrinių renginių festivalius, tęsia kelionę per Lietuvą – liepos 31 – rugpjūčio 6 d. Alytuje antrus metus iš eilės įvyks kino stovykla jaunimui ir trečią kartą bus pristatyta pripažintų europietiškų filmų programa.

Šiais metais Europos šalių kino forumas „Scanorama“ siūlo prasminga tradicija tampantį kultūrinį atostogų kursą Alytuje – praėjusiais metais didelio dėmesio sulaukusi kino stovykla jaunimui „24 per sekundę“ kvies tęsti ir gilinti pažintį su kino kūrimo procesu. Stovyklos programą įkvėpė iš Alytaus kilusio poeto, eseisto, vertėjo ir vieno žymiausių lietuvių prozininkų Jurgio Kunčino asmenybė bei kūryba – dirbtuvių organizatoriai ir Lietuvos kino profesionalai kvies pažvelgti į jo tekstus pro kino kameros objektyvą. Užsiėmimų metu jaunuoliai kurs dviejų Jurgio Kunčino novelių ekranizacijas ir dokumentinę medžiagą apie jų kūrimo užkulisius. Kino stovyklą „Scanorama“ rengia kartu su kino teatru „Dainava“, Alytaus miesto teatru ir Alytaus Jurgio Kunčino viešąja biblioteka.

„Jau trečią vasarą iš eilės grįžtame į skirtingus šalies miestus su mažaisiais festivaliais, kuriuos rengiame su vietos kultūros bendruomenėmis. Komponuodami „Scanoramos vasaros“ programą Alytuje įdėmiai pažvelgėme į miesto kultūrinį kraštovaizdį ir jį kūrusias bei kuriančias asmenybes. Rašytojo Jurgio Kunčino asmuo padiktavo jaunimui skirtos kino stovyklos kryptį, o kokybiškų ir aktualių filmų seansai, kuriuos rengsime vienoje pagrindinių miesto kultūros erdvių – Alytaus miesto teatre, suburs bendruomenę į savaitę truksiantį kultūrinį vyksmą“, – pasakoja „Scanoramos vasaros“ idėjos autorė ir programos sudarytoja Vaida Kazlauskaitė.

Kadras iš filmo „Bloga nuo savęs“

Kūrybinėse dirbtuvėse jaunuoliai mokysis rašyti scenarijus ir paversti literatūros kūrinį kino pasakojimu su režisieriumi, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu Algimantu Puipa, sukūrusiu daugiausia literatūros kūrinių ekranizacijų lietuvių kine. Režisierius Jonas Trukanas ir vienas iš „Scanoramos“ programų sudarytojų, kino kritikas, semiotikas Dmitrijus Gluščevskis supažindins su žanrinio kino specifika ir atskleis, kodėl Lietuvoje beveik neturime tokio kino kūrėjų. Režisierius Giedrius Tamoševičius dalinsis aktorių atrankos ir darbo su aktoriais patirtimi. Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ metų geriausio aktoriaus apdovanojimą pelnęs Donatas Želvys, sukūręs pagrindinį vaidmenį filme „Poetas“, supažindins su vaidybos pagrindais ir dialogų skaitymo subtilybėmis.

„Sidabrinei gervei“ nominuota grimo meistrė Elena Permogorskaja stovyklos metu pasidalins patirtimi, kaip neatpažįstamai pakeisti aktoriaus fizinę išvaizdą. Kostiumų dailininkė Neringa Keršulytė, kurios kūrybinėje biografijoje – kelios dešimtys kino filmų ir teatro spektaklių, papasakos, kaip apranga ir jos detalės kuria prasmę kine, o kino ir montažo režisierius Eimantas Belickas mokys montuoti dokumentinius filmus.   

„Mokykloje būčiau svajojęs apie stovyklą, kurioje galėčiau mokytis ne privalomų dalykų, o kino paslapčių ir bendrauti su kino pasaulio žmonėmis, kuriuos išvysdavau nebent laikraščių ir žurnalų puslapiuose. Ir meninis, ir pramoginis kinas gali provokuoti mąstymą ne mažiau nei matematikos lygtys“, – pasakoja Europos šalių kino forumo „Scanorama“ programos sudarytojas Dmitrijus Gluščevskis.

Kino stovykla Alytuje 2022
Aktorius Lukas Malinauskas

Vakarais naujausių, pagrindiniuose kino festivaliuose ir Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ įvertintų filmų programa kvies į peržiūras vienoje pagrindinių miesto kultūrinių erdvių – Alytaus miesto teatre. Žiūrovų laukia susitikimai su naujausiais lietuvių filmais – Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“ geriausio Baltijos šalių filmo apdovanojimą pelniusiu Vytauto V. Landsbergio ir Giedriaus Tamoševičiaus „Poetu“, Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ metų geriausio dokumentinio filmo kategorijoje nominuota albanų kilmės čekų režisieriaus Saimiro Bajo ir scenarijaus autorės Linos Žukauskaitės dokumentine juosta „Dekadentas Nr. 2419“ ir režisieriaus Jono Trukano kartu su scenaristu Titu Lauciumi kurtu įtemptu siaubo trileriu „Rūpintojėlis“, nominuotu „Sidabrinės gervės“ apdovanojimams geriausio pagrindinio ir antraplanio aktoriaus bei grimo dailininko kategorijose.

Šalia jų išsirikiuos Kanų kino festivalyje „Ypatingo žvilgsnio“ apdovanojimu įvertintas austrų režisierės Marie Kreutzer „Korsažas“ ir Berlyno kino festivalyje pristatytas norvegų režisieriaus Kristofferio Borglio „Bloga nuo savęs“. Algimanto Puipos „Dievų miškas“ pagal to paties pavadinimo Balio Sruogos romaną, laikomą vienu kertinių literatūros tekstų, leidžiančių suvokti lietuviškosios tapatybės raidą sudėtingame istorijos kontekste, sujungs kino stovyklą ir filmų programą literatūros leitmotyvu.

„Scanoramos vasara“ Alytuje  vyks liepos 31 – rugpjūčio 6 d. Alytaus miesto teatre ir Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje. 

Visi renginiai nemokami.

Projektą „Scanoramos vasara“ dalinai finansuoja Lietuvos kino centras.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.